- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Stawiają na gaz i pompy ciepła

Władze miasta nieustannie zachęcają mieszkańców do wymiany starych źródeł ogrzewania na te ekologiczne. Dzięki temu nasze rachunki za energię zmaleją oraz zadbamy o środowisko.

Jesienią i zimą powietrze jest często bardzo zanieczyszczone, toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła. Samorząd miasta Biłgoraj od 2018 roku oferuje mieszkańcom program, dzięki któremu z dofinansowaniem mogą wymienić źródło ogrzewania.

Mieszkańcy z tej oferty chętnie korzystają. W 2021 roku wykonane i rozliczone zostały 142 wnioski. – Nie jest to zły wynik. Łącznie od 2018 roku 299 wniosków zostało rozliczonych na łączną kwotę ponad 1 mln 380 tys. zł Przeważają kotły zasilane gazem ziemnym. Bardzo mnie cieszy, że coraz więcej osób decyduje się na zainstalowanie najbardziej ekologicznego źródła ciepła, jakim jest pompa ciepła. Zachęcam bardzo serdecznie mieszkańców do skorzystania z tego źródła ogrzewania – mówił podczas sesji Rady Miasta Biłgoraja burmistrz Janusz Rosłan.  Dodał, że sam korzysta z odnawialnych źródeł energii. – Zachęcam do montażu tego typu urządzeń. Paliwa będą drożały. Drożeje węgiel, drożej gaz – mówił. 

- Reklama -

Warto zaznaczyć, że w Urzędzie Miasta Biłgoraja znajduje się Punkt Konsultacyjny Programu Czyste Powietrze. Wpłynęło tam 26 wniosków o przyznanie dotacji z programu rządowego Czyste Powietrze oraz 5 wniosków o płatność w ramach programu tego programu. Mieszkańcy miasta mogą tam uzyskać nieodpłatną pomoc w wypełnieniu wniosku oraz uzyskaniu informacji w zakresie możliwych form i zasad dofinansowania.

Warunkiem niezbędnym do uzyskania dofinansowania jest trwała likwidacja wszystkich dotychczasowych pieców lub kotłów wykorzystywanych do ogrzewania budynków lub lokali mieszkalnych zasilanych paliwem stałym oraz zamiana ich na: pompę ciepła, kondensacyjny kocioł gazowy zasilany gazem z sieci lub własnego zbiornika, podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej, indywidualne źródło ogrzewania zasilane energią elektryczną, indywidualne źródło ogrzewania zasilane biomasą o parametrach co najmniej jak dla kotłów klasy 5 wg normy PN-EN 303-5-12, zgodne z dyrektywą ECODESIGN.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.