- Reklama -

Staże zagraniczne szansą dla uczniów

Zespół Szkół Drzewnych i Ochrony Środowiska w Zwierzyńcu od pięciu lat realizuje praktyki zagraniczne w ramach Programu Leonardo da Vinci Erasmus+, które stanowią ogromną szansę rozwoju zawodowego młodzieży. W 2012 roku został zrealizowany pierwszy projekt praktyk zagranicznych młodzieży w Niemczech („Nowe doświadczenia zawodowe nowe szanse zatrudnienia w zjednoczonej Europie”).

Młodzież z Technikum Ochrony Środowiska i Technikum Przemysłu Drzewnego odbywała praktyki zawodowe w Bad Freienwalde, w zakładach pracy związanych z przemysłem drzewnym oraz ochroną środowiska. Koszt projektu wyniósł 39 366 euro. Drugi projekt „Środowisko naturalne wspólnym dobrem Zjednoczonej Europy” został zrealizowany w 2013 roku. Kwota jego dofinansowania wyniosła 35 118 euro. Tym razem uczniowie TOŚ zdobywali doświadczenie zawodowe, pracując w ogrodach najpiękniejszego pałacu Orientu, jakim jest Alhambra w Granadzie (Hiszpania). W roku 2014 młodzież wyjechała na wakacyjny staż do Bad Freienwalde (Niemcy). Uczniowie TPD pracowali w firmach drzewnych zajmujących się m. in. produkcją domów z drewna, elementów małej architektury drewnianej, renowacją mebli. Uczniowie TOŚ odbywali praktyki w laboratorium oczyszczalni, w zakładach wykorzystujących odnawialne źródła energii. Kwota dofinansowania projektu wyniosła 66 176 euro. W ramach programu Erasmus+ w roku 2015 zrealizowany został projekt „Szkolenie zawodowe w Europie wzmocnieniem rozwoju regionu lubelskiego”, którego kwota dofinansowania wyniosła 71 184. Uczniowie z Technikum Geodezyjnego, Technikum Przemysłu Drzewnego oraz Technikum Ochrony Środowiska wyjechali na miesięczny staż do Niemiec.

- Reklama -

Główne rezultaty wyżej wymienionych projektów stażowych to: zdobycie doświadczenia zawodowego, certyfikatów nabytych umiejętności, dokumentu Europass Mobilność; zwiększenie szans na zatrudnienie w kraju i za granicą; lepsza umiejętność posługiwania się językiem obcym, poznanie dziedzictwa kulturowego regionu Brandenburgii i Andaluzji oraz organizacji i wymagań niemieckiego i hiszpańskiego rynku pracy.

W roku 2015 szkoła rozpoczęła przygotowania do realizacji projektu „Europejskie rynki pracy naszym doświadczeniem zawodowym”, którego kwota dofinansowania wynosi 104 050 euro. W ramach tego działania uczniowie z TPD, TOŚ i TG wyjadą na miesięczne staże zawodowe do Niemiec i Hiszpanii. Kontynuacja zagranicznych praktyk realizowanych od pięciu lat w ZSDiOŚ w Zwierzyńcu to realna szansa na poszerzenie horyzontów młodych ludzi, spełnienie ich zawodowych marzeń, szansa na lepszą przyszłość.

/ZSDiOŚ/

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.