- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Sprawdź możliwe dofinansowania do instalacji fotowoltaicznej

Polacy coraz chętniej decydują się na instalację fotowoltaiki. Jest to spora inwestycja, jednak jej koszty dość szybko się zwracają. Dużą zachętę dla przyszłych właścicieli instalacji stanowią różnorodne programy, dzięki którym można otrzymać dofinansowanie na inwestycję. Alternatywę stanowią formy lokalnego wsparcia, pożyczki na preferencyjnych warunkach oraz ulga podatkowa.

- Reklama -

Wsparcie Odnawialnych Źródeł Energii

Odnawialne źródła energii (OZE) mają w ciągu najbliższych lat zastąpić konwencjonalne elektrownie opalane węglem. W trosce o ochronę klimatu Unia Europejska angażuje się w walkę ze spalaniem paliw kopalnych. Polska jako jedno z państw członkowskich Unii Europejskiej dąży do realizacji wyznaczonych celów dotyczących udziału OZE w miksie energetycznym kraju. Zachętą dla Polaków do inwestycji w odnawialne źródła energii są między innymi ulgi, dofinansowania czy preferencyjne pożyczki pochodzące zarówno z UE jak i krajowych środków. Cieszą się one dużym powodzeniem, ponieważ odpowiednie wsparcie może znacznie zmniejszyć koszt inwestycji, a tym samym skrócić czas, w którym zwrócą się wydane pieniądze.

urząd MArszałkowski projekt

Źródło: Globaleco.pl

Podatek od fotowoltaiki

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Odliczenia podatku są jednym z wielu narzędzi zachęcających do inwestowania w zieloną energię. Podatek od fotowoltaiki może zostać odliczony m.in. przez: osoby fizyczne, które w ramach ulgi termomodernizacyjnej mogą odjąć od podstawy opodatkowania całość kosztów inwestycyjnych (nie sfinansowanych dotacją), rolników, którzy w ramach ulgi inwestycyjnej mogą liczyć na odliczenie fotowoltaiki od podatku rolnego, ulga ta polega na odliczeniu 25% kosztów poniesionych na fotowoltaikę oraz firmy, które mogą w całości odliczyć 23% podatku VAT.

Program „Mój Prąd”

„Mój Prąd” to rządowy program wsparcia dla osób zainteresowanych inwestycją w domową mikroinstalację fotowoltaiczną. Dofinansowanie do fotowoltaiki w formie rządowego programu wystartowało w 2019 roku. W pierwszych dwóch edycjach przyznano ponad 220 tys. dofinansowań. Środki w czwartej odsłonie programu zaplanowano na wysokość 1 mld zł. Szacuje się, że pojedyncza dotacja wyniesie do 3 tys. zł. „Mój Prąd” to program skierowany do właścicieli domowych instalacji wytwarzających energię na własne potrzeby.

„Czyste Powietrze”

Program „Czyste Powietrze” działa już od ponad trzech lat. Obok programu „Mój Prąd” stanowi największe wsparcie dla osób fizycznych inwestujących w ekologiczne źródła energii. Celem programu jest zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych przez wymianę źródeł ciepła na te bardziej przyjazne środowisku. Udzielane z programu „Czyste Powietrze” dotacje obejmują koszty demontażu starego źródła ciepła oraz zakupu i montażu nowych zarówno do ogrzewania budynku, jak i ciepłej wody użytkowej. Budżet programu wynosi 103 mld złotych.

- Reklama -

1 komentarz
  1. Sylwia mówi

    Ja osobiście wymieniłam kopciucha na nowoczesny, ekologiczny i co najważniejsze dla mnie bezobsługowy kocioł MINI MATIC od Kostrzewy, Bardzo polecam!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.