- Reklama -

- Reklama -

Starostwo dało podwyżki. Ale prawdopodobnie … tylko na papierze

W Starostwie Powiatowym w Biłgoraju zapadła decyzja o przyznaniu podwyżek dla pracowników DPS w Teodorówce i DPS dla Kombatantów w Biłgoraju. Ale Drodzy Pracownicy, zanim zaplanujecie na co wydacie te niebagatelne kwoty, przeczytajcie ten artykuł, bo może okazać się, że pieniądze są, ale tylko ... na papierze.

- Reklama -

Temat DPS-ów nie schodzi ze świecznika na sesjach  rady powiatu. Podczas wtorkowych obrad  radni głosowali nad załatwieniem petycji złożonej przez pracowników DPS w grudniu.

 

Pisaliśmy o tym TUTAJ

Podwyżki będą, ale…

 

Jako rozwiązanie zaproponowano między innymi 10% podwyżki dla pracowników DPS w Teodorówce i dla Kombatanta. Tuż przed głosowaniem radna Ewa Maciocha zwróciła uwagę na pewien „szczegół” zapisany w uzasadnieniu:

 

Starostwo przychyliło się o podniesienie pensji osobom pracującym w DPS-ach w Teodorówce  i dla  Kombatantów.  Natomiast w uzasadnieniu  napisane jest,  że: projekty  budżetów jednostek zakładają wzrost o 10% wynagrodzeń pod warunkiem zrealizowania przez DPS-y zaplanowanego dochodu”

 

W związki z zapisem radna miała pytania:

-Proszę mi  wyjaśnić na czym polega zrealizowanie dochodu przez jednostki oraz czy w 2022 ten plan został zrealizowany.  Bo od wykonania planu uzależnione są podwyżki tych osóbmówiła radna Maciocha.

 

Radna chciała też wiedzieć ile to 10 % wyniesie netto czyli „na rękę” dla pracowników.

 

Skarbnik szybko wyliczył, że mowa jest o kwocie około 270zł „na rękę”

Do osiągnięcia celu zabrakło…1 mln zł

 

Pytanie o realizowanie budżetów przysporzyło nieco więcej kłopotów.

 

Maria Gałka, odpowiedzialna w starostwie za DPS-y odpowiedziała, że radna odpowiedz całkowitą otrzyma na piśmie na podstawie odpowiednich wyliczeń.

 

 

Ewy Maciochy taka odpowiedz w ogóle nie satysfakcjonowała:

 

-Jestem bardzo zaskoczona, że nie mogę dostać odpowiedzi na bardzo proste pytanie: -Na czym polega wypracowanie dochodu? Nikt  mi nie potrafi na to pytanie odpowiedzieć? I w czy w 2022   został ten dochód wypracowany? Przecież to jest wiedza, którą już mamydrążyła radna

 

Odpowiedzi postanowił udzielić wicestarosta Tomasz Rogala:

 

-Czy zostały wypracowane dochody? Jak sobie dobrze przypominam, my  sprawozdanie z wykonania budżetu przyjmowaliśmy (…) Nie zostały wypracowane dochody na poziomie zaplanowanym  między innymi w sprawozdaniu wskazanym przez dyrektor DPS dla Kombatantów – odpowiedział.

 

Wicestarosta jako powód niewypracowania dochodów wskazywał między innymi  braki w mieszkańcach w DPS dla Kombatantów omawiane na poprzednich sesjach.

 

-Strona dochodowa nie została wypracowana, w związku z tym zostały zwiększone środki budżetowe  na koniec roku o wspomniany przez radnego Deca wielokrotnie milion złotychodpowiedział Rogala.

 

- Reklama -

O milionowym deficycie DPS dla Kombatantów pisaliśmy TUTAJ

 

Tak się planuje budżet

 

Wicestarosta tłumaczył również konieczność zapisania warunku o zrealizowaniu planów budżetowych w uzasadnieniu podwyżek:

 

-Kreowanie budżetów wszystkich jednostek, nie tylko DPS-ów polega na tym, że jest zaplanowana strona dochodowa i wydatkowa. Tak wygląda budżet.  Jeżeli dochody nie są zrealizowane, trudno mówić o tym, żeby można było pokryć zaplanowane wydatki, ponieważ nie ma strony dochodowej – tłumaczył.

 

Jako alternatywne rozwiązanie wprowadzenia podwyżek,  Tomasz Rogala  podał dofinansowanie  budżetu przez środki dochodowe  uchwałą  rady powiatu zmieniająca uchwałę budżetową.  Jako przykład  podał sytuację z roku ubiegłego, kiedy ten dochód w DPS dla Kombatantów nie został  wypracowany i rada musiała dołożyć do budżetu prawie 1 mln zł.

