- Reklama -

Stary Biłgoraj w mobilnej aplikacji

„Stary Biłgoraj” to nowa aplikacja stworzona przez nauczycieli i uczniów Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. Papieża Jana Pawła II w Biłgoraju. Aplikacja umożliwia oglądanie archiwalnych zdjęć z okresu międzywojennego, II wojny światowej i okresu powojennego. Dzięki technologii GPS można je obejrzeć tylko w miejscach, w których zostały kiedyś zrobione. Aplikacja umożliwia także uzyskanie informacji na temat historii tych miejsc (oznaczone są one jako punkty na mapie, która jest integralną częścią aplikacji).

 

Uczniowie Patrycja Sprysak, Izabela Buczek, Agnieszka Nocek, Aneta Kusiak, Karolina Niedzielska, Magdalena Wróbel, Martyna Kruszyńska, Patrycja Siembida i Paulina Spozowska stworzyli ją wspólnie pod okiem nauczycieli historii i języka angielskiego. Wykorzystując technologię udostępnioną przez NASA (My NASA Data) twórcy aplikacji wyznaczyli współrzędne blisko 100 punktów na terenie Biłgoraja, z których można zobaczyć archiwalne zdjęcia i przeczytać historyczne informacje na temat pobliskich miejsc.

 

„Współpracowaliśmy także z pracownikami Muzeum Ziemi Biłgorajskiej, którzy pomogli nam w identyfikacji niektórych miejsc” mówi współtwórca aplikacji, nauczyciel Witold Pluta dodając, że „aplikacja została stworzona głównie z myślą o uczniach, którzy chcą poszerzyć swoją wiedzę na temat historii Biłgoraja, ale może z niej korzystać każdy, szczególnie w trakcie spaceru po mieście”.

 

- Reklama -

Jeżeli znajdujemy się w miejscu oznaczonym na mapie, ikona łabędzia zaświeci się na czerwono. Klikając na nią zobaczymy dostępne zdjęcia (zdjęcia można powiększać lub zmniejszać). Jeżeli klikniemy na ikonkę „zwoju” możemy dodatkowo przeczytać informacje na temat historii wybranego miejsca.

 

Zdjęcia użyte w aplikacji pochodzą ze zbiorów Muzeum Ziemi Biłgorajskiej oraz z prywatnego archiwum pana Jerzego Serafina.

 

Poprzednia aplikacja stworzona przez biłgorajski „katolik” została zainstalowana na 20 tysiącach urządzeń przez maturzystów w całym kraju. Miała ona na celu przygotowanie się do matury. 

 

 

„Stary Biłgoraj” dostępny jest bezpłatnie do pobrania w sklepie Google Play pod odnośnikiem:
https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.plupixstudio.historiabilgoraja

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.