- Reklama -

- Reklama -

Spotkanie przyjaciół bibliotek w Aleksandrowie

6 listopada w sali widowiskowej Urzędu Gminy Aleksandrów za sprawą Jesiennego Spotkania Przyjaciół Bibliotek Powiatu Biłgorajskiego w miłej i przyjacielskiej atmosferze spotkali się bibliotekarze i czytelnicy. Było to już 17. spotkanie integracyjne, organizowane tradycyjnie przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Aleksandrowie.

 

Gminna Biblioteka Publiczna w Aleksandrowie, Szkoła Podstawowa im. Dzieci Zamojszczyzny, Urząd Gminy w Aleksandrowie zaprosili bibliotekarzy, czytelników oraz firmy, instytucje i osoby wspierające biblioteki na spotkanie, wymianę doświadczeń oraz podsumowanie zabawy „Kultura ludowa powiatu biłgorajskiego”.

Wszystkich zebranych przywitała inicjatorka Spotkań Justyna Bździuch z aleksandrowskiej biblioteki. Głos zabrał także wójt gminy Aleksandrów.

- Reklama -

Takie spotkania są bardzo ważne. Gdyby na co dzień nie spotykaliście się, nie znali, nie przebywali ze sobą, to byłoby bardzo źle. Bibliotekarze nie mogą się zamykać w magazynie książek. Biblioteki są instytucjami kultury, a w kulturze bardzo ważną rzeczą są wzajemne kontakty – mówił wójt Henryk Józef Biały.

Spotkanie rozpoczęło się występem artystycznym uczniów ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie, którzy przedstawili swoją artystyczną wizję wiersza „Pali się!”. Następnie krótkie prelekcje wygłosili goście. Natalia Kyc, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Księżpolu i Gminnej Biblioteki Publicznej w Księżpolu, mówiła o tym, jak biblioteka może zaistnieć w mediach. Z kolei Anna Bielak, nauczyciel bibliotekarz ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego w Biłgoraju, przedstawiła prezentację „Biblioteka to nie tylko czytanie”, w której pokazała działania swojej placówki i osiągnięcia młodzieży z Koła Przyjaciół Biblioteki.

O strojach biłgorajskich i o ciekawostkach związanych z kulturą powiatu biłgorajskiego mówił podczas spotkania Tomasz Brytan z Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju. Na scenie zaprezentowała się także młodzież z grupy tanecznej „Jump” ze Szkoły Podstawowej im. Dzieci Zamojszczyzny w Aleksandrowie.

W dalszej części imprezy podsumowano zabawę „Kultura ludowa powiatu biłgorajskiego”. Jak mówiła Justyna Bździuch, zabawa cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem. Do organizatorów wpłynęło 975 kuponów, najwięcej z Tarnogrodu, Aleksandrowa oraz miasta Biłgoraj. Pierwsze miejsce w zabawie zajęła gwara tarnogrodzka, drugie piróg biłgorajski, a na trzecim miejscu znalazła się kultura sitarska.

Nie jest to badanie naukowe, ale pewien rodzaj zabawy. Myślę, że warto, poprzez każdą formę, promować naszą kulturę i przypominać nasze korzenie – mówiła bibliotekarka.

Podczas spotkania dużym zainteresowaniem cieszył się kiermasz książek używanych „Książka za uśmiech” oraz wystawa rękodzieła ludowego Heleny Koszarnej. Można było podziwiać także wystawę Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Biłgoraju oraz skosztować ciast Piekarni i Ciastkarni „HAZET”.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.