- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Strażacy z Goraja policzyli dokładnie

Czy mieszkańcy gminy Goraj mogą spać bezpiecznie? Miejscowi strażacy ochotnicy policzyli wszystko dokładnie, przejrzeli, przemyśleli i mówią, że tak. W gminie Goraj jest dziewięć jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych, które mają 14 motopomp, 13 pojazdów strażackich i jeszcze wiele ciekawych liczb.

- Reklama -

W ubiegłym roku jednostka OSP w Goraju pozyskała samochód strażacki Renault Mascott.
Wzorem lat ubiegłych przeprowadzony został Turniej Wiedzy Pożarniczej zorganizowany wśród uczniów szkół z terenu gminy, w którym uczestniczyło łącznie 3 uczniów.
Rok 2022 jest rokiem wyjątkowym, ponieważ jednostka OSP w Goraju obchodziła 120-lecia istnienia i działania na rzecz lokalnej społeczności.
Dla jednostek z terenu gminy Goraj dokonano zakupu sprzętu, umundurowania i różnych napraw sprzętowych na łączną kwotę 42 397,94 zł. W ubiegłym roku jednostki OSP takie jak Hosznia Ordynacka, Goraj i Hosznia Abramowska otrzymały dofinansowanie MSWiA i KSRG o łącznej wysokości 19 980,00 zł, przy wkładzie z budżetu Gminy Goraj w wysokości 1 820,00 zł, oraz wkładu OSP w kwocie 350,01 zł. Za powyższe dofinansowania zakupiono:
– drabinę DNW dla OSP w Hoszni Ordynackiej,
– drabinę przenośną, linę półstatyczną, piłę szablasta akumulatorową, siekierę oraz wkrętarkę akumulatorową dla OSP w Goraju.
W jednostce OSP w Hoszni Abramowskiej dokonano remontu strażnicy poprzez wykonanie instalacji oświetleniowej, zasilania automatu bramy roletowej oraz instalacji gniazdkowej.
Poza tym dokonano wymiany bramy garażowej w jednostce OSP w Hoszni Abramowskiej (13 888,42 zł).
Jednostka OSP w Goraju otrzymała dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Lublinie w wysokości 11 783,86 zł. Za pozyskaną dotacje jednostka zakupiła:
– pilarka ratownicza STIHL MS 462 C-M R w ilości 1 szt.,
– wąż tłoczny W 42 (świadectwo CNBOP) 42/20 LA OSW biały w ilości 5 szt.,
– wąż tłoczny W 75 (świadectwo CNBOP) 75/20 LA OSW biały w ilości 5 szt.,
– linka strażacka ratownicza o długości min. 30 m SLR-30 z workiem w ilości 1 szt.,
– radiotelefon przenośny Hytera BP 565 analogowy-cyfrowy w ilości 1 szt.
W roku 2022 jednostki OSP : w Kondratach , w Zagrodach i w Goraju otrzymały dotacje z Powiatu Biłgorajskiego na podnoszenie gotowości bojowej jednostek ochotniczych straży pożarnych poprzez zakup sprzętu ratowniczo- gaśniczego .
Łączna kwota dotacji otrzymanej przez jednostki wynosiła: 7 498,00 zł, przy wkładzie z budżetu Gminy Goraj w wysokości 1 550,00 zł.
Zakupiono:
– pilarkę łańcuchową w ilości 2szt. dla jednostki OSP w Kondratach i w Zagrodach.
– statyw bezpieczeństwa w ilości 1 szt. oraz wyciągarkę ewakuacyjną w ilości 1 szt. dla jednostki OSP w Goraju.
Ogólna kwota wydatków z budżetu gminy na funkcjonowanie OSP w roku 2022 wyniosła ok. 131 tys. zł.
W roku 2022 zostały zorganizowanie przez PSP w Biłgoraju zawody pożarnicze na terenie gmin Goraj-Frampol-Turobin, które corocznie sprawdzają sprawność strażaków ochotników.
I miejsce zajęta jednostka OSP w Hoszni Ordynackiej,
II miejsce zajęta jednostka OSP w Gilowie,
III miejsce zajęta jednostka OSP w Hoszni Abramowskiej.
W roku 2022 w wyniku represji Rosji na Ukrainę zaistniała konieczność pomocy ludziom uciekającym przed wojną. Były to kobiety z dziećmi oraz osoby starsze. Często były to osoby, które nie zabrały ze sobą żadnych podstawowych rzeczy do życia. Jednostki OSP z terenu gminy Goraj, a w szczególności OSP w Goraju, podjęły działania, które miały na celu zapewnienia żywności, ciepłej odzieży oraz innych artykułów do codziennego funkcjonowania. Należy nadmienić, iż członkowie OSP oprócz gaszenia pożarów oraz udziału w zwalczaniu różnego rodzaju klęsk żywiołowych czy innych zdarzeń losowych, coraz częściej uczestniczą w podtrzymywaniu lokalnych tradycji oraz pełnią funkcję lokalnych animatorów kultury. Za wykazywaną aktywność i zaangażowanie należą Im się serdeczne podziękowania.

 

- Reklama -

 

 

fot/info. UM Goraj

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.