- Reklama -

- Reklama -

Sukces gorajskich strażaków

FLORIANY Ogólnopolski Konkurs na Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych z udziałem OSP i Samorządów był skierowany do strażaków ochotników i środowisk lokalnych z samorządem na czele. Do pierwszej edycji Konkursu można było zgłaszać inicjatywy w 11 kategoriach, zrealizowane w gminach w latach 2015 – 2016. Wpłynęło aż 375 zgłoszeń z całej Polski we wszystkich 12 kategoriach, spośród których Kapituła Konkursu nominowała do nagrody 54 prospołeczne inicjatywy oraz trzech najlepszych pracodawców. Najlepsze inicjatywy były ogłoszone podczas Gali Finałowej 4 maja 2017 r., a zwycięskie zespoły zostały wyróżnione specjalnie w tym celu zaprojektowaną statuetką FLORIANA.

Zwycięzcą FLORIANÓW 2017 w kat. IV "Poprawa estetyki przestrzeni publicznej" jest inicjatywa: Pamiętając o przeszłości, dbamy o przyszłość – projekt realizowany przez OSP Goraj samodzielnie. Głównym celem działań strażaków była poprawa estetyki oraz bezpieczeństwa użytkowników  dojazdu do miejsc ważnych dla lokalnej społeczności: zabytkowego cmentarza żołnierskiego z okresu I Wojny Światowej w Zastawiu i cmentarza parafialnego w Goraju wraz z otaczającą infrastrukturą. Celem inicjatywy była także integracja różnych środowisk społecznych wokół wspólnych działań polegających na uszanowaniu pamięci zmarłych oraz poległych żołnierzy, pielęgnacji kultury i tradycji związanych z gminą Goraj. Dzięki inicjatywie zorganizowanej przez OSP w Goraju przywrócono ład estetyczny i zwiększono bezpieczeństwo na zaniedbanych dotychczas cmentarzach wpisanych do rejestru zabytków. W wyniku podjętych działań udało się także przywrócić pamięć wśród lokalnej społeczności o miejscu spoczynku ofiar I Wojny Światowej. Istotnym efektem inicjatywy było także zjednoczenie mieszkańców poprzez zaangażowanie w pracę społeczną na rzecz wspólnych wartości oraz władz samorządowych wokół ważnych dla lokalnej społeczności obiektów należących do tradycji i kultury tego miejsca. Beneficjentami inicjatywy są mieszkańcy gminy oraz osoby odwiedzające cmentarze – w sumie tysiące ludzi.

- Reklama -

Strażacy Ochotnicy integrują lokalne społeczności wokół wspólnych celów, dzięki którym życie staje się bardziej bezpieczne i bardziej kolorowe. Przekazują też swój prospołeczny zapał młodszym pokoleniom, które w ten sposób uczą się społecznych wartości i wrażliwości na potrzeby innych. "Integracja społeczna, począwszy od sąsiedzkiej pomocy po różne inicjatywy realizowane przez grupę lub całą społeczność, zawsze była i będzie wielką wartością. To właśnie ta siła buduje potęgę społeczności, decyduje o jej rozwoju i buduje lepszą przyszłość. Strażacy ochotnicy, którzy zazwyczaj są liderami swoich społeczności, sami lub w ścisłej współpracy z różnymi środowiskami swoich wsi i gmin, organizują i realizują, bez rozgłosu, różne inicjatywy wykraczające poza ich podstawową działalność czyli ratownictwo i zapewnianie bezpieczeństwa. Warto tych społeczników docenić i nagrodzić. Mam też nadzieję, że nasz Konkurs FLORIANY będzie inspirował do angażowania się w tego typu działania na rzecz społeczności i zgłaszania nowych inicjatyw w kolejnych edycjach Konkursu." –powiedziała Dorota Pardecka, redaktor naczelna "Strażaka" pisma Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej, który jest pomysłodawcą i organizatorem Konkursu "FLORIANY". "Polska będzie taka, jacy będziemy w gminach – w naszych małych miasteczkach i wsiach. Polska nie buduje się od Warszawy. Stolica jest odzwierciedleniem tego, kim jesteśmy w gminach." – powiedział Grzegorz Molewski, twórca Telewizji Kino Polska, projektu KinoRP i pomysłodawca projektu "Kino za Rogiem", który zasiada w Kapitule Konkursu "FLORIANY".

Strażakom z Goraja gratulujemy sukcesu!

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.