RK detailing

- Reklama -

Strażacy z Jasiennika dostaną nowy wóz bojowy (Film)

Niedziela 5 lipca 2020 roku pozostanie na długo w pamięci mieszkańców Jasiennika Starego. Ich miejscowość odwiedził wiceminister sprawiedliwości. Tego właśnie popołudnia w remizie OSP dr Marcin Romanowski podpisał umowę o przekazanie miejscowym strażakom ochotnikom lekkiego wozu bojowego.

Galeria fotografii (175 zdjęć) 

W wydarzeniu wzięli również udział: wicemarszałek województwa lubelskiego Sebastian Trojak, sołtys wsi Beata Dechnik, radni gminni i powiatowi, Ochotnicza Straż Pożarna z Jasiennika Starego, przedstawiciele Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju,  OSP z sąsiednich miejscowości, Koło Gospodyń Wiejskich w Jasienniku Starym oraz lokalna społeczność. Spotkanie otworzył wójt gminy Potok Górny Stanisław Dyjak, który powitał wszystkich zaproszonych gości.

– Dziś przekazujemy prawie 200 tys. zł z Funduszu Sprawiedliwości na OSP w Jasienniku Starym w Gminie Potok Górny. Co prawda to najbiedniejsza gmina w Polsce, ale są tutaj bardzo zaangażowani strażacy, którzy potrzebują wsparcia, aby akcje i interwencje, w których uczestniczą, były na najwyższym poziomie, aby zapewniali bezpieczeństwo wszystkich mieszkańców w szczególności osób pokrzywdzonych w wypadkach komunikacyjnych – mówi dr Marcin Romanowski, wiceminister sprawiedliwości.

Film z wydarzenia poniżej: 

Zadowolenia z zakupu nowego wozu bojowo-gaśniczego nie kryje zarząd Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasienniku Starym:

– W naszych skromnych progach przyjęliśmy dziś ministra, który przekazał nam środki finansowe na nowy wóz bojowy. Obecny wóz otrzymaliśmy z PSP Biłgoraj, ma on 20 lat i tak naprawdę zagraża bezpieczeństwu. Jesteśmy bardzo zadowoleni z nowego samochodu i jego wyposażenia. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tegprzyczynili – mówi Józef Hasiak, prezes Ochotniczej Straży Pożarnej w Jasienniku Starym. 

- Reklama -

– Jest to już drugi pozyskany wóz w przeciągu dwóch lat w gminie Potok Górny. Pierwszy z nich przekazany został jednostce OSP w Jedlinkach. W przypadku Jasiennika wóz bojowy zostanie sfinansowany praktycznie w całości z Funduszu Sprawiedliwości, ponieważ gmina dokłada tylko 1%, tj. dwa tysiące złotych – przyznaje Stanisław Dyjak, wójt gminy Potok Górny. – To już kolejne wsparcie dla naszej gminy, za co chciałbym podziękować przedstawicielom Ministerstwa Sprawiedliwości. Jest to wymierna pomoc, ponieważ taką gminę jak nasza nie stać na zakup z własnych środków budżetowych – dodaje wójt.

OSP w Jasienniku Starym istnieje już 90 lat…

Ochotnicza Straż Pożarna w Jasienniku Starym powstała w 1930 roku. Jej założycielami byli: Jan Brzyski (s. Franciszka), Stanisław Kowal, Adam Waliłko, Antonii Zakrzewski, Józef Brzyski (s. Wojciecha), Jan Kuś, Jan Deryło oraz Antoni Bartyna. Pierwszym prezesem jasiennickiej straży został Jan Brzyski, w skład pierwszego zarządu weszli również druhowie: Kowal Stanisław – naczelnik, Antoni Zakrzewski – zastępca naczelnika, Józef Brzyski – sekretarz, Adam Waliłko – gospodarz.

W pierwszych latach działalności w celu pozyskania funduszy organizowano festyny ludowe, z powodu braku budynku korzystano z lokalu szkoły podstawowej. W 1934 roku z pomocą zarządu powiatowego została zakupiona sikawka ręczna, trzy odcinki węży tłocznych oraz jeden ssawny, powoli był pozyskiwany również inny sprzęt bojowy. W latach 1937-1938 z myślą o budowie własnej strażnicy zakupiono 40 ton cementu i na placu gdzie obecnie znajduje się kaplica wykonane zostały fundamenty pod remizę o wymiarach 8 x 12 m. Wybuch II wojny światowej uniemożliwił dalsze prace przy budowie strażnicy. Część strażaków została zmobilizowana, pozostali w czasie okupacji wstąpili w oddziały partyzanckie i czynnie uczestniczyli w ruchu oporu.

