kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Strzelił piorun, zapaliła się stodoła i drzewo

- Reklama -

Każdej minuty na świecie szaleje mniej więcej 2 tysięcy burz, a w ciągu dnia bije w ziemię ponad 10 mln piorunów. Sezon na burze rozpoczął się także w Polsce. Niestety, są już tego pierwsze skutki. 11 lipca w Bononii (gmina Goraj) piorun uderzył w stodołę. Na ratunek mieszkańcom wyruszyły zastęp JRG i dwa zastępy OSP. Na miejscu była też obecna policja. Jak informował nas mł. bryg. Paweł Rawski, zastępca rzecznika prasowego biłgorajskiej straży pożarnej, przyczyną pojawienia się ognia było wyładowanie atmosferyczne, czyli uderzenie pioruna. Działania zastępów polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, ugaszeniu palącej się stodoły oraz jej rozbiórki. Stodoła spłonęła w 70%. Wraz z budynkiem spaliły się 2 m3 słomy oraz siewnik rolniczy. Straty oszacowano na 20 tys. zł.

Kilka dni później, bo 16 lipca od uderzenia pioruna zapaliło się drzewo. Zdarzenie miało miejsce w miejscowości Żurawie w gminie Turobin. Strażacy z JRG i OSP ugasili pożar i zabezpieczyli miejsce zdarzenia.

toyota Yaris

Letnich burz z pewnością nie wolno lekceważyć. To śmiercionośny żywioł, nad którym człowiek nie jest w stanie zapanować. Można jednak, stosując kilka najprostszych zasad, uchronić się przed niszczycielską potęgą piorunów. Jeśli jesteśmy w domu, a zaczyna grzmieć, natychmiast zamknijmy okna i odłączmy wszystkie urządzenia z sieci energetycznej. Pamiętajmy, że trzeba to koniecznie zrobić także z anteną satelitarną. Jeśli wypoczywamy nad wodą, oddalmy się od jeziora czy morza, bo woda najlepiej przewodzi prąd. Nie zbliżajmy się także do metalowych urządzeń i nie chowajmy pod drzewami. Jeśli jedziemy samochodem podczas burzy, musimy się zatrzymać w bezpiecznym miejscu z dala od drzew, rusztowań i słupów energetycznych. Jest to najbezpieczniejsze ze schronień, bo jego karoseria odbija prąd. Jeśli burza zaskoczy cię na otwartej przestrzeni np. na łące, nie chowaj się pod drzewami. Kucnij, złącz nogi i usiądź – na plecaku lub zwiniętym ubraniu, nie na gołej ziemi. Najlepiej schroń się w rowie, by nie być najwyższym punktem w okolicy.

Jeśli chodzi o budynki mieszkalne i gospodarcze, na ochronę przed piorunem powinien się składać piorunochron, czyli zewnętrzna instalacja odgromowa i dodatkowo zabezpieczenia wewnętrzne. Piorunochron ma przyjąć uderzenie i bezpiecznie odprowadzić prąd piorunowy do ziemi. Zadaniem znajdujących się wewnątrz domu połączeń wyrównawczych i aparatury jest natomiast ochrona instalacji elektrycznej i informatycznej oraz podłączonych do niej urządzeń elektronicznych przed przepięciami pochodzenia atmosferycznego i łączeniowymi, które po uderzeniu pioruna mogą powstać w elektrycznej sieci zasilającej.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.