- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Strażacki jubileusz w Korchowie (foto)

- Reklama -

28 sierpnia Ochotnicza Straż Pożarna w Korchowie Pierwszym obchodziła jubileusz 90-lecia. Na placu przed remizą zebrali się strażacy, władze gminy, zaproszeni goście i mieszkańcy. Odczytano rys historyczny jednostki. Słowa „Bogu na chwałę, ludziom na ratunek” zapewne przyświecały osobom, które w 1926 roku powołały do życia jednostkę OSP w Korchowie Pierwszym. Wieś wtedy była gęsto zaludniona, a domy kryte strzechą i drewnianym gontem. Prawdopodobnie stąd zrodziła się inicjatywa ówczesnego kierownika Szkoły Powszechnej Stanisława Żurowskiego, aby założyć straż pożarną. Jemu także powierzono funkcję pierwszego naczelnika.
Początki jednostki były trudne. Brakowało sprzętu, mundurów. Nie było remizy. Strażacy zorganizowali wśród mieszkańców zbiórkę pieniędzy i produktów rolnych. Za uzyskane pieniądze zakupiono dwie beczki na wodę i trąbkę sygnałową, na której trębacz obwieszczał zbiórkę alarmową. Później zastąpiono to biciem w tarabany. Wkrótce w posiadaniu strażaków znalazła się ręczna sikawka.
W 1938 roku rozpoczęto budowę drewnianej strażnicy, która służyła miejscowej ludności jeszcze do lat 70. Podczas II wojny światowej wielu strażaków z Korchowa Pierwszego działało w konspiracji i w oddziałach leśnych.
W okresie powojennym OSP rozwinęła swoją działalność. Powstało koło PCK, orkiestra i amatorski teatr. Straż miała już motopompę i elektryczną syrenę. Do pożarów strażacy wówczas jeździli furmankami.
Obecny budynek remizy powstał w 1984 r. W 2005 r. remizę wyremontowano i rozbudowano o część kuchenną. Natomiast pierwszy mechaniczny pojazd strażacy zakupili w 1998 roku z własnych środków. Był to wysłużony pojazd marki „Żuk”.
Obecnie jednostka liczy 42 druhów. Jej prezesem jest Tadeusz Gałczyński, a naczelnikiem Krzysztof Lębryk.
Podczas jubileuszu decyzją Zarządu Głównego ZOSP RP jednostka OSP w Korchowie Pierwszym odznaczona została złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa”.
Medalem honorowym im. Bolesława Chomicza odznaczony został Jan Zarosa.
Decyzją Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku OSP RP
złotym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” odznaczeni zostali Jan Małanczuk oraz Wiesław Kwik;
srebrnym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” – Stanisław Majcher, Tadeusz Buczek, Tadeusz Gałczyński, Krzysztof Kwik, Stanisław Pałubski;
brązowym medalem „Za zasługi dla pożarnictwa” – Robert Kostrubiec, Sławomir Wrębiak, Mariusz Gleń, Tadeusz Kapka.

Decyzją Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP odznaką „Strażak wzorowy”: odznaczeni zostali: Krzysztof Gumienik, Marek Działo, Damian Związko, Andrzej Związko, Sylwester Związko, Piotr Łysiak, Patryk Mróz, Tomasz Przytuła, Damian Przytuła, Mariusz Grochowicz, Sylwester Lębryk.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Decyzją Prezydium Zarządu Gminnego w Księżpolu ZOSP RP odznaką „Za wysługę lat” uhonorowani zostali:
za 55 lat – Mirosław Zynicha;
za 50 lat – Dymitr Masicz, Alfred Padiasek, Jan Zarosa, Antoni Szymanik;
za 35 lat – Mirosław Związko, Lucjan Kiszczak;
za 30 lat – Marian Pisklak;
za 25 lat – Krzysztof Kwik, Józef Pisklak, Wiesław Kwik;
za 20 lat – Tadeusz Buczek, Tadeusz Gałczyński, Stanisław Pałubski, Sławomir Lębryk;
za 15 lat – Tomasz Masicz, Krzysztof Lębryk, Robert Kostrubiec;
za 10 lat – Mariusz Grochowicz, Tadeusz Kapka, Sławomir Wrębiak, Mariusz Gleń;
za 5 lat – Sławomir Symuś, Paweł Nicpoń, Marek Działo, Andrzej Związko, Damian Związko, Sylwester Lębryk.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.