- Reklama -

- Reklama -

Stulatka z Aleksandrowa

Wyjątkowa uroczystość 100-lecia urodzin Józefy Swacha z Aleksandrowa odbyła się 23 lutego 2020 roku. Świętowanie rozpoczęło się Mszą Św. w intencji zacnej jubilatki w kościele Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Aleksandrowie, koncelebrowaną przez ks. dr. hab. Janusza Lekana prof. KUL-u, ks. dr. Leszka Oberdę proboszcza aleksandrowskiej parafii i wikariusza ks. Pawła Zawadę.

Pani Józefa Swacha (z domu Ostasz) urodziła się 21 lutego 1920 roku w Aleksandrowie. W 1941 roku wyszła za mąż za Jana Bździucha, z którym przeżyła 41 lat.  Z tego małżeństwa przyszły na świat dwie córki. Doczekała się trojga wnucząt, dziewięciorga prawnucząt i dwojga praprawnucząt. Ciężko pracowała wspólnie z mężem w gospodarstwie rolnym,aby wybudować dom i utrzymać rodzinę, prowadziła dom. Przeżyła trudny czas II wojny światowej – wysiedlenie, obóz koncentracyjny w Majdanku. Uchwałą Rady Państwa została odznaczona 4 marca 1987 roku Krzyżem Oświęcimskim. Po śmierci pierwszego męża ponownie zawarła związek małżeński z Janem Swachą, który trwał przez 20 lat. Dziś mieszka samodzielnie, otoczona troską i ciepłem najbliższej rodziny oraz sąsiadów i przyjaciół. Jubilatka pomimo tak zacnego wieku cieszy się dobrym zdrowiem i bystrością umysłu. Jest samodzielną, pogodną, aktywną i towarzyską osobą. Lubi niedzielne pogaduszki przy herbacie i ciasteczkach w gronie sąsiadek i rodziny.

Licznie zgromadzeni goście, aby złożyć życzenia i szacunek Dostojnej Jubilatce, udali się do Karczmy „Nad Szumem” w Górecku Kościelnym,  gdzie odbyła się dalsza część jubileuszu. Wszystkich przybyłych powitała córka solenizantki – Genowefa Popławska. Z tej szczególnej okazji zacnej stulatce serdeczne życzenia, bukiety kwiatów i listy gratulacyjne złożyli: wyżej wymienieni księża,  wójt Gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały wraz z małżonką, kierownik Placówki Terenowej w Biłgoraju Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Jan Rój, prezes Polskiego Związku Byłych Więźniów Politycznych Hitlerowskich Więzień i Obozów Koncentracyjnych Edward Nowak z małżonką i skarbnik wcześniej wymienionego Związku Janina Bielak. Jubilatce życzenia złożył także Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”, a napisany wiersz z tej okazji odczytała jego autorka Jadwiga Halina Sędłak, którego fragment brzmiał następująco:

„Szanowna Jubilatko

100 lat nie wytrzyma raczej żadna maszyna

zdradź nam tę tajemnicę

jak rzeczywistość przetrzymać

jak pokonać codzienność

by się w trybach życia nie skruszyć

- Reklama -

i móc dożyć takich jubileuszy

wszak Tobie się udało

wybiła ta godzina

aby miniony wiek miło powspominać”.

Następnie serdeczne życzenia, uściski, prezenty złożyli wszyscy przybyli goście (najbliższa i dalsza rodzina, przyjaciele, sąsiedzi). W niejednym oku zakręciła się łza, kiedy  praprawnuki Natalia i Dominik oraz Angelika i Sebastian, wręczyli jej bukieciki kwiatów. Goście odśpiewali Józefie „Dwieście lat”, po czym wznieśli toast za jej zdrowie i pomyślność. Nie obyło się oczywiście bez pysznego tortu, a stulatka wszystkich zaskoczyła energicznym zdmuchnięciem urodzinowych świeczek. Dopełnieniem tego święta był uroczysty poczęstunek. Przy stole nie zabrakło piosenek śpiewanych przez Ludowy Zespół Śpiewaczy „Aleksandrowiacy”. Swoim talentem wokalnym z przybyłymi podzielił  się również zięć Jubilatki – Józef Popławski. Seniorka w dniu swojego święta osobiście podziękowała każdemu za życzenia i obecność, podchodząc do stolików i zamieniając z gośćmi kilka zdań.

Podczas uroczystości 100-lecia urodzin panowała serdeczna i rodzinna atmosfera. Były życzenia, kwiaty, upominki, wspomnienia, które wywołały radość i wzruszenie na twarzy jubilatki. Podkreślała ona jak bardzo cieszy się z wizyty tak wielu osób. Było to poruszające spotkanie kilku pokoleń zgromadzonych przy czcigodnej seniorce.

Pani Józefie gratulujemy tego pięknego Jubileuszu,  jednocześnie życzymy kolejnych długich lat życia w dobrym zdrowiu i samych radosnych dni w gronie życzliwych, troskliwych osób.

J.P.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.