- Reklama -

- Reklama -

Strażacka tradycja żywa na Ziemi Biłgorajskiej (video)

To jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich, nawiązująca do pilnowania Grobu Chrystusa przez żołnierzy rzymskich. W wielu parafiach na Ziemi Biłgorajskiej strażacy z OSP pełnią wartę. Ubrani w mundury galowe i często w ozdobnych, zabytkowych hełmach. To obrazki prosto z Majdanu Starego (gm.Księżpol).

- Reklama -

Pełnienie warty honorowej przy Grobie Pańskim jest jedną z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich. Nawiązuje ona do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Tradycja zaciągania wart przy Bożym Grobie sięga średniowiecza i wiąże się ze sprowadzeniem z Palestyny do Polski w 1163 r. Zakonu Kanoników Regularnych Stróżów Świętego Grobu Jerozolimskiego (Bożogrobców). W ciągu następnych stuleci warty pełniło w Polsce królewskie wojsko, dworzanie lub mieszczanie.

Od drugiej połowy XIX w. przy Grobie Pańskim stawali strażacy. Warta rozpoczyna się w trakcie nabożeństwa w Wielki Piątek i trwa do Rezurekcji, tj. do sobotniego wieczora lub do niedzieli rano, w zależności od tego kiedy odbywają się msze rezurekcyjne.

toyota Yaris

Strażacy ubrani są w mundury galowe i hełmy paradne. Trzymając w rękach halabardy, stoją w pozycji na baczność, po dwóch. O ustalonym wcześniej czasie następuje uroczysta zmiana warty. Kolejnych strażaków przyprowadza dowódca.

W wielu parafiach wraz ze strażakami adorują grób Pański członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wówczas Grobu strzegą cztery osoby – dwóch starszych i dwóch młodszych strażaków.

Strażacy ochotnicy zajmują się również przygotowaniem ogniska, które jest ważnym elementem liturgii Wielkiej Soboty. Od ognia odpalana jest świeca paschalna, symbolizująca Jezusa Chrystusa, który jest „światłością świata”.

 

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

 

video: OSP Majdan Stary/ info:cmp-muzeum.pl

- Reklama -

1 komentarz
  1. Y mówi

    A gdzie wierni

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.