- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

OSP otrzymało sprzęt za 50 tys. zł

W sobotnie popołudnie miało miejsce uroczyste przekazanie nowego sprzętu strażackiego dla dziesięciu jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Potok Górny. Łączny koszt całego nowego sprzętu to około 50 tys. zł.

- Reklama -

Sprzęt dla każdego Strażaka jest niezmiernie ważny. Właśnie dla tego 21 grudnia w remizie OSP Jedlinki miało miejsce uroczyste wręczenie dziesięciu jednostkom Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Potok Górny nowego sprzętu, który został zakupiony z dotacji Funduszu Sprawiedliwości. Są to pieniądze pochodzące od sprawców przestępstw.

Wręczył go sam wiceminister.

Nowe doposażenie jednostek wręczył osobiście Wiceminister Sprawiedliwości-Marcin Romanowski. Jak sam opowiada, jest to sprzęt dla tych, którzy jako pierwsi znajdują się na miejscu zdarzenia.

-To wielka rzecz, że istnieją Ochotnicze Straże Pożarne, to już wiele dziesiątek lat tej tradycji w odrodzonej Rzeczypospolitej. Strażacy to ludzie, którzy w sposób bezinteresowny niosą pomoc tym, którzy najbardziej jej potrzebują i tworzą tę istotę społeczności lokalnej, w parafii, sołectwie, gminie. Nie jest to tylko ta realna pomoc dla osób pokrzywdzonych w wypadkach, pożarach czy innych zdarzeniach, ale również tworzenie życia wspólnotowego co w dzisiejszych czasach jest tak ważne i taki istotne-odpowiada Marcin Romanowski, wiceminister Sprawiedliwości. – Już tutaj ze Strażakami rozmawiamy o kolejnych potrzebach, o kolejnych wnioskach i sprzęcie, który jest im bardzo potrzebny. Oczywiście statystyki są tutaj trochę mylące, bo może gmina Potok Górny jest najbiedniejszą gminą w Polsce, ale ma wśród swoich mieszkańców wspaniałych ludzi, którzy się tutaj angażują, a takim osobom trzeba pomagać. Mam nadzieję, że już wkrótce będziemy tutaj mogli przekazywać kolejny sprzęt tym wspaniałym ludziom-dodaje.

Na ręce Wiceministra została złożona pamiątkowa statuetka w podziękowaniu za pomoc i udzielone wsparcie w realizacji programu Doposażenie w sprzęt przeciwpożarowy i ochrony osobistej Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu Gminy potok Górny.

Przekazano sprzęt za około 50 tys. zł

Każda z Ochotniczych Straży Pożarnych z Gminy Potok Górny dostała na zakup sprzętu po 5 tys. zł i indywidualnie mogła zdecydować, co jest jej najbardziej potrzebne i na co należy za te pieniądze kupić.

- Reklama -

 1. OSP Dąbrówka – 1 x Ubranie specjalne, 2 x Rękawice specjalne, 2 x Buty specjalne, 1 x Hełm strażacki
 2. OSP Jasiennik Stary – 1 x Prądownica wodna, 1 x Zestaw ratownictwa medycznego, 6 x Rękawice specjalne
 3. OSP Jedlinki – 10 x Latarki do hełmu, 10 x Kominiarek niepalnych
 4. OSP Lipiny Dolne – 1 x Agregat prądotwórczy, 1 x Siekiero-łom
 5. OSP Lipiny Górne-Borowina – 1 x Wentylator oddymiający
 6. OSP Lipiny Górne-Lewki – 1 x Pilarka Spalinowa, 1 x Prądownica, 1 Zestaw ratownictwa medycznego
 7. OSP Naklik – 2 x Radiotelefon Motorola
 8. OSP Potok Górny – 1 x Kamera termowizyjna
 9. OSP Szyszków – 1 x Pompa Wody
 10. OSP Zagródki – 2 x Ubranie Specjalne, 4 x Rękawice specjalne.

Mała Wigilia.

Podczas tego wydarzenie był również czas na wspólną modlitwę oraz odczytaniem fragmentu ewangelii. Słowo Boże wygłosił do Strażaków ksiądz proboszcz-Piotr Sobczuk. Po części modlitewnej nastąpiło składanie sobie nawzajem życzeń świątecznych, śpiewanie kolęd oraz tradycyjne łamanie się opłatkiem-symbolem przyjaźni, miłości i przebaczenia. A po wszystkim miała miejsce mała wigilia- wspólny poczęstunek Strażaków oraz zaproszonych gości.

-Każdemu Strażakowi Ochotnikowi na Święta Bożego Narodzenia można życzyć dużo spokoju oraz radości z wykonywanej pracy. Spokój o siebie, swoich kolegów oraz rodzinę jest naprawdę ważny w pracy, w której dla drugiego człowieka ryzykuje się własnym życiem. Z całego serca życzę im na cały nowy rok 2020 tak jak w tym powiedzeniu „Tyle powrotów ile wyjazdów”, żeby tych akcji było jak najmniej, a nawet jeśli by były, to aby były one bezpieczne i kończyły się pozytywnie, żeby nikt nie ucierpiał na zdrowiu-życzy wszystkim Strażakom Stanisław Dyjak, Wójt Gminy Potok Górny.

Wiele się zmieniło…

Podczas całego wydarzenia był obecny najstarszy strażak w Gminie Potok Górny, mający 92 lata – Marek Dyjak, ojciec Wójta gminy Potok Górny- Stanisława Dyjaka. Jak można było po nim zauważyć, był pod ogromnym wrażeniem obecnego wyglądu Ochotniczej Straży Pożarnej w porównaniu do czasów kiedy on sam czynnie uczestniczył w działaniach strażackich.

- Reklama -

5 Komentarze
 1. xyz mówi

  o tym też myślałem pisząc te komentarze, coś praktycznego

 2. xyz mówi

  no tak…kto bogatemu zabroni?:)

 3. xyz mówi

  Dąbrówka i Zagródki otrzymali ciuchy robocze? a Dolne i Potok konkretny sprzęt. nie no luz……

  1. Druh mówi

   Złożyli wniosek na ubrania to mają, ich decyzja

  2. Pozdro z Łukowej mówi

   Panie Xyz:
   Wszystkie jednostki dostały takie same dotacje, a jaki sprzęt za to kupili, to już indywidualna sprawa każdej z nich. Większość wzięła z 1 numeks i 1 kask Rosenbauera, a inni (a właściwie tylko Potok, brawo za wybór) coś, czego teraz reszta może pozazdrościć, czyli kamerę termowizyjną.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.