Po wojnie w 1947 roku zakupiono barak poniemiecki i na fundamentach wykonanych jeszcze przed wojną wybudowano remizę strażacką. W roku 1958 jednostka OSP otrzymała motopompę M-800 z wyposażeniem, do remizy został dobudowany garaż na sprzęt przeciwpożarowy, wybudowano również dwa betonowe zbiorniki przeciwpożarowe. W roku 1969 przystąpiono do budowy budynku obecnej remizy strażackiej i z pomocą ówczesnych władz powiatowych, gminnych oraz mieszkańców całej wioski w lipcu 1974 roku budynek ten oddano do użytku. W latach następnych budynek rozbudowano o pomieszczenie, które zaadaptowano pod szkołę oraz kuchnię i szatnię. W roku 1980 podczas uroczystości 50-lecia jednostka OSP w Jasienniku Starym otrzymała sztandar. Dwa lata później z Komendy Powiatowej Straży Pożarnej ochotnicy otrzymali nową motopompę, która służy do dnia obecnego. Do roku 1994 jednostka korzystała z konnego bojowego wozu strażackiego, ponieważ właśnie w tym roku z pomocą władz gminnych został zakupiony samochód marki Żuk A 07, który został przerobiony na lekki samochód bojowy. W międzyczasie systematycznie uzupełniony był sprzęt bojowy: buty, mundury bojowe, węże, prądownice. Od pierwszych dni istnienia jednostka bierze czynny udział w akcjach gaśniczych i ratowniczych a w ostatnich latach w akcjach związanych z podtopieniami i usuwaniem połamanych drzew. W związku z tym w roku 2012 zakupiona została piła motorowa shtil, a w 2013 roku pompa szlamowa. Dzięki pomocy zarządu gminnego OSP oraz Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju ochotnicy z Jasiennika Starego otrzymali samochód strażacki Lublin III. W 2013 roku na budynku remizy zostało wymienione pokrycie dachowe, w kolejnym wymieniona została instalacja elektryczna i docieplony sufit. W roku bieżącym wymieniona została podłoga oraz drzwi i okna. Ochotnicza Straż Pożarna w Jasienniku Starym liczy obecnie 37 druhów.

Red.

- Reklama -

- Reklama -

6 Komentarze
 1. Luciusz mówi

  A jakaz to zasługa wójta czy tez strazaków? No jaka? Moze ktos pomysli i pomysli i wymysli tak. Ze gdyby nie wybory to nie byłoby zadnego wozu bojowego. No i jeszcze cos. To bedzie raczej mały wózek a nie wóz bojowy. Taki bus i pare zbawek w srodku. Wóz bojowy to trzeba by ze dwa razy tyle kasy na niego wyłozyc. Wiadomo dobre i to ale az tak sie nie ma co zachwycac. Tym bardziej ze to pieniadze z naszych podatków które panstwo zdziera z nas ile może. . I kazda złotówka podarowana w plusach to tez sa nasze pieniadze. Rzad nie produkuje pieniedzy tylko nimi zarzadza a to sa nasze pieniadze. Nie zapominajmy o tym. Nie ma ze rzad czy ministersto nam dało. Rzad rozdzielił nasze podatki w taki czy inny sposób. I rozdzielajac pieniadze w ten sposób chcia sobie zapewnic przychylnosc przyszłych wyborców. To sie nazywa nawet fachowo ale chyba wszyscy wiedza jak wiec nie ma co pisac nawet. Ot i cała historyja.

 2. Mateusz mówi

  Powodzeniem dla Wójta Dyjaka
  Pełen podziw i szacunek
  Pozdrawiam !

 3. mieszkaniec powiatu mówi

  Minister Romanowski to jedyny aktywny członek rządu, który rzeczowo wspiera nasz powiat, dziękujemy Panie Ministrze

 4. Strażak mówi

  Można było pójść na wybory i dostać średni wóz ratowniczo-gaśniczy na free tak jak w Godziszowie powiat Janowski

 5. Wyborca mówi

  Brawo wójt Dyjak,to już drugi pozyskany samochód

 6. Abcd mówi

  Samochód za free
  Można

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.