Spotkanie z wnukami patronki

Helen Langevin-Joliot i Pierre Joliot to dzieci córki Mari Skłodowskiej–Curie – Ireny. Irena Joliot-Curie była fizykochemikiem, wraz mężem Frederikiem Joliot-Curie otrzymali Nagrodę Nobla za odkrycie sztucznej promieniotwórczości.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie w związku z obchodzoną w tym roku 150. rocznicą urodzin wielkiej uczonej.

Udział uczniów w niecodziennym spotkaniu poprzedziły warsztaty chemiczne i matematyczne w Uniwersytecie Dziecięcym UMCS. Uczniowie otrzymali dyplomy za pierwsze odkrycia naukowe "Ty też możesz zostać Skłodowską" oraz kolorowe pamiątkowe koszulki z logo Uniwersytetu Dziecięcego.

– Spotkanie z potomkami patronki naszej szkoły wywarło na nas ogromne wrażenie i na pewno na długo zostanie w naszej pamięci. Byliśmy szczęśliwi, kiedy wręczaliśmy im kwiaty oraz pamiątki z naszego miasteczka. Potem mieliśmy wielki zaszczyt pozowania do wspólnego zdjęcia zarówno w auli jak również byliśmy zaproszeni do wspólnego zdjęcia przy pomniku Marii Curie-Skłodowskiej na dziedzińcu uczelni – relacjonuje Anna Kuziak ze Szkoły Podstawowej im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tarnogrodzie. – Naszym mottem na przyszłość niech będą słowa, które na spotkaniu wypowiedzieli Helena Langevin-Joliot i Pierre Joliot: "Nauka to ma być pasja, nie tylko skuteczność i użyteczność; aby ją uprawiać, nie trzeba być kimś jedynym i wyjątkowym" – dodaje nauczycielka. 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.