- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Strażacka nocna warta honorowa przy Grobie Pańskim

Tradycja pełnienia warty przy Grobie Pańskim sięga XVIII wieku – kiedyś była to tzw. „straż grobowa”, obecnie wartę honorową trzymają w kościołach członkowie Ochotniczych Straży Pożarnych. W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju w adoracji przy grobie Pańskim biorą udział trzy jednostki OSP.

- Reklama -

W sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju wartę pełnią druhowie strażacy z miejscowości Wola Dereźniańska, Ruda Solska oraz Dereźnia Solska.

- Reklama -

– W nocnej zmianie uczestniczy 18 członków OSP, w tym 3 należących do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej. Co roku przed wartą przy Grobie Pana Jezusa, robimy przegląd umundurowania i wyposażenia. Wszystko musi błyszczeć: hełmy, biała koszula, odświeżony i wyprasowany mundur, spodnie na kant, buty wyczyszczone do połysku, dopiero tak strażak może wyjść na służbę – mówi Mateusz Oleszczak, prezes OSP Wola Dereźniańska.
– Pełnienie warty przy Grobie Pańskim w naszej jednostce stało się już tradycją kultywowaną od pokoleń. Każdego roku, jako strażacy ochotnicy, zbieramy się w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, aby móc spełnić strażacki obowiązek i podtrzymać tradycję. Dla mnie jest to zaszczyt móc pełnić tę funkcję, tak jak nasi poprzednicy. Z dumą przekażemy halabardę oraz hełm wartownika następnym pokoleniom – mówi Arkadiusz Łosiewicz, prezes OSP Ruda Solska.
Jest to jedna z najważniejszych wielkanocnych tradycji strażackich. Nawiązuje ona do pilnowania Grobu Chrystusa przez rzymskich żołnierzy. Tą tradycje zapoczątkowali w tutejszej OSP nasi dziadkowie, my kontynuujemy tradycję – dodaje Radosław Schab, naczelnik OSP Wola Dereźniańska.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.