- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Straż Pożarna bije na alarm

Zatrważające dane od straży pożarnej. Podczas ostatniego weekendu strażacy w całej Polsce interweniowali 1151 razy w związku z pożarami traw oraz 30 razy przy pożarach lasów. Od początku roku jest to już 2800 zdarzeń! Trawy paliły się m.in. w miejscowości Żabno (gm.Turobin).

- Reklama -

Wypalanie jest zabronione i grozi surową karą. Zgodnie z ustawą: „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”.  „Kto usuwa roślinność przez wypalanie z gruntów rolnych, obszarów kolejowych, pasów przydrożnych, trzcinowisk lub szuwarów, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny do 30 000 złotych.” .Niestety jednak za ponad 94% przyczyn ich powstania odpowiedzialny jest człowiek.

Błędne jest myślenie, że spalenie trawy spowoduje szybszy i bujniejszy jej odrost, a tym samym przyniesie korzyści ekonomiczne. Rzeczywistość wskazuje, że wypalanie traw prowadzi do nieodwracalnych, niekorzystnych zmian w środowisku naturalnym – ziemia wyjaławia się, zahamowany zostaje bardzo pożyteczny, naturalny rozkład resztek roślinnych oraz asymilacja azotu z powietrza. Do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi jak i zwierząt. Wypalanie traw niszczy środowisko, grozi śmiercią wielu zwierząt, a niejednokrotnie prowadzi także do wypadków śmiertelnych ludzi.

- Reklama -

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojadą z pomocą na czas tam, gdzie będą naprawdę potrzebni!

 

 

fot: PSP w Biłgoraju

- Reklama -

2 Komentarze
 1. Anonim mówi

  Zabrać im dopłaty na 5 lat, każdemu komu się wypaliła trawa, chyba ze wskażą sprawce !
  Od razu ludzie by wskazali tego co wypala, a do redaktora oni nie palą bo im lepiej odrośnie, tylko jest zapis w dopłatach, ze muszą co rok kości trawę, ale po co jak można spalić ?
  Żaden uczciwy gospodarz nie musi palić trawy, jak uprawia pastwisko ( zbiera ze niej trawę regularnie), nie ma co palić bo jest zielona. Tylko kombinatorzy to czynią, bo prawo w PL na to im pozwala, była propozycja w UE, aby dopłaty tylko tym gospodarza co wykażą obrót płodami rolnymi, ale władza i kościołów się nie zgodzili na to, bo stracili by mld Єuro niesłusznie branych dopłat.

  1. Strażak mówi

   Popraw te wypocinki, oszołomie!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.