 

 

Radna Maciocha próbowała przeanalizować sytuację:

 

-Śmiem twierdzić, że jeżeli w 2022 w Domu Kombatanta dochód nie został wypracowany, więc jest duże prawdopodobieństwo, że nie zostanie wypracowany w 2023. Czyli ta podwyżka jest tylko na papierze. Z góry wiadomo że są niewielkie szanse na to. Dochód nie zostanie wypracowany – pracownicy nie dostaną nicpodsumowała.

 

Podobne stanowisko wyraził radny Michał Dec:

 

-Nie wiem czy nas oglądają pracownicy DPS-ów,  ale chce jasno powiedzieć, że to będą podwyżki o ile wypracujecie dochody, a wszystko wskazuje, że to będzie różnie. Jeśli nie wypracujecie, to nie liczcie na podwyżki nawet te 207zł na rękę.  Tutaj jest tak sprytnie napisane w tym wyjaśnieniu, że „na podstawie budżetów złożonych przez dyrektorów DPS dla Kombatantów i w Teodorówce.  Więc chce powiedzieć do pracowników, ze dyrektorzy tych placówek opracowują swoje plany na podstawie wytycznych, które ustala zarząd powiatumówił.

U jednych milion deficytu, u drugich premie na koniec roku

 

Do sprawy odniósł się Tomasz Rogala:

-Jako zarząd i radni rady powiatu na postawie planów złożonych przez dyrektorów  DPS uchwaliliśmy ten budżet  powiatu.

Wicestarosta tłumaczył, że  ze wydatki zostały zaplanowane wraz z uwzględnieniem wzrostu płac:

 

– Ja myślę, że te podwyżki będą zrealizowane.  Mam pełną nadzieję, że dochody będą wypracowane. Myślę, że przed nami duża rola, żeby samorządy gminne zaangażowały się  w kierowanie podopiecznych do DPS-ów.

Rogala nie ukrywał, że wypracowanie planów będzie utrudnione poprzez zbyt małą liczbę podopiecznych, gdyż przy planowaniu budżetu uwzględniono, że podopiecznych będzie więcej.

 

Pomimo wyjaśnień wicestarosty, radna nie zaakceptowała zapisu warunkującego podwyżki wypracowaniem planu:

 

– Ja uważam, że nie powinno być tego dodatkowego zapisu. Zapis że jest warunek,  że wypracują dochody dla mnie jest niesprawiedliwy, bo to nie są sprawy, które zależne są od pracowników – podsumowała.

 

Rogala nadal tłumaczył, że wszystko zależy od pieniędzy i tak skonstruowany jest budżet – żeby wydać, trzeba najpierw mieć.

-Tak samo wygląda to chociażby w kwestii inwestycji, które również zależą od pozyskanych środków finansowych.

 

Rogala  wyraził nadzieję, że DPS dla Kombatantów wypracuje budżet, tak jak DPS w Teodorówce, gdzie w 2022 pojawiła się nadwyżka, którą przeznaczono na premie finansowe  dla pracowników  na koniec roku 2022.

 

 

 

 

 

- Reklama -

42 Komentarze
 1. rudaa mówi

  Przyszłość dla powiatu biłgorajskiego i poborów ,pensji szarlipa

 2. przyjaciel z pracy mówi

  starosta to zwykły siusiek

 3. Biłgoraj mówi

  Powinni zmienić starostę na innego takiego co będzie lepszy dla ludzi.

  1. Piotr mówi

   na kogo? na Pateraka czy na Wróbla?

   1. Mieszkaniec mówi

    Obojętnie kto. Myślę że byłoby lepiej niż jest.

 4. Paralux mówi

  Ach ten Biłgorajec. Ach. Jak nie szpital ciagle w upadłosci i ciagle z nim problem bo oni walcza ale nie daja rady to DPS-y i podwyzki. A tak zapytam z ciekawosci. Czy inni pracownicy w Biłgorajcu zarabiajacy minimalna krajowa dostana podwyzki?? Pewnikiem nie bo i po co?/ Czy ktos upomni sie o zwykłych ludzi nie . Tylko w starostwie podwyzki i podwyzki. A reszta ludzi moze i głodem przymierac kogo to obchodzi. Wazne by ci co rzadza mieli kase. Reszta niech sie dyma. Biłgorajec był jest i zostanie najgorszym miastem w lubelskiem. Tutaj dzieja sie rzeczy straszne. Czyli nic sie nie dzieje Nikt nie mysli o rozwoju o sciaganiu biznesu. Wszyscy zadowoleni siedza na tyłkach i kasuja mamone . Tyle wystarczy. Dziadostwo i nic wiecej.

