- Reklama -

- Reklama -

Strażacy jeździli gasić … prywatnymi samochodami (foto)

Wyobrażacie sobie, że strażacy z OSP Załawcze (gm.Turobin), do tej pory jeździli gasić pożary ... prywatnymi samochodami? - Tak właśnie było, bo co mieliśmy zrobić? Braliśmy prywatne samochody, przyczepkę do tego i jechało się gasić i ratować ludzi. Ale chciałem podziękować wójtowi gminy Turobin, bo właśnie dostaliśmy samochód. Nie jest prosto z fabryki, ale dla nas to i tak ogromna pomoc i wsparcie - mówi Nowej Gazecie Biłgorajskiej, prezes OSP Załawcze, Józef Daniło.

- Reklama -

– Bardzo się cieszymy i naprawdę jesteśmy wdzięczni. W imieniu mieszkańców Załawcza dziękuję wójtowi Turobina i jego zastępcy, bo bez ich pomocy, dalej nie mielibyśmy samochodu. Pomimo, że ostatnio ktoś ze strażaków na nich narzekał. My możemy pokazać konkretny efekt. Widać zresztą na zdjęciach. To jest samochód z 2011 roku, ale nadal sprawny. Do tej pory do pożaru jechaliśmy na 2-3 prywatne samochody. Teraz w końcu i do nas przychodzi jakaś cywilizacja  – tłumaczy szef strażaków z Załawcza.

OSP Załawcze to w tej chwili 22 strażaków. – Mamy ludzi w różnym wieku, młodzi też się pojawiają. Może nie ma tłumów i wielkiego zainteresowanie, ale jeden, czy dwóch młodych strażaków, przybywa niemal co roku. Ważne, że nie ubywa ludzi – mówi nam Józef Daniło.

 

- Reklama -

Strażacy z Załawcza nie boją się roboty i wyzwań. Wcześniej wybudowali remizę, którą teraz własnymi rękami chcą wyremontować. Składają też wnioski do kolejnych projektów, bo chcą rozwijać miejscową OSP.

 

- Reklama -

38 Komentarze
 1. Anonim mówi

  Te anonim MATA to taki raper syn znanego profesora

 2. Anonim mówi

  pokaze ten komunikat temu druhowi jak go znam to mata prze…. to pisze druch rokitowa a nie ten pan Ó i dalej twierdze zarzad do domu i niewypowiadac sie o tym bo ja zaczne gadac??? czlonek rokitowa pozdrawiam nie druhow a durniow

 3. Anonim mówi

  Pani Aldono „Rodzina Górnych”, to nie pod tym artykułem. Już raz pisałem ,że czepianie się rodziny to skur……..two. Piekarza w aptece nie zatrudnili chłopak ma kierunkowe wykształcenie.

 4. Aldona mówi

  A o co to chodzi z tym czopkowym synem? To rzeczywiście sprzedał wioskę za robotę dla Wojciecha? Szczeka za srebrniki starostowie?
  Ludzie obudźcie się przecież ten bezradny robi wszystko dla osobistego interesu

 5. Obserwator mówi

  Pamiętacie jak były podtopienia w Tarnawie Dużej a OSP rokitow jako jedyne nie przyjechało. W tym czasie podobno Zebranie walne sobie zrobili i nie mieli czasu?

 6. Dsa mówi

  Co tak zamilkł druh rokitowsko-załawski, czy przykładów zabrakło?Może w takim razie nie jest z tym OsP w Rokitów tak zle

 7. Anonim mówi

  No i skoczyli sobie do gardeł.Chyba o to chodziło rozdającemu karty

  1. Ktoś mówi

   Ale ludzie macie problemy …🙂

 8. Anonim mówi

  Opisuje dalej , chętnie poczytamy wszak nieprawidłowości trzeba elminować

 9. Kontroler mówi

  Byliśmy z prezydium na Rokitowie, to po godzinie czasu otworzyli garaż. Taka to gotowość bojowa. Stodola by się spaliła albo dwie.

 10. Anonim mówi

  Opisywac dalej przypadki jest ich duzo

  1. :) mówi

   opisywać, wyciągać brudy, może się ktoś zainteresuje. może okaże się że należałoby rozwiązać osp w cholerę bo żaden z tego faktyczny pożytek.

 11. Anonim mówi

  przypomne wam pozar na Rokitowiu pali sie garaz drochowie wpadaja do straznicy po sprzet bojowy a samochod zasuniety kluczykow brak kluczyki 15km dalej u naczelnika
  To po co tam stal???
  Mial ratowac ludzi a nie stac w garazu i po godzinie gdy pozar ugaszony wyjechal bo dotarly klucze porazka niesamowita

  1. :) mówi

   kto wpada? drochowie? człowieku, czyś ty podstawówkę skończył?

