- Reklama -

- Reklama -

Spotkanie z Historią w Nadrzeczu

- Reklama -

W dniu 11 grudnia 2019 r. w remizo-świetlicy w Nadrzeczu na Spotkaniu z Historią przypomniano o męczeństwie i o walce mieszkańców podbiłgorajskich wsi w czasie II wojny światowej. Spotkanie zostało zrealizowane dzięki środkom z budżetu Gminy Biłgoraj z otwartego konkursu ofert, a realizatorem projektu jest OSP w Brodziakach, GOK w Biłgoraju oraz GRH Wir z Biłgoraja.

W wydarzeniu uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Gromadzie oraz ze Szkoły Podstawowej w Korytkowie Dużym. Przybyłych gości powitał Dominik Róg, a Wójt Gminy Biłgoraj Wiesław Różyński zaznaczył, że obiekt ten będzie służył wszystkim mieszkańcom Gminy Biłgoraj. Uczestnicy mogli zobaczyć m.in. relację wideo z czasów wysiedlenia oraz pracy przymusowej w Niemczech pani Janiny Birut, mieszkanki Nadrzecza, która jest zarazem jedną z ostatnich osób, bezpośrednio pamiętających czasy II wojny światowej.

- Reklama -

Duże wrażenie na uczniach zrobiła również projekcja filmu „Historia Wira”, opowiadającego najważniejsze momenty z życia legendarnego dowódcy oddziału AK Konrada Bartoszewskiego ps. Wir. Sceny do filmu zostały nakręcone podczas Pikniku Historycznego w Brodziakach, a montaż zdjęć został dofinansowany przez GOK w Biłgoraju. Zebrani mogli również dowiedzieć się o najważniejszych akcjach partyzanckich, życiu obozowym, a także upamiętnionych w ostatnich czasach miejscach, związanych z działalnością partyzancką w Puszczy Solskiej.

Na zakończenie spotkania wiceprzewodniczący GRH WiR z Biłgoraja Marek Łaba, zaprezentował ekspozycję broni, umundurowania oraz wyposażenia partyzanckiego, a także opowiedział o ciężkiej doli żołnierskiej. Uczniowie mogli dotknąć przygotowanych eksponatów, obejrzeć wystawy, tablice historyczne itd.

Dominik Róg

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.