- Reklama -

- Reklama -

Sprawdź, czy stać Cię na kredyt hipoteczny! Podpowiadamy, jak to zrobić

Chcąc wnioskować o pożyczkę gotówkową bądź kredyt hipoteczny, zadajesz sobie pytanie, czy stać Cię na kolejne zobowiązanie? Sprawdź to, korzystając z dedykowanych narzędzi i... własnych analiz domowego budżetu! Podpowiadamy, jak to zrobić i jak, w razie potrzeby, podnieść swoją zdolność kredytową.

- Reklama -

Oceń swoje możliwości

Zanim skorzystasz z dedykowanego narzędzia, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej, koniecznie oceń swoje możliwości sam. Jak to zrobić? Dokonując szczegółowej i rzetelnej analizy domowego budżetu. Jak to zrobić?

toyota Yaris

Przede wszystkim – ustal, jak dużą część miesięcznych dochodów będzie pokrywała spłata raty. Jej orientacyjną wysokość możesz ustalić, korzystając z kalkulatora rat kredytu, podając wysokość zaciągniętego kredytu hipotecznego, planowany czas spłaty, a także – wysokość oprocentowania i rodzaj raty (możesz wybrać pomiędzy stałą lub malejącą). Jeśli wysokość raty nie przekroczy 30% całości miesięcznego domowego budżetu (przy sztywnych zobowiązaniach), możesz zdecydować się na złożenie stosownych dokumentów.

 

O czym warto pamiętać?

Kredyt hipoteczny to znaczenie więcej niż kwota, którą pożyczasz. Warto odpowiednio wcześnie zapoznać się z pojęciami, które od teraz zdecydowanie będą Cię dotyczyć. Należą do nich oprocentowanie kredytu, czyli ilość odsetek, jakie w skali roku zapłacisz za pożyczoną kwotę, marża kredytu, uzależniona od wysokości pożyczonej kwoty, WIBOR, czyli teoretyczna stopa procentowa, po jakiej banki są chętne pożyczać konkretne kwoty, a także LTV, czyli wskaźnik określający wartość kredytu. W stosunku do wartości nieruchomości. Nie zapomnij również o RRSO (Rocznej Rzeczywistej Stopie Oprocentowania) oraz prowizji, będącej jednorazową opłatą za udzielenie kredytu.

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Co więcej – obliczając swoją zdolność kredytową, musisz pamiętać o wniesieniu wkładu własnego. Kwotę w wysokości 10, 20 lub 30% kwoty, o którą wnioskujesz, musisz uwzględnić w swoich przygotowaniach. Będzie niezbędna, by uzyskać pozytywną decyzję kredytową.

Decydując się na kredyt hipoteczny, warto pamiętać, że przez cały okres trwania (nierzadko jest to 30 lat i więcej) ma on zmienne oprocentowanie. W praktyce oznacza to, że rata (pomimo że jest stała lub malejąca) może wzrosnąć. Warto odpowiednio wcześnie ocenić, czy w razie ewentualnych zmian nadal będzie stać Cię na spłatę zobowiązania.

 

Oszczędności pozwolą Ci czuć się pewniej!

Zabezpieczeniem kredytu hipotecznego z założenia jest zakupiona nieruchomość. Warto jednak, ze względu na własny komfort i poczucie bezpieczeństwa, zabezpieczyć domowe finanse, gromadząc na koncie oszczędnościowym odpowiednią kwotę. Poduszka finansowa okaże się ratunkiem w sytuacji, kiedy domowy budżet będzie musiał zmierzyć się z przejściowym kryzysem.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.