- Reklama -

- Reklama -

Straciła pieniądze

Do biłgorajskiej komendy zgłosiła się 26-latka, pod którą podszyli się oszuści. Nieznany sprawca włamał się na jej konto społecznościowe i podszywając się pod nią na popularnym komunikatorze, rozesłał do jej znajomych wiadomość z prośbą o pomoc w dokonaniu płatności kodem BLIK za zamówienie. Na prośbę o finansową pomoc zareagowała koleżanka 26-latki, która straciła około 500 złotych. Policjanci apelują o ostrożność i rozwagę!

- Reklama -

W miniony piątek 15 stycznia do policjantów zgłosiła się 26-latka, która poinformowała, że ktoś się pod nią podszył. Kobieta stwierdziła, że nieznany sprawca włamał się na jej konto społecznościowe i podszywając się pod nią, bez jej wiedzy oraz zgody rozesłał do znajomych na popularnym komunikatorze wiadomość z prośbą o pomoc w dokonaniu płatności kodem BLIK za zamówienie. Na wiadomość zareagowała koleżanka 26-latki, która, by pomóc znajomej, przekazała kod BLIK i straciła prawie 500 złotych.

Przypominamy, że proceder oszustw na BLIK staje się coraz bardziej popularny. Oszuści włamują się na konto społecznościowe i podszywają się pod osobę znajomą. Następnie wysyłają wiadomość, że pilnie potrzebują finansowego wsparcia, obiecując oczywiście zwrot pieniędzy. Proponują łatwy sposób przelania wskazanej kwoty – wystarczy zalogować się do swojego banku i w aplikacji wygenerować kod do płatności telefonem i przesłać go podszywającemu się pod „znajomego” oszustowi. Przekazany kod wystarczy, aby natychmiast wypłacić pieniądze z bankomatu.

urząd MArszałkowski projekt

Przypominamy – w przypadku otrzymania prośby o pożyczkę nie należy działać pochopnie. Przed podjęciem ostatecznej decyzji zawsze należy sprawdzić czy osoba, która do nas napisała rzeczywiście potrzebuje naszej pomocy. Najlepiej jest do niej po prostu zadzwonić. Pamiętajmy, że nie należy nikomu udostępniać danych do logowania na konta bankowe, jak również przekazywać obcym osobom kodów do płatności mobilnych.

Policjanci apelują również o ostrożność podczas zakupów online. Coraz chętniej korzystamy z opcji zakupów w Internecie. To niewątpliwa wygoda i ułatwienie w codziennym życiu. Jednak tak jak w świecie realnym tak i w wirtualnym możemy paść ofiarą oszusta i pomimo uiszczenia opłaty nie otrzymamy ani wymarzonego towaru, ani zwrotu pieniędzy.

Policjanci poszukują sprawcy oszustwa i po raz kolejny apelują do wszystkich o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Oszuści stosują różne metody, aby wyłudzić od nas pieniądze. Zanim wpuścimy kogoś do naszego mieszkania sprawdźmy, czy jest tym, za kogo się podaje. Zadzwońmy do instytucji, na którą się powołuje przypadkowy gość lub rozmówca i zapytajmy, czy kogoś do nas kierowali. Strzeżmy się również osób oferujących wyjątkowe okazje i nie obdarzajmy ich nadmiernym zaufaniem. Zanim zdecydujemy się na skorzystanie z tzw. „życiowej okazji” upewnijmy się, czy nie „padniemy” ofiarą oszustów.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

mł. asp. Joanna Klimek

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.