- Reklama -

Stażyści odwiedzili szkołę

 

W ramach tego spotkania zaplanowano zajęcia, które przeprowadzili stażyści. Frederic Schulte w języku niemieckim opowiedział o niemieckim systemie politycznym, skupiając się na różnicach między Polską a Niemcami. W swojej prezentacji przedstawił wiele ciekawych danych, a także przygotował krótki przegląd partii politycznych wybranych do Bundestagu. W bardzo przejrzysty sposób zobrazował niemiecki system wyborczy i rządzące tam partie polityczne. Wyjaśnił, na czym polega rola kanclerza i prezydenta w Niemczech oraz podkreślił różnice w kompetencjach polskiego i niemieckiego prezydenta.

Yulia Litkovets natomiast szeroko opowiadała o Ukrainie, przybliżając zarówno jej historię, jak też obecną sytuację. Prezentacja zawierała także ogrom informacji o systemie politycznym, Radzie Najwyższej Ukrainy i Gabinecie Ministrów. Ważnym elementem wystąpienia było zwrócenie uwagi na wydarzenia, które zmieniły współczesną historię Ukrainy. Zaprezentowała także piękny film promujący Ukrainę.

Wystąpienia spotkały się z dużym zainteresowaniem uczniów i wywołały falę pytań, na które Yulia i Frederic chętnie i wyczerpująco odpowiedzieli.

- Reklama -

Młodzież z uwagą przysłuchiwała się wykładom i chętnie wzięła udział w quizie podsumowującym spotkanie. Była to bardzo ciekawa lekcja języka niemieckiego. Uczniowie mieli możliwość poznania historii, geografii oraz kultury naszych sąsiadów. ZSZiO żywi głęboką nadzieję na dalszą współpracę z poseł Agatą Borowiec.

 Celem spotkania było przybliżenie sytuacji i systemu politycznego naszych sąsiadów. Młodzież z wielkim zainteresowaniem przyjęła gości i wysłuchała ciekawych prelekcji.

Stażyści odwiedzili Biłgoraj w ramach wizyty w okręgu wyborczym posła patrona. To nie pierwsza wizyta stażystów w naszym mieście. Yulia i Frederic mieli okazję przyjrzeć się pracy posłanki w jej biurze wyborczym, wzięli udział w uroczystościach strażackich w Tereszpolu i w rajdzie rowerowym w Aleksandrowie. Z posłanką Agatą Borowiec spotkali się z prezydentem RP Andrzejem Dudą w Zamościu. 

Stażyści uczestniczą w pracach posłów opiekunów w parlamencie. Każdy stażysta pod patronatem posła na Sejm RP oraz opieką pracownika Kancelarii Sejmu ma możliwość udziału w pracach komisji sejmowej, której poseł patron jest członkiem oraz w grupach bilateralnych.

W tegorocznej edycji Międzynarodowego Programu Staży Parlamentarnych (MPSP) bierze udział 9 młodych ludzi z czterech krajów: Niemiec, Litwy, Ukrainy i Rumunii.  Celem programu jest pogłębienie wiedzy o strukturze parlamentu polskiego, jego funkcjach oraz mechanizmach podejmowania decyzji politycznych. Staże służą również przybliżeniu stażystom polityki, kultury, tradycji i historii Polski.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.