kolportaż baner główny

- Reklama -

- Reklama -

Spotkanie tytoniarzy w Łukowej

- Reklama -

Na spotkanie, które odbyło się w budynku GOK w Łukowej, przybyli rolnicy skupieni w Łukowskim Zrzeszeniu Producentów Tytoniu. Celem spotkania było zatwierdzenie sprawozdania rocznego i wybory władz. Tytoniarze zdecydowali, że funkcję prezesa zarządu nadal będzie pełnić Józef Grzyb. Wiceprezesem nadal pozostanie Mieczysław Dzikoń. Jedyna zmiana zaszła na stanowisku członka komisji rewizyjnej, gdyż rolnik pełniący tę funkcję odszedł na emeryturę. Zastąpił go Jan Regiel. 
Na spotkaniu, oprócz wyborów władz, poruszane były sprawy bieżące. Zaproponowano, aby zorganizować spotkanie i wyjaśnić rolnikom, którzy trudzą się uprawą tytoniu, zagadnienia wynikające z nowej ustawy. Nakłada ona obowiązek określania wielkości powierzchni upraw i sprzedaży tytoniu. Na 5 marca (poniedziałek) w remizie w Łukowej zaplanowano spotkanie z Magdą Lewandowską z Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolników w Lublinie. Rolnicy zrzeszeni w organizacji będą mieli szkolenie o godz. 9.00. Natomiast pozostali o godz. 11.00.
– Jesteśmy na przełomie starego i nowego sezonu. Stary tytoń sprzedany, pora brać się za nowy – mówi prezes Łukowskiego Zrzeszenia Plantatorów Tytoniu Józef Grzyb. Jak dodaje, prognozy na nadchodzący sezon są dość dobre, gdyż rolnicy skupieni w zrzeszeniu nie mają problemów z kontraktacją, sprzedażą czy otrzymaniem pieniędzy za swój tytoń. – Wszystkie sprawy są poukładane. Nie ma powodów do niepokoju. Każdy rolnik w tym sezonie zakontraktuje tyle tytoniu, ile będzie chciał – dodaje prezes. Dobrą informacją jest także to, że tytoniarze, którzy mają podpisaną umowę z ŁZPT, mogą jeszcze sprzedawać swoje nadwyżki surowca. 
Praca przy tytoniu ruszy już w połowie marca. Wtedy zacznie się wysiewanie nasion do inspektów. Tradycyjny początek sezonu tytoniowego wypada w święto Józefa, czyli 19 marca. Tytoniarze mają więc jeszcze kilka dni na odpoczynek i regenerację. 17 marca zaplanowany jest wyjazd do Zamościa na koncert Polska Noc Kabaretowa. Każdy chętny członek zrzeszenia będzie miał zagwarantowany przejazd autokarem i bilet. 
Plantatorzy z Łukowej znani są z uprawy najwyższej jakości tytoniu, a sama miejscowość nazywana jest "stolicą polskiego tytoniu". Na sukces produkcji składa się 50-letnia tradycja, doskonałej klasy surowiec, profesjonalna wiedza oraz ciężka praca rolników. Łukowskie Zrzeszenie Plantatorów Tytoniu zostało założone w 2012 roku. Głównym celem Zrzeszenia jest ochrona interesów rolników i zapewnienie opłacalności produkcji tytoniu.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.