- Reklama -

- Reklama -

Sukces „Krążałki”

 
Pracowity weekend majowy ma za sobą Kapela Ludowa „Krążałka”. Na zaproszenie Stowarzyszenia „Dworek Polski” w Chojnicach wzięła udział w dwudniowym wydarzeniu, jakim była Majówka Gminy Chojnice 2019.

2 maja Kapela „Krążałka” z Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju koncertowała w Pawłowie podczas Święta Flagi, a 3 maja wzięła udział w VI Ogólnopolskim Konkursie Kapel Ludowych Na Szlaku Kultur Chojnice 2019, który odbył się w Chojnickim Centrum Kultury.

Kapela wystąpiła wśród kapel reprezentujących różne regiony Polski. Zaprezentowały się kapele z Kaszub, Kujaw, Kurpii, Pomorza, Powiśla, Wielkopolski. Wystąpiły też Lachy Szczyrzyckie, kapela rzeszowska i nasza biłgorajska „Krążałka”. Kapele zaprezentowały bardzo odmienny folklor muzyczny regionów, tradycyjne instrumenty ludowe, gwarę i stroje ludowe.

Kapela ludowa „Krążałka”, prowadzona przez pana Jana Szymaniaka, odniosła ogromny sukces zdobywając II nagrodę w konkursie. Wrażenie na widowni ale też uznanie komisji przyniósł kapeli wysoki poziom artystyczny, biłgorajskie repertuar pieśniowy i muzyczny, ale też nasze przepiękne stroje biłgorajsko – tarnogrodzkie i tradycyjne instrumenty ludowe, takie jak suka biłgorajska, czy biłgorajski bębenek.

Ciekawostką jest, że „Krążałka” przegrała jedynie z Kapelą „Swaty” z Będzina, która jest kapelą z woj. zachodniopomorskiego, ale gra muzykę regionu rzeszowskiego. Z kolei dwie równorzędne trzecie nagrody w konkursie zdobyły kapele kaszubskie.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.