 5. Michał mówi

  Radny Paska nie dopuści do kontroli ,bo nie można kontrolować żony , która jest tam zatrudniona.

  1. Paweł mówi

   No to wszystko jasne. Pasek paska nie wykaraska.

 6. Piotr mówi

  Czy przypadkiem nick-i :Marian, Anonim, Tereska i Wojtek to nie ta sama osoba. Jedna osoba a cztery postacie, gdzieś to już widziałem. I wszytkie zauroczone w staroście z Goraja.

 7. Psy szczekają karawana jedzie dalej mówi

  Jeszcze się taki nie narodził co by wszystkim komuchom i platformie dogodził. Panie starosto Alleluja i do przodu!

 8. Marian mówi

  Każdy może startować na burmistrza na starostę czy na posła i spróbować swoich sił zamiast wylewać frustrację w internecie. Jest demokracja to ludzie decydują.

 9. Anonim mówi

  Nikt tak nie zaszkodził bilgorajskiemu PiS jak Szarlip, jak przegrają wybory to tylko przez niego.

  1. Anonim mówi

   Przez „niego”? A może odnieśmy się do przeszłości i rozliczmy kto ile zrobił, to jest najlepszy Starosta, nie boi się wyzwań ani krytyki, jeśli masz coś konkretnego na myśli to napisz.Krytykować każdy może, jednak zrobić coś, co każdemu z osobna będzie odpowiadało jest trudniej.

 10. Ala mówi

  Szarlip zostanie jeszcze i na następna kadencje rozpoczął inwestycje oczekiwane przez mieszkańców i powinien tez i on je otwierać

  1. Wojtek mówi mówi

   Sam wystartuj, zobaczymy kto bardziej zaszkodzi! Łatwo napisać, może jakaś propozycja na kogo głosować?:)

 11. Tereska mówi

  Nikt tyle dobrego nie zrobił dla powiatu co Szarlip

  1. Janek mówi

   Halo,niewiem czy masz racje? Jest twardy ,mocniejszy od wyroku sondowego Czy musimy czekac na Sand ostateczny? Janek

 12. Jkl mówi

  Szarlip, człowiek jednej kadencji

 13. Patryk mówi

  Czy przypadkiem za czasów Pana Starosty Gorajskiego nie zmieniła się i Pani Dyrektor w DS Kombatanta?Dobra zmiana jak widać.

 14. Iza mówi

  Ciekawe kiedy i ile DPS dostał podwyżki dopiero ten starosta i dalej mało

 15. Do hejterów mówi

  Uwaga komuna linczuje ludzi których się boi bo chce wrócić do władzy. Im większy hejt tym większe poparcie dla pisu i prawicy.

  1. Mirek mówi mówi

   Wróć KOMUNO, będzie jak dawniej, będzie prywata, układy… tęsknota za dawnymi czasami, ahhh to były czasy które nie powrócą!

 16. decyk mówi

  Taki zuch z niego ,nie umie załatwić problemu płac w małej firmie , to co umie, ? , to nie jat tak jak położyć asfalt na istniejącą drogę,gdzie marowiecki daje dodrukowane banknoty i nic nie trzeba ,bo firma kładzie dywan,

 17. okuniew mówi

  Tam z goraja i okolic jest tyle osób przyjetych i boi sie swiatła dziennego,nie ma mieszkancow to trzeba zwolinic tych na ktorych brak na płace ,to są ci z goraja i okolic a nie pudrować ,,problem ogolnopolski,, i od tego transparentu to on winien być z daleka,powinni go odrzucuć ,nie dopuścić ,bo to nie jego transparent,

 18. Jarek mówi

  andrzej Wielki starosta, ostatnio nauczył się nowego słowa populizm 😄wstydziłby się tak mówić do p. deca, człowieka starszego który grzecznie zadaje pytania a ten baran nie potrafi na żadno odpowiedzieć, on starosta nie będzie na bank

 19. Dora mówi

  Śmiech na sali, dps jest firmą lub korporacją że podwyżki uzależnione są od dochodów jednostki? Niech starosta sobie uzależni pensję od dochodu starostwa, a raczej od jego deficytu, to pewnie wyjdzie mu zamiast 20 tysięcy liczba ujemna.

  1. Anonim mówi

   Podwyżki są uzależnione od dochodów bo tak mówi ustawa uchwalona przez rząd Leszka Millera to chyba ta sama opcją co Dec. A za te kłamstwa o zarobkach w wysokości 20 tysięcy to powinnaś się wstydzić. Starosta jako jedyny oddaje część swojej wypłaty na cele charytatywne czy radny Dec oddał kiedyś cos komuś z diety lub pensji burmistrza??