 12. 😉 mówi

  Czy ten druch który kiedyś był druhem z Rokitowa to przypadkiem nie jest obecnie druhem z Załawcza?Czy to przypadkiem nie ten ,który wieścił światu na Facebooku, że Osp Załawcze „SAMOCHUD”dostał a dzisiaj nazywa inny baranami? Nie dość ,że do szkoły było pod górkę to i w domu kultury nie nauczyli.Trzeba mieć nadzieję ,że chociaż własne nazwisko przez właściwe Ó pisze.

 13. Anonim mówi

  a Rokitow ile akcji przeprowadzil bylem druchem osp rokitow i niebede sie wypowiadal na temat tych baranow z zarzadu smiech i chanba

  1. :) mówi

   „chanba”? litości.

 14. Anonim mówi

  do hehe OSP załawcze wykonywało podpór przodem a pompki służą do pompowania roweru HEHE!!

 15. Anonim mówi

  To jaki jest stan faktyczny i techniczny tego samochodu z Rokitowa.Bo skoro wg Wójta zabrano go z względu na zaniedbanie to co w tym temacie zmieniło się do dnia dzisiejszego. Bo jeżeli nic to jedna cholera czy miał stać w remizie w Rokitów czy pod wiatą w Turobinie a awantury by niebyło

 16. Anonim mówi

  Nova czujna jak Czeka w nocy komentarze kasują.

 17. Mietlorz mówi

  teraz mówi sceptyk – ile pożarów ugaszono przy pomocy osp zalawcze w zeszłym roku? albo inaczej do ilu faktycznych zadań bojowych zalawcze wyjechało i w jakiej ilości osób?
  samochód potrzebny żeby wozić na manewry na pokazówkę bo akcji faktycznie jest 1 albo wcale na rok, a jak będzie to strażaków będzie może trzech zdolnych do czegokolwiek.
  czemu? A no temu, ile osób tam ma chociażby podstawowy kurs bhp, albo kwit na aparaty tlenowe żeby nie płakać w dymie jak mała dziewczynka i nie zrobić sobie krzywdy na akcji?
  ilu strażaków z jednostki załawcze ma kurs chociażby taki dla żartu z udzielania pppm? z jeden tam ma chociaż dyplom? ilu umie faktycznie udzielić pierwszej pomocy? kto kiedy i jak to kontrolował?
  fajnie ze maja remizę bo sobie ulepili, fajnie ze Andrzej podarował im transita, czy wpływa to faktycznie na bezpieczeństwo przeciwpożarowe w gminie? śmiem wątpić.

  1. Luzz mówi

   Masz widzę jakiś ogólny problem co do tej jednostki .Nie jest to pierwsze osp które dostało samochód.A żal jakiś okropny.Ten komentarz dotyczyć powinien wszystkich jednostek bo na wszystkich wsiach jest tak samo.Skoro masz tak dużo zażaleń zawsze możesz się zapisać do OSP i działać zrobić kursy,BHP,kurs ratownictwa,ćwiczyć żeby mieć super sprawność fizyczną.I bardzo proszę można dawać przykład.I wtedy dopiero komentować.

 18. Dsa mówi

  To jest ta maszyna którą z Rokitów zabrali?

  1. Luzz mówi

   Absolutnie.Z Rokitowa to jest niesprawny samochód.To jest samochód z Turobina.

 19. Anonim mówi

  Dlatego też szanowny przedmówco, napisałem o konieczności zmniejszenia ilości jednostek OSP z jednoczesnym podniesieniem i usprzętowienia i wyszkolenia i członków. Oczywistym jest ,że należy się cieszyć z malejącej liczby pożarów ,ciężar pracy straży pożarnych przesuwa się w kierunku ratownictwa drogowego i walki że skutkami różnego rodzaju kataklizmów a do tego raczej tego typu samochód posłuży podobnie jak prywatny i rzeczona przyczepka. Dlatego uważam ,że lepiej mniej jednostek dobrze wyposażonych i przeszkolonych aniżeli na każdej wsi OSP i kłótnie o samochody.Bardzo dobrze próbował to przedstawić Komendant PSP z Biłgoraja na jednej ubiegłorocznych sesji RG, gdzie delikatnie sugerował jednemu radnemu , który ma problem z samochodem iż liczy się nie ilość a jakość , odniosłem wrażenie ,że niewielu zrozumiało co chciał przekazać .Z całym szacunkiem ale sądzę ,że około połowy zarejestrowanych członków OSP w naszej gminie bliżej jest do Domu Seniora w Tarnawie niż ratowania czyjegoś zdrowia czy dobytku.Jeżeli chodzi o jednostkę z Załawcza to samochód jak najbardziej im się należy , mają ludzi ,działają samochód wykorzystują ,dzisiaj jeździli po Turbinie ok godz17.,nie wiem nawet czy tak można bo chyba na żadnej akcji niebyli.

