Moto Tech

- Reklama -

Stowarzyszenie „Przełazek” na Targach Ekonomii Społecznej w Lublinie

Tegoroczna edycja odbyła się w dniach od 4 do 10 września. Aleksandrów ze smakami regionu biłgorajskiego prezentował się w sobotę (9 września 2017 r.).
Celem było pokazać osobom odwiedzającym nasze stoisko kulinarnej tradycji i specyfiki naszego regionu, i zachęcenie do przyjazdu do nas w poszukiwaniu smaków, które prezentowaliśmy. Wszystkie potrawy, które przygotowaliśmy na to wydarzenie były przyrządzone tradycyjnie, z lokalnych produktów. Można było więc spróbować piroga biłgorajskiego, fajerczaków (placków pieczonych na blachach) podawanych z domowym masłem i konfiturą (żurawina, borówka, śliwka, jabłko), smalcu tradycyjnego z boczkiem, cebulką i jabłkiem, ale również ze świeżymi borowikami serwowanego z ogórkiem kiszonym z domowej spiżarni. Nie mogło zabraknąć oczywiście kapusty uwarzanej z olejem lnianym, pieczonymi ziemniakami i chlebem żytnim, swojskiego sera ze śmietaną, bułki drożdżowej swojego wypieku, miodu w czystej postaci i kawy zbożowej. Gwiazdą kulinarną naszego stoiska był piróg biłgorajski, fajerczaki z żurawiną, kapusta uważana z olejem lnianym i… słonina, którą przygotowała Marysia Kapuśniak wg tajnego przepisu Ani Torby.
Stoisko obsługiwały: Jolanta Świeczak, Beata Mazur, Maria Kapuśniak i Ewa Maciocha. Istotnym elementem naszego stoiska była młodzież (członkowie PaTPORTu w Aleksandrowie), która przygotowała stoisko z ręcznie witymi wiankami (kwiaty zrywane w przydomowych ogródkach i na aleksandrowskich łąkach). Było smakowicie, zdrowo, smacznie i wesoło.
Wyjazd ten był możliwy dzięki zaangażowaniu wielu osób, które choć nie mogły z nami pojechać, włączyły się aktywnie w przygotowanie stoiska (potrawy i dekoracje). Dziękujemy serdecznie za pomoc Wójtowi Gminy Aleksandrów Józefowi Henrykowi Białemu, Marii Paluch  i Renacie Miarowskiej (Al. IV), Janinie Brodziak, Helenie Koszarnej, Józefie Nizio, Józefie Pyzio, Wiesławowi Komanowi (Al. III), Alicji Ostasz, Marii i Janowi Bździuchom, Janinie Bielak (Al. II), Annie Torba, Marii Gontarz (Al. I). 
Dzięki hojności osób odwiedzających nasze stoisko udało nam się zebrać pieniądze, które w całości przeznaczamy na cele charytatywne (m.in. na przeszczep komórek macierzystych dla Łukasza Księdza z Aleksandrowa Drugiego).
Wyjazd uważamy za bardzo udany. Nawiązaliśmy wiele kontaktów z osobami prywatnymi oraz przedstawicielami organizacji pozarządowych, które otwierają nam drzwi do kolejnych spotkań i doświadczeń.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.