   1. Ola mówi

    Wielu ludzi oddaje pieniądze na cele charytatywne i się tym nie chwali,bo po co. To jest osobista sprawa każdego z nas kto komu pomaga,chyba, że ktoś robi to w celu budowania własnego wizerunku, kreując siebie w mediach jako bohatera i zbawcę ludzkości.

   2. Max mówi

    To jeszcze napiszcie ile miesięcznie kosztuje nas – czyli wszystkich podatników – jego dojazd do pracy służbowym samochodem. Ma przecież zwiększone koszty uzyskania przychodu z racji zamieszkiwania w innej miejscowości co zakład pracy, to powinien tak jak wszyscy dojeżdżać we własnym zakresie do pracy. Jak nie ma biedaczyna prawka to na PKS.

    1. Anonim mówi

     To zwykle kłamstwo. Starosta nie dojezdza służbowym samochodem do pracy. Nie jesteś anonimowy w internecie a za oszczerstwa można słono zapłacić.

 20. Marian mówi

  Dlaczego nie godzą się na kontrole Domu Kombatanta ???Dziś było głosowanie? Zadajcie sobie pytanie, kto rządzi tym kurnikiem?

  „W sesji wzięło udział 19 radnych. 7 radnych poparło wniosek, 8 było przeciw kontroli w Domu Pomocy Społecznej dla Kombatantów. Tym samym wniosek radnych Biłgorajszczyzny został odrzucony.”

  Prosze o nazwiska tych 8 osób i wyjaśnienia.

  1. Anonim mówi

   Paska pokazał im kto tu rządzi

 21. mieszkaniec bilgoraja mówi

  Należy rozważyć kwestie, czy taka placówka jak Dom Kombatanta , gdzie organem prowadzącym jest powiat ma być instytucja która generuje dochody, czy ma się bilansować na tzw. 0. Jeśli ma generować dochód to powinna kierować ta placówką osoba której wynagrodzenie jest zależne od zysków. Jeśli brak jest pensjonariuszy, to powody mogą być: za wysokie koszty jakie ponosi osoba za pobyt, brak informacji i reklamy o wolnych miejscach, przerost zatrudnienia personelu nie medycznego, zbyt wysokie koszty funkcjonowania technicznego budynku. W kwestii wynagrodzenia personelu który ma otrzymać podwyżkę, uzależnienie jej od zysku jest irracjonalne, to tak jakby wynagrodzenie starosty uzależnić od zadłużenia powiatu którym zarządza, jak powiat jest na plusie to Starosta ma podwyżkę, jak na minusie to nie. Inny przykład jeśli pracownicy wydziału komunikacji zarejestrują przykładowo 10 000 samochodów w roku to maja podwyżki, a jak planu nie wykonają to podwyżek nie ma. Panie Starosto trzeba być PRAWYM I SPRAWIEDLIWYM.

 22. Krysia mówi

  Niech Redakcja napisze o Geodezji Starostwa, jakie występują nieprawidłowości,kto tam jest zatrudniany,jak długo ludzie czekają na dokumenty

  1. Kolega mówi

   Picie wódki i załatwianie po znajomosci się skończyło to teraz płacz w internecie.

 23. Antoni mówi

  Wymienić Starostę, na co czekają Radni Powiatowi. Ten Szarli nic nie potrafi, najsłabszy Starosta ma ludzi za kretynow. A on wielki Pan z Zastawia, zarabia około 20 000 zł miesięcznie to ma DPSy w du…

  1. Czesio Czyni Cuda mówi

   Ten starosta dał największe podwyżki w historii dps. Po 1300 na osobę w ciągu 7 miesięcy. A takie komentarze to tylko zazdrosny może pisać. Startuj w wyborach to może cię ludzie docenią.

 24. Mirek mówi

  Niech redakcja zajmie się tematem ile osób zostało zatrudnionych przez ostatnie 3 lata z Goraja i gminy Goraj w starostwie, szkołach i jednostkach podległych starostwu. To jest temat.

 25. Artystka mówi

  Ta z Aleksandrowa niech powie dlaczego już w goli nie pracuje. To będzie dopiero ciekawe

 26. Marian mówi

  Komuchy wyją bo im się urwały układy. Proste jak drut. Dec porażka wstydu nie ma.

 27. Tomek mówi

  gorajski leszcz jest mocny tylko w gadce i obiecywaniu wszystkiego. jeszcze tak słabego starosty nigdy nie było na ziemi Bilgorajskiej.

 28. D. mówi

  Już dawno powinni zmienić tego starostę. Co z odszkodowaniami dla zwolnionych ludzi?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.