  1. Mietlorz mówi

   sporo racji. do osp zapisany może być każdy. nikt tego nie kontroluje, nie ma sprawnosciowek, nie ma badań. Co z tego że osp w danej miejscowości liczy 50 osób jak tam zdatnych do akcji będzie moze z 5, z czego 3 nie ma na miejscu bo pracują w lublinie 🙂
   idea osp jest fajna, ciekawa, spaja społeczność i ogólnie respect bro, tylko problem jest taki że to organizacja dla picu, bo brak nad nią jakiejkolwiek kontroli.
   ktoś tam gdzieś jeździ, ktoś tam gdzieś był, pic na wodę fotomontaż.

  2. Hehe mówi

   krótka piłka- każdy ze zdjęcia gleba i 30 pompek, no może poza wójtem, darujemy mu – bo poczerwienieje, jak reprezentacja osp nie jest w stanie wykonać zadania to jest to bardziej spółdzielnia inwalidow niż faktyczna drużyna bojowa. 30 pompek robią dzieciaki w szkole na wuefie.
   pompki nie leżą? to bieg wahadłowy 10×10. ale każdy, chyba, że ma zwolnienie lekarskie. po zwolnieniu zapraszamy na testy.
   tym sposobem naprawimy osp w każdej miejscowości. niestety patologia tej instytucji polega na tym, że w większości są to „strazacy” którzy nie przebiegliby 100metrow, nie mają pojęcia o pracy w aparatach tlenowych, nie wiedzą gdzie są i właściwie po co, nie mówiąc już o jakichkolwiek kursach czy doświadczeniu poza „byłem widziolem”

  3. A mówi

   Oczywiście że nie można,bo W prywatnych sprawach nikt samochodem nie jeździ.

 20. Suv mówi

  I bardzo fajnie mają chłopaki chęci do pracy niech działają.

 21. Anonim mówi

  Ile tych pożarów ugasił i ludzi uratował z tej przyczepki ten cały prezes.W dzisiejszych czasach w takiej gminie jak Turobin powinny być dwie jednostki KRSG i ze 2-3 normalne OSP , 50 strażaków, przeszkolonych, z różnego rodzaju szkoleniami z zakresu pożarnictwa i ratownictwa drogowego itp. Tymczasem mamy najwięcej jednostek w powiecie najstarsze samochody i ok 400 strażaków „na papierze”, potrzebnych tylko przed wyborami różnym prominentów.

  1. Luzz mówi

   Warto czytać ze zrozumieniem.Jeśli nie ma sprzętu to oczywiste jest to że takie osoby jadące „do pożaru” prywatnymi samochodami wykazują się empatia i chęcią pomocy drugiemu człowiekowi czy to z tej wsi czy innej.Zawsze można zostać w domu rozłożyć ręce i powiedzieć że nie ma sprzętu,szkoleń to nie jadę.A jednak takie osoby na miejscu nieraz są pierwsze.Cale szczęście że nie ma w ostatnim czasie takich pożarow żeby ludzi trzeba było ratować.A na przestrzeni lat trochę ich strażacy OSP ugasili.A to że jest taka struktura w zakresie pożarnictwa i przeszkolenia to już nie jest zależne od takich osób co do tych Osp na wsiach należą.

   1. :) mówi

    panie luzz, jak dla mnie zalawcze może mieć i 3 samochody, jest mi to obojętne. nie mam żadnego problemu do „tej jednostki” bo to nie jednostka a „spółdzielnia inwalidow” i jak słusznie zauważyłeś, nie tylko ta konkretna o osp ogólnie jako organizacja. spójrz no na zdjęcia, ilu tam widzisz wysportowanych zdrowych chłopów zdatnych do przebiegnięcia z wężem powiedzmy 100 metrów?
    albo inaczej, zadzwoń no do psp, niech im syrenę odpali bez zapowiedzi, zobaczymy ilu i w jakim czasie się pojawi 😀

    to czy jestem zapisany do jednostki osp, jaka sprawnością dysponuje i jakie mam uprawnienia, pozostawię bez komentarza.

 22. Anonim mówi

  Załawcze się rozwija ,dobre dobre

 23. Rokitowiak mówi

  Czopek musi sie duzo nauczyc od Jozia D., to jest dopiero Prezes. I Zalawcze sie rozwija. Rokitow potrzebuje nowego radnego

 24. Do Anonim mówi

  Radny to tyle pomógł ze z Rokitowa samochód zniknął. Radny jest bezradny, on nic nie może. Jakby Radny działał tak jak strażacy z Zalawcza to dopiero by Remiza byla ladna i sprzęt w garażu a tak wystarczy popatrzyc co jest

 25. Anonim mówi

  Super ,radny też pomógł ,dlaczego ani słowa o nim.

  1. A. mówi

   Bo nie pomógł to z jakiego tytułu ktoś miałby o nim wspominać

 26. Tomek mówi

  Super Zalawcze zasluguje na wóz strazacki. Sami wybudowali garaż to mają. A są tacy co tylko wymagają a oni nie oglądając się robią.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.