- Reklama -

- Reklama -

„Musicie mieć w sobie coś z orłów” – Spotkanie Opłatkowe Szkół Prymasowskich

Odwołując się do tradycji poprzednich lat, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju oraz Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zamościu zorganizowały spotkanie opłatkowe Szkół Prymasowskich naszej diecezji. Miało ono miejsce w sobotę 25 stycznia 2020 r. Rozpoczęła je o godz. 10.00 uroczysta Msza św. koncelebrowana pod przewodnictwem księdza biskupa Mariusza Leszczyńskiego, sprawowana w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Biłgoraju.

W homilii skierowanej do uczestników spotkania ks. biskup Mariusz Leszczyński, przywołując słowa Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego, mówił m.in.: Dziś do głoszenia światu Ewangelii Jezus wzywa każdego z nas, na mocy przyjętego sakramentu chrztu i bierzmowania. Pięknym tego przykładem jest Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński, którego Kościół ogłosi błogosławionym 7 czerwca tego roku. Sługa Boży uczy: Bądźcie odpowiedzialni za ład społeczny i moralny, ład myśli i uczuć, odpowiedzialni za przyjęte na siebie obowiązki, za miejsce, jakie zajmujecie w ojczyźnie, w narodzie, w państwie, w życiu zawodowym. Tą drogą idzie się do wielkości. A narodowi potrzeba wielkości. Nie myślcie, że naród może wypełnić swoje zadanie tylko z pomocą ludzi bez wyrazu, którzy żyją byle jak, aby przeżyć, aby jakoś się odkuć, aby wykręcić się tanim kosztem (…). A czego uczy dzieci i młodzież? Oto kilka cennych myśli: Jeśli umiesz patrzeć w przyszłość – a my jesteśmy narodem ambitnym, który nie chce umierać! – musisz sobie postawić wielkie wymagania. Musisz wychowywać się w duchu ofiary i do ofiar się uzdalniać. Może bowiem przyjść taka chwila, w której tylko ofiarą będzie można zagwarantować wolność naszej ojczyźnie! Czy chcesz Polski bez wiary w Boga i ludzi, a więc bez ideałów, bez porywów i wzlotów, bez zdolności do poświęcenia i ofiary? (…) Wiara i poświęcenie są potrzebne nie tylko na froncie wojennym, ale także na froncie pracy, obowiązku, zawodu, nauki, codziennego trudu i wysiłku. Wszędzie potrzebna jest wiara żywych ludzi w Boga Żywego. Każda rzecz wielka musi kosztować i musi być trudna. Tylko rzeczy małe i liche są łatwe.

Musicie mieć w sobie coś z orłów, serce orle i wzrok orliku przyszłości. Orły, to wolne ptaki, bo szybują wysoko (…). Stać was na wiele. Wysoka jest godność człowieka. Człowiek przerasta wszystko prócz Boga. Trzeba czerpać nieustannie z tej mądrości Prymasa Tysiąclecia, by iść mądrze przez życie.   

Dalsza część uroczystości miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 1 w Biłgoraju, która już od 18 lat nosi imię Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Najpierw utalentowani muzycznie absolwenci biłgorajskiej “Jedynki”, pod kierunkiem Moniki Proć-Gleń, wystąpili z krótkim koncertem kolęd, następnie wszystkich zebranych powitał dyrektor szkoły Marian Kurzyna. Przedstawiciele Rady Rodziców Anna Borowiec i Mirosław Świerzak oraz uczniowie podziękowali księdzu biskupowi za udział w sobotnim spotkaniu opłatkowym. Pięknym i humorystycznym zarazem momentem spotkania były “Biłgorajskie Herody”. Dawną formę kolędowania, widowisko opowiadające o historii króla Heroda, który wyraża swoje niezadowolenie z narodzin Jezusa, zaprezentowała młodzież z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przygotowana pod kierunkiem ks. Krystiana Bordzania.

W kolejnej części spotkania głos zabrali zaproszeni goście: ks. Marek Żur, prezes Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia i rektor kościoła św. Katarzyny w Zamościu, senator Jerzy Chróścikowski, przewodniczący Rady Fundacji Dom Trzeciego Tysiąclecia, Jadwiga Mazur, członkini Instytutu Prymasa Wyszyńskiego oraz Beata Strzałka, poseł na Sejm RP.

Na zakończenie po krótkiej modlitwie uczestnicy spotkania podzielili się opłatkiem, składając sobie noworoczne życzenia. Był także czas na wspólną agapę, podczas której padło wiele ważnych pytań, jak odkrywać duchowe przesłanie Patrona. Pojawiły się również pomysły i zadania na najbliższą przyszłość związane z beatyfikacją Stefana Kardynała Wyszyńskiego, która będzie miała miejsce w Warszawie 7 czerwca 2020 r.

Z 15 szkół, które jeszcze rok temu tworzyły diecezjalną Rodzinę Szkół Prymasowskich, zostało 7. W tegorocznym spotkaniu opłatkowym oprócz gospodarzy, czyli Szkoły Podstawowej nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju uczestniczyły także: Szkoła Podstawowa im. Prymasa Tysiąclecia Księdza Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Babicach, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Majdanie Wielkim, Publiczna Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nabrożu-Kolonii, Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Różańcu Drugim oraz Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Telatynie.

Każdego roku spotkanie opłatkowe odbywa się w innej szkole, ale każdego roku wyjątkowa atmosfera i niepowtarzalny klimat sprawiają, że na długo pozostają one w pamięci uczestników. Stanowią oni Rodzinę Prymasowską związaną z nauką Księdza Prymasa Stefana Wyszyńskiego, wspólnotę, dla której najważniejsza jest troska o innych i która czerpie pożytek z mądrych rad pozostawionych przez Patrona tych szkół.

Ewa Madejek

 

- Reklama -

Poseł na Sejm RP Beata Strzałka o Spotkaniu Opłatkowym Szkół Prymasowskich (nagranie poniżej): 

Senator Jerzy Chróścikowski o nauczaniu Ks. Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego (nagranie poniżej): 

 

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.