- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Strażnicy kontrolują piece

Biłgorajska Straż Miejska kontroluje piece centralnego ogrzewania prywatnych domów, w których nierzadko zamiast drewna lub węgla spalane są tworzywa z plastiku czy gumy. Posypały się mandaty.

- Reklama -

Panująca na dworze niska temperatura powoduje konieczność ogrzewania domów. Niestety, nie wszyscy stosują dozwolony opał i spalają odpady gospodarcze, co nie tylko wpływa negatywnie na jakość powietrza w naszym mieście, ale także grozi mandatami. W piecach spalać można wyłącznie „śmieci”, które nie powodują zanieczyszczenia środowiska. Są to między innymi: opakowania z tektury, papieru, drewna lub też odpady z gospodarki leśnej. Niestety, nie wszyscy mieszkańcy Biłgoraja przestrzegają przepisów dotyczących ochrony środowiska. O ich nieodpowiedzialnym zachowaniu często strażników miejskich powiadamiają sąsiedzi, którzy odczuwają w związku ze spalaniem odpadów nieprzyjemne zapachy.

Strażnicy miejscy mają uprawnienia do kontroli prywatnych posesji, także do pobrania próbek popiołów w celu zlecenia analizy chemicznej. Jeśli właściciel nie zechce wpuścić strażników na swój teren, to grożą mu sankcje karne. Strażnicy miejscy podczas przeprowadzanych kontroli sprawdzają, czy właściciele dysponują umową dotyczącą wywozu śmieci. Jeśli taka nie zostanie im okazana lub znajdą w kotłowni dowody, że prawo jest łamane, mogą ukarać właściciela mandatem do 500 zł. W skrajnych przypadkach mogą również podać go do sądu w trybie administracyjnym, gdzie może zostać ukarany karą grzywny do 5 tys. zł. Jak zapewnia komendant Zwoliński, biłgorajanie dobrowolnie poddają się kontroli pieców i kotłowni, chętnie podejmują rozmowę i składają ewentualne wyjaśnienia. W przypadkach złamania prawa nie odmawiają też przyjęcia mandatu.

Od początku tego roku strażnicy miejscy dokonali 98 kontroli.

- Reklama -

– Celem kontroli jest ograniczenie szkodliwego procederu spalania odpadów komunalnych w domowych piecach centralnego ogrzewania. 5 osób ukarano mandatami karnymi w wysokości do 500 zł. Kontrole tzw. spalania śmieci są przeprowadzane na podstawie art. 379 ustawy Prawo Ochrony Środowiska i upoważnienia wydanego strażnikom miejskim przez burmistrza – informuje Paweł Jednacz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Biłgoraj.

O jakość powietrza warto dbać chociażby dla własnego zdrowia. Najgorszą jakość powietrza odnotowano 26 października o godz. 19.10. Wówczas czujniki zamontowane na Alei 400-lecia wskazywały przekroczenie norm dla cząsteczek PM 2,5 o 1562 proc., czyli ponad 15 razy.

 

 

- Reklama -

10 Komentarze
 1. Władek mówi

  Do Łukowej przydało by sie zeby wpadli mandatów by natłukli po południu jak rozpalają to i filcaki plastik i co jest pod ręką tragedia !!!

 2. Łukasz mówi

  Po pierwsze trzeba stworzyć programy łatwo dostępne dla ludzi, które pomogą wymienić kocioł na nowy.
  Po drugie, domy bliźniacze , trojaki czy czworaki też powinny podlegać pod programy z wymianą starych kotłów na nowe. Dziś program czyste powietrze skierowany jest do domów jednorodzinnych, co z resztą?

 3. Schatz mówi

  Zapraszam do kontroli ulicy Moniuszki 😥oczy pieką i drapie w krtani.

 4. Marek mówi

  Widać że to propaganda. KOCIOŁ NA Obrazku ma nalepki i jest dolnego spalania. Taki piec wsysa butelkę a z komina nie widać nawet dymku. To piec ocierający się o 5 klasę czystości. Ale chodzi o przekaz kto zobaczy zdięcie zrazi się kompletnie. Poczym pobiegnie do marketu i kupi kocioł z podajnikiem wykonany z blachy 4.A że za pięć lat mu to ustrojstwo padnie. A kogo to obchodzi biznes się liczy i podatek od zakupu. Tak nas teraz rąbią w cztery litery.

