- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Strzeżcie się leśni śmieciarze!

Akcja #BiłgorajEkoChallenge skupia wokół siebie ludzi, którzy są za pan brat z czystością okolicznych lasów. Jej inicjatywą było zebranie pieniędzy na zakup fotopułapek i tablic edukacyjnych – tak bardzo potrzebnych w cyklicznych miejscach największego zaśmiecenia kompleksów leśnych. Materiał o tej akcji był wczoraj emitowany w Teleexpresie oraz w Panoramie Lubelskiej.

Dzięki wsparciu finansowemu jakie otrzymała akcja #BiłgorajEkoChallenge zwiększyła się ilość fotopułapek i tabliczek w biłgorajskich lasach. Inicjatorzy tej akcji ogłosili konkurs dla internautów na najlepsze hasło. Nagrodą był kalendarz projektu Portret bez Barier wraz z autografami wszystkich modelek. Kreatywnym internautą, który wymyślił chwytliwe hasło okazał się pan Piotr.

Już niebawem na terenie naszego powiatu pojawią się w lasach fotopułapki, które mają ostrzec, tych którzy notorycznie i świadomie niszczą nasz ekosystem. W miejscach, które najbardziej potrzebują „ekologicznej interwencji” pojawią się tabliczki z informacją „Śmiecąc uśmiechaj się szczerze, być może jesteś w ukrytej kamerze”. Ten komunikat z nieco humorystycznym wydźwiękiem może stać się przestrogą dla tych, którzy zaśmiecają las, jak również niektórych instytucji, które umywają ręce wobec tego problemu.

Tabliczki zostały w bezinwazyjny sposób przymocowane do drzew. Są one fluorescencyjne, wobec tego widać je nawet w małym doświetleniu. Ze względu na duży format (A3) nie umkną one uwadze biłgorajskich śmieciarzy. Miejsca instalacji takich tabliczek są nieprzypadkowe, gdyż doskonale wiadome jest, gdzie ludzie pozbywają się odpadów, bądź w jakich miejscach odbywają się leśne imprezy.

-Wiedza o miejscach najbardziej zaśmieconych pochodzi od grupy biegaczy, którzy widzieli te miejsca przez kilka ostatnich lat – mówi Piotr Swachareprezentujący biłgorajską grupę #BiłgorajEkoChallenge.

- Reklama -

Oprócz tabliczek są także fotopułapki, których zakupiono 3 sztuki. Zaletą fotopułapek jest to, że nawet jeśli jest zupełnie ciemno – widać wszystko jak w oświetleniu dziennym! Ponadto przy każdym zdjęciu generuje się 10 sekundowy film w FullHD. Jeżeli na żywo zostanie złapany śmieciarz, od razu będzie to zgłaszane na policję.

Inicjatorzy akcji #BiłgorajEkoChallenge mają nadzieję, że zwiększy się świadomość społeczna, która dotyczy problemu zaśmiecania, a przede wszystkim że niebawem biłgorajskie lasy będą wolne od śmieci.

J.P.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.