- Reklama -

- Reklama -

Sukces Tęczowej Malarni w Lublinie

Uczęszczające na zajęcia plastyczne do pracowni plastycznej Tęczowa Malarnia wychowanki Młodzieżowego Domu Kultury w Biłgoraju wzięły udział w XVIII. Ogólnopolskim Konkursie Plastycznym zatytułowanym "Ilustracje do wierszy Józefa Czechowicza oraz poetów doby staropolskiej". Decyzją Jury zostały laureatkami tej ważnej imprezy plastycznej.

- Reklama -

Konkurs organizuje Młodzieżowy Dom Kultury „Pod Akacją” w Lublinie wraz Muzeum Literackim im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Patronatem Honorowym imprezę objął Lubelski Kurator Oświaty – Teresa Misiuk. Celem imprezy jest  pogłębienie wiedzy dzieci i młodzieży na temat twórczości Józefa Czechowicza i poetów doby staropolskiej, rozwijanie wrażliwości estetycznej inspirowanej literaturą i plastyką, umożliwienie prezentacji twórczości plastycznej dzieci i młodzieży szerszemu kręgowi odbiorców.

Nagroda, dwa wyróżnienia i cztery prace zakwalifikowane do wystawy, to efekt twórczych zmagań wychowanek Anny Świcy. Najwyżej oceniona została praca jedenastoletniej Julii Kuraś, która w grupie wiekowej klas IV – VI otrzymała nagrodę. Julka zilustrowała wiersz Józefa Czechowicza „Księżyc w rynku”. W tej samej kategorii wiekowej wyróżniono Alicję Flor (lat 10) za pracę „Klinika Lalek”.  Ośmioletnia Julia Łuszczak, oceniana w kategorii klas I-III, została wyróżniona za pracę ilustrującą wiersz „Poemat o mieście Lublinie”. Na wystawie pokonkursowej można zobaczyć prace: Lilianny Obszyńskiej(6 lat) – „Lublin z dala”, Zuzanny Bielak (12 lat) – „Księżyc w rynku”, Olgi Goch (11 lat) – „Księżyc w rynku” i Jagody Leńczuk (lat 8) – „Lublin z dala”.

Mulawa wybory do 05.04.2024

 

Podsumowanie konkursu plastycznego, odbywającego się równolegle konkursem recytatorskim, miało charakter całodniowej imprezy dla wszystkich laureatów. Reprezentująca MDK w Biłgoraju Julia Łuszczak wzięła udział w warsztatach prowadzonych przez nauczycieli plastyki, a także miała możliwość zwiedzania i podziwiania wspaniałej, zdobionej freskami, średniowiecznej Kaplicy Trójcy Świętej na Zamku Lubelskim.

Wernisaż połączony z wręczeniem nagród i dyplomów odbył się w piątek, 15 marca br. Na uroczystość przybyli oficjalni goście reprezentujący Lubelskiego Kuratora Oświaty, Prezydenta Miasta Lublina, Marszałka Województwa Lubelskiego, Muzeum Lubelskiego, a także dyrektor Muzeum  Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie. Gości powitała Renata Adamczewska – sekretarz Jury i organizatorka imprezy wraz z panią dyrektor MDK „Pod Akacją” Agnieszką Walkiewicz-Puła.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Uroczystość rozpoczęła się krótkim występem wokalno-recytatorskim w wykonaniu młodzieży. Inspiracją były wiersze i fragmenty prozy lubelskiego poety Józefa Czechowicza, którego utwory dają impuls do twórczości plastycznej. W tegorocznej edycji można było zilustrować także utwory poetów doby staropolskiej. Jest to związane z ważnym dla Lublina jubileuszem.  1 lipca 2019 roku przypada 450. rocznica zawarcia unii polsko-litewskiej, zwanej unią lubelską. Rok 2019 został ustanowiony – na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej – Rokiem Unii Lubelskiej.

Nam pozostaje podziwiać prace autorstwa młodych artystek, które dzięki swojemu talentowi i wrażliwości stworzyły tak przepiękne obrazy. Wystawę można oglądać w marcu i kwietniu w galerii MDK „Pod Akacją” na ulicy Grodzkiej 11 w Lublinie.

 

Gratulujemy!

 

Anna M. Świca

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.