 5. Kamil mówi

  Z ta umowa na smieci to ciekawa sprawa czy ktokolwiek taka posiada ? Oplata za smieci pobierana jest w formie oplaty podatkkwej wystarczy sprawdzic w ug kto ma smietnik i placi kase za wywozke….a przedsiebiorcy to juz inna bajka

 6. Mieszkaniec mówi

  W przyszłym miescie GORAJ za przyzwoleniem władz oraz ksiedza regularnie na terenie cmentarza są wypalane potężne ilości plastikowych wieńców czy wkładów. Brawo dla ślepych władz

  1. Schatz mówi

   Przecież wielebni to władza, a jej się nie rusza, bo strach przed PiS – em 😩

 7. Klarysa mówi

  No prosze. mieszkancy Biłgoraja sa swiadomi zagrozen zanieczysczenia powietrza . I spalaja tylko to co im wolno. a w razie gdy komus sie zdarzy spalic cos czego nie wolno to odrazu sam na siebie donosi oraz przyjmuje madat i zaraz biegnie go zapłacic. A ch ci mieszkancy Bilgoraja. Jacy oni wspaniali. Tylko jedna rzecz. I tak nic z tego gdyz wieczorem jak zaczynaja palic w piecach to czujniki w Biłgoraju i tak wariuja od nadmiaru zanieczyszczen. czyli cala ta akcja kontrola itp zda sie psu na bude. Podobnie jak słynna juz akcja czyste powietrze. jest tak zagmatwana i zamotana i ograniczona ze nawet ci co by chcieli to rezygnuja gdyz nie daja rady. A rada jest prosta. Uproscic to co sie da. Wprowadzic ograniczenie w montowaniu nowych pieców do klasy czystosci spalin aktualnie obowiazujacej czyli V. I tym którzy zechca zamontowac sobie taki piec zwrócic 50% kosztów zakupu pieca. I zaraz sie znajda chetni. Gwarantuje to bo piec i tak kazdy wymienia co mniej wiecej 10 lat. I jak bedzie okazja wymienic na nowy za polowe ceny to chetni beda. Ale musi byc prosto. Kupuje piec z certyfikatem montuje wywalam stary ide z faktura do urzedu i przyjezdza urzedas sprawdza czy piec jest zamontowany i wypłaca polowe kasy. Czy tak nie mozna? oczywiscie ze mozna ale po co? Niech sie obywatel nabiega niech sie nameczy napiosze wniosków dostarczy zaswiadczen planow pozwolen itp. I tak dostanie grosze jezeli wogóle bo to nie jest takie pewne do konca. reaaasumujac wychodzi na to ze tak nam daja jakby wcale nie chcieli. Bo i po co? lepiej wysłac strazników i mandaty wlepic niz pomagac.

  1. Antek mówi

   Witam i nie widzę o co tyle krzyku z tym czystym powietrzem. Za miesiąc podpisze umowę i nie miałem z tym jakichś problemów. A piec będzie mnie kosztować nie 50 a 10% i jestem bardzo zadowolony. Faktycznie cała procedura troszkę trawa (wniosek złożony w czerwcu), ale proszę mi wierzyć nie ma tam nic strasznego i każdy kto potrafi czytać, myśleć i słuchać drugiego człowieka poradzi sobie z tym wnioskiem, bez wydawania pieniędzy na jego wypełnianie gdzie i tak okazuje się że są potrzebne poprawki.
   Druga sprawa chodzą plotki że od przyszłego roku nie będzie już dotowana w tym programie wymiana pieca na paliwa kopalnie tj węgiel i gaz (zaznaczam plotki).
   Chcąc mieć czyste powietrze trzeba raczej się zastanowić nad jakimś ogrzewaniem sieciowym ale to nie jest prosta kwestia że względów na finanse oraz mentalność ludzka.
   Moim zdaniem dobrym rozwiązaniem było by wybudowanie elektrowni atomowej i przejście na ogrzewanie elektryczne z wprowadzeniem preferencyjne taryfy na te cele np 15gr za kWh

 8. nina mówi

  szkoda ze w Tarnogrodzie nie ma strazy miejskiej i takich kontroli, Ludzie pala w piecach czym sie da i nikt nie reaguje.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.