- Reklama -

- Reklama -

Spotkanie Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej

- Reklama -

 

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Matki Bożej Królowej Polski. Eucharystię sprawowali ks. bp dr Marian Rojek, ks. kanclerz dr Michał Maciołek, moderator ks. Julian Brzezicki i dotychczasowy asystent kościelny ks. Jan Radziszewski.

Dzisiaj patrząc na was, można zobaczyć i zadziwić się rodzajem różnych rozmaitości ruchów i stowarzyszeń katolickich, w jakich realizuje się dzieło ewangelizacji, dzieło miłości, miłosierdzia wobec wiernych tego Kościoła zamojsko-lubaczowskiego. Można się ucieszyć bogactwem waszych dusz, w jakim troszczycie się o osobistą świętość swojego życia. To wszystko to jest sprawa Ducha Świętego – podkreślał w homilii ks. biskup Marian Rojek, zwracając się do zgromadzonych w świątyni. Nawiązał też do słów wypowiedzianych przez Ojca św. Franciszka na czuwaniu podczas Światowych Dni Młodzieży. – Zapewniam was, że w żadnym obuwniczym sklepie tego nie ma, a w Kościele Chrystusa dla wiernych świeckich są. Są wszelkie buty do chodzenia po Bożych drogach, buty do służenia Panu w sposób, jaki umiemy, jaki chcemy, jaki potrafimy, zgodnie z osobistym naszym powołaniem i charyzmatem, jakim mamy służyć tym eklezjalnym wspólnotom – mówił ks. biskup.

W spotkaniu wzięło udział 30 osób. Biłgorajskie ruchy i stowarzyszenia katolickie reprezentowali Maria Dziduch, Maria Szado, Henryk Grabias, Stanisław Schodziński i opiekun ks. Krzysztof Górniak.

- Reklama -

Przewodnicząca Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Maria Gmyz przedstawiła zadania Rady. Należą do nich: pomoc księdzu biskupowi we współpracy z ruchami i stowarzyszeniami w jednoczeniu katolików świeckich i wokół działań Kościoła, koordynacja działań wspólnotowych i integrowanie działalności ruchów z życiem wspólnot parafialnych, prezentowanie wspólnych opinii wobec władz państwowych i samorządowych, promocja działalności ruchów w diecezji i społeczeństwie, wspieranie członków w przypadku trudności i zagrożeń, reprezentowanie ruchów na uroczystościach, spotkaniach lokalnych i ogólnopolskich Rady Ruchów i stowarzyszeń katolickich w Warszawie. Rada Ruchów i Stowarzyszeń katolickich organizuje też dni wspólnotowe, dni skupienia. – Do Rady Ruchów zgłosiło się 38 ruchów i stowarzyszeń, z czego 15 ruchów zgłosiło swoją gotowość do współpracy i przedstawiło swoje statuty. Rada kontynuowała prace pod opieką duchową moderatora i asystenta kościelnego – podkreślała przewodnicząca Maria Gmyz.

Podczas minionej kadencji Rada Ruchów i Stowarzyszeń katolickich podejmowała różne działania. Między innymi były to spotkania z księżmi biskupami i księżmi opiekunami z okazji świąt Bożego Narodzenia, spotkania z okazji innych świąt kościelnych i patriotycznych, a także z okazji jubileuszy i imienin. Każdego roku organizowana jest w Wielkim Poście droga krzyżowa, procesja w Niedzielę Palmową, konkursy plastyczno-literackie dla dzieci i młodzieży, wykłady, koncerty, Marsze dla Życia i Rodziny. Ruchy i stowarzyszenia włączyły się w Krucjatę Różańcową za Ojczyznę. W ramach dni skupienia odbyły się w tej kadencji dwa spotkania formacyjne z adoracją Najświętszego Sakramentu.

Jeśli będzie towarzyszył nam duch pokory, będziemy nawzajem siebie szanować i szanować innych, nawet jeśli się z nimi nie zgadzamy, to nasze świadectwo będzie bardziej skuteczne – mówił ks. dr Michał Maciołek, zaznaczając, że przed Radą jest wiele wyzwań, a najważniejszym jest ewangelizacja. – Trzeba nam ewangelicznej Chrystusowej postawy i przez to świadectwo będziemy zdobywali innych – dopełnił ks. kanclerz, zachęcając nowo wybrany zarząd do poszanowania odmienności w duchu pokory i miłości.

Podczas spotkania został wybrany nowy Zarząd Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej na lata 2016-2019. W jego skład weszli: Maria Gmyz – przewodnicząca, Stanisław Schodziński – zastępca przewodniczącej, Krzysztof Sowa – sekretarz, Dorota Szatraj – skarbnik, Łukasz Kot – rzecznik prasowy, Jerzy Kolano – członek (Zamość), Józef Baczewski – członek (Hrubieszów), Jacek Sikora – członek (Tomaszów Lubelski), Henryk Grabias – członek (Biłgoraj), ks. Julian Brzezicki – moderator (od 24.11.2013 r.), ks. Leszek Boryło – asystent kościelny (od 29.10.2016 r.).

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.