Spotkanie przyjaciół bibliotek w Aleksandrowie

6 listopada w sali widowiskowej Urzędu Gminy Aleksandrów za sprawą Jesiennego Spotkania Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego w miłej i przyjacielskiej atmosferze spotkali się bibliotekarze i czytelnicy. Było to już 17. spotkanie integracyjne, organizowane tradycyjnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny, Urząd Gminy w Aleksandrowie zaprosili bibliotekarzy, czytelników oraz firmy, instytucje i osoby wspierające biblioteki na spotkanie, wymianę doświadczeń oraz podsumowanie zabawy „Kultura ludowa powiatu biłgorajskiego”.

Wszystkich zebranych przywitała inicjatorka Spotkań Justyna Bździuch z aleksandrowskiej biblioteki. Głos zabrał także wójt gminy Aleksandrów.

Takie spotkania są bardzo ważne. Gdyby na co dzień nie spotykaliście się, nie znali, nie przebywali ze sobą, to byłoby bardzo źle. Bibliotekarze nie mogą się zamykać w magazynie książek. Biblioteki są instytucjami kultury, a w kulturze bardzo ważną rzeczą są wzajemne kontakty – mówił wójt Henryk Józef Biały.

Spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, którzy przedstawili swoją artystyczną wizję wiersza „Pali się!”. Następnie krótkie prelekcje wygłosili goście. Natalia Kyc, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu i Gminnej Biblioteki Publicznej w Księżpolu, mówiła o tym, jak biblioteka może zaistnieć w mediach. Z kolei Anna Bielak, nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Biłgoraju, przedstawiła prezentację „Biblioteka to nie tylko czytanie”, w której pokazała działania swojej placówki i osiągnięcia młodzieży z Koła Przyjaciół Biblioteki.

O strojach biłgorajskich i o ciekawostkach związanych z kulturą powiatu biłgorajskiego mówił podczas spotkania Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Na scenie zaprezentowała się także młodzież z grupy tanecznej „Jump” ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.

W dalszej części imprezy podsumowano zabawę „Kultura ludowa powiatu biłgorajskiego”. Jak mówiła Justyna Bździuch, zabawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do organizatorów wpłynęło 975 kuponów, najwięcej z Tarnogrodu, Aleksandrowa oraz miasta Biłgoraj. Pierwsze miejsce w zabawie zajęła gwara tarnogrodzka, drugie piróg biłgorajski, a na trzecim miejscu znalazła się kultura sitarska.

Nie jest to badanie naukowe, ale pewien rodzaj zabawy. Myślę, że warto, poprzez każdą formę, promować naszą kulturę i przypominać nasze korzenie – mówiła bibliotekarka.

Podczas spotkania dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz książek używanych „Książka za uśmiech” oraz wystawa rękodzieła ludowego Heleny Koszarnej. Można było podziwiać także wystawę Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju oraz skosztować ciast Piekarni i Ciastkarni „HAZET”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.