- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Strony internetowe WCAG 2.1 – co warto o nich wiedzieć?

Osoby z niepełnosprawnościami stanowią ponad 12% całej populacji Polski. To oznacza, że ponad 5 milionów osób może doświadczać problemów z poruszaniem się w internecie oraz w aplikacjach mobilnych, które nie są dostosowane do potrzeb tychże osób. Z tego powodu przygotowuje się strony internetowe WCAG 2.1, które zapewniają dostępność treści w danym serwisie.

- Reklama -

Strony internetowe WCAG 2.1 – jakie są ich możliwości?

Dzięki temu, że strona internetowa jest zgodna ze standardem WCAG 2.1 poprawia się jej funkcjonalność oraz dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Strony internetowe WCAG 2.1 to także ułatwienie dla osób wykluczonych cyfrowo. Są to zazwyczaj ludzie starsi, którzy nie mają odpowiednich kompetencji, by swobodnie poruszać się w sieci. 

Mulawa wybory do 05.04.2024

Strony internetowe WCAG 2.1 są dostępne dla osób z niepełnosprawnościami oraz tych, które są wykluczeni cyfrowo

Dzięki temu tacy użytkownicy mają możliwość korzystania z serwisu np. tylko za pomocą klawiatury. Treści są dostępne niezależnie od używanej przeglądarki internetowej, systemu czy czytnika. Ponadto elementy nietekstowe są opisane tekstem alternatywnym, tak by osoba, która korzysta z czytnika, miała możliwość zapoznania się z wizualną treścią. 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Oprócz tego takie strony są proste i intuicyjne w odbiorze, co nie sprawia trudności w rozumieniu informacji zawartych na stronie osobom z niepełnosprawnościami. 

Jak dostosować stronę zgodnie ze standardem WCAG 2.1?

Po pierwsze nie da się dostosować stron samemu. Mogłeś/aś się spotkać z różnymi wtyczkami, których zadaniem jest poprawnie dostępności strony internetowej.

 Warto wiedzieć, że ich instalacja może prowadzić do pogorszenia dostępności cyfrowej. Poza tym takie wtyczki dają tylko kilka funkcjonalności jak np. powiększenie czcionki czy poprawa kontrastu. WCAG to coś znacznie więcej. Nie dostosujesz serwisu dla osób z niepełnosprawnościami za pomocą kilku kliknięć. Nie idź na skróty. 

Jeżeli faktycznie zależy Ci na wdrożeniu standardu WCAG 2.1 zdecyduj się na audyt, którym zajmie się profesjonalna firma. Podmioty, które zajmują się wykonywaniem audytu, mają w swoich zespołach specjalnie wykwalifikowanych pracowników, którzy zajmują się wyłącznie WCAG. Taki specjalista wie, co należy sprawdzić i jakie zmiany wprowadzić na stronie internetowej, ponieważ zna wytyczne WCAG. Wykazuje się znajomością ustawy o dostępności cyfrowej oraz specjalistyczną wiedzą z zakresu programowania. 

Drugim rozwiązaniem jest nowa strona internetowa WCAG 2.1 – a więc portal, który od samego początku byłby przygotowywany z myślą o zapewnieniu dostępności cyfrowej. Wówczas audyt warto wykonać na sam koniec, aby zweryfikować czy strona spełnia wszystkie kryteria w standardzie. 

Kto musi mieć strony internetowe WCAG 2.1? 

Obowiązek prawny dostosowania stron i aplikacji mobilnych zgodnie ze standardem WCAG 2.1 ciąży na podmiotach publicznych. Takie instytucje to m.in.:

  • państwowe szkoły i uczelnie,
  • państwowe instytucje kultury,
  • samorządy i urzędy,
  • służby zdrowia (szpitale).

Jeśli podmioty publiczne nie dostosują w odpowiednim czasie swoich treści, mogą spodziewać się kar finansowych sięgających nawet do 10 tys. złotych. 

Jeśli jesteś podmiotem prywatnym, a chcesz wprowadzić standard WCAG na swoją stronę – nie stoją za tym żadne ograniczenia. W ten sposób przyczyniasz się do tworzenia przyjaznego Internetu oraz nie wykluczasz swoich potencjalnych klientów. Działasz w imię strategii odpowiedzialnego biznesu. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.