- Reklama -

Spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja

28 stycznia 2018 r. odbyło się diecezjalne spotkanie opłatkowe Rodziny Radia Maryja zorganizowane przez Biuro Radia Maryja przy parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w intencji Ojca Świętego, Kościoła, Ojczyzny, Radia Maryja i TV Trwam w kościele pw. św. Jerzego w Biłgoraju. Pod przewodnictwem ks. biskupa Mariusza Leszczyńskiego Eucharystię sprawowali redemptorysta z Torunia ojciec Dawid Wilczyński, ks. Julian Brzezicki, proboszcz z Trzęsin i ks. Stanisław Budzyński, proboszcz parafii pw. św. Jerzego.

Obecni byli przyjaciele, przedstawiciele kół i biur Radia Maryja z terenu Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej: z parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju, z Tomaszowa Lub., Gorajca, Krasnobrodu, Komarowa, Łukowej, Obszy, Tarnogrodu, Zamościa, a także z Kocudzy w Diecezji Sandomierskiej.

Spotkanie swoją obecnością zaszczycili m.in.: europarlamentarzysta Mirosław Piotrowski z żoną, poseł Agata Borowiec, poseł Piotr Olszówka z rodziną, wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk, starosta biłgorajski Kazimierz Paterak, radni Sejmiku Województwa Lubelskiego, Rady Powiatu i Miasta Biłgoraj, pracownicy Urzędu Wojewódzkiego, wójt gminy Dzwola Stanisław Rożek, przewodnicząca diecezjalnej Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich Maria Gryz, wiceprzewodniczący RRiSK Stanisław Schodziński, o. Krystian Olszewski, bernardyn, kustosz sanktuarium w Radecznicy oraz br. Damian Bobel.

Eucharystię śpiewem ubogacił chór "Stanislaus" z Górecka Kościelnego, a podczas spotkania w I LO im. ONZ śpiewał zespół "Gospa" z Karolówki, zespół śpiewaczy "Kocudzanki" z Kocudzy i chór "Branew" z Branwi.

Ponad trzysta osób wzięło udział w tym modlitewnym spotkaniu, korzystając z radosnego czasu Bożego Narodzenia, bo jak mówił ks. Budzyński, "gdyby tamtego wydarzenia nie było i tej Świętej Nocy, nas by tutaj nie było i tych pięknych świątyń, i was, o których św. Paweł mówi, że jesteście świątynią Ducha Świętego." – Niech miłość, dobroć, która nas tutaj przyprowadziła, napełnia nasze serca w tym momencie, ale także na co dzień. Bądźmy ludźmi, którzy bardziej kochają Jezusa, którzy są bardziej życzliwi dla wszystkich. To jest zadanie ludzi, którzy są zgromadzeni wokół Telewizji Trwam i Radia Maryja – podkreślał proboszcz Stanisław Budzyński.

 Co by to było, gdybyśmy nie byli w rodzinach, nie urodzili się, nie żyli. Byłoby nam smutno, zwłaszcza dzieciom. Co by to było, gdybyśmy nie należeli do rodziny Kościoła. Ale do niej należymy od chrztu św. I ta przynależność wywołuje w naszym sercu wielką radość. Co by to było, gdyby w Polsce nie było Radia Maryja i TV Trwam. Byłoby nam smutno, a tak jest nam radośnie i dzisiaj właśnie w tej rodzinie Kościoła, rodzinie Radia Maryja gromadzimy się na modlitwie. Przybyły dzieci, młodzież, duchowni, przybyły rodziny, wszyscy ci, którzy kochają Pana Boga, którzy dziękują Panu Bogu za Radio Maryja za TV Trwam, za wszystkie dzieła, które zostały utworzone wokół tych instytucji – mówił ks. bp Mariusz Leszczyński, serdecznie witając wszystkich przybyłych, pozdrawiając ich i zapraszając do ufnej modlitwy i zasłuchania się w Słowo Boże.

Ojciec Dawid Wilczyński, redemptorysta z Torunia przekazał wszystkim pozdrowienia i uściski od o. Tadeusza Rydzyka, założyciela Radia Maryja i TV Trwam. Dziękował ks. biskupowi Mariuszowi za wygłoszone Słowo Boże, za wskazania, za prowadzenie. – Każdy z nas jest zaproszony, aby być piątą Ewangelią. Jest wielu ludzi, którzy nigdy nie wezmą do swoich rąk księgi Pisma Świętego, nie przeczytają nawet fragmentu, ale czy chcą, czy nie, patrzą na twoje życie i twoje życie może być taką piątą Ewangelią. Jak by było to urokliwe, gdyby inni, patrząc na nasze życie, mogli powtarzać jak w pierwszych wiekach chrześcijaństwa, jak powtarzali poganie, patrząc na pierwszych chrześcijan: patrzcie, jak oni się miłują – ojciec Dawid zachęcał do bycia prawdziwymi chrześcijanami kochającymi Boga i bliźniego. – Za wszelkie dobro, które czynicie, za to, że wam się chce chcieć, za waszą dobroć wielkie, wielkie Bóg zapłać –dziękował. – Niech Pan Bóg wynagrodzi wam wszelki trud, wszelki wysiłek, który wkładacie w przestrzeń Rodziny Radia Maryja po stokroć.  Za ten czas, za to, że mogliśmy się tu spotkać, bo to jest najważniejsze: Msza św. i spotkanie z Bogiem, za to wam wielkie Bóg zapłać, za to że chcieliście przyjść i wraz z nami się modlić w intencjach Kościoła powszechnego, Kościoła w Polsce, naszej Ojczyzny, Rodziny Radia Maryja i naszych osobistych intencjach – dodał, wyrażając radość z tego, że ojcowie Radia Maryja i Telewizji Trwam poprzez swoją pracę tworzą rodzinę ze słuchaczami i widzami. 

Po Mszy św. wszyscy udali się do budynku I LO im. ONZ. Przybyłych powitał i program spotkania przedstawił Stanisław Dzido.

 Życzenia złożył ks. bp Mariusz Leszczyński. – Zdrowia i szczęścia, i błogosławieństwa, i tego wszystkim wam życzę, abyście na swoich odcinkach życia nawet na tym prozaicznym, codziennym, w domu, na emeryturze, nie czuli się już nieodpowiedzialni za to, co się dzieje w Kościele, naszej Ojczyźnie, Europie. Te starsze osoby, które już nie działają wiele w życiu publicznym, niech modlą się za tych, którzy są na różnych odcinkach życia odpowiedzialni za życie, są odpowiedzialni za kształt Kościoła, Ojczyzny, państwa, narodu, Europy, świata. Niech przy tym towarzyszy wam zdrowie, szczęście i Boże błogosławieństwo – mówił, proponując, by każdy czuł się objęty sercem drugiej osoby, która jest obok, a symbolem i znakiem tego będzie opłatek, którym można się przełamać.

Poseł Mirosław Piotrowski dziękował za zaproszenie i podkreślał, że już wiele razy przyjeżdżał do Biłgoraja na diecezjalne spotkania opłatkowe Rodziny Radia Maryja. Korzystając z okazji, życzył zebranym przede wszystkim zdrowia i błogosławieństwa Bożego. Wyraził też nadzieję na następne spotkania.

Ojciec Dawid dziękował wszystkim za obecność i wspieranie modlitwą, gestem, ofiarą. Obszernie opowiadał o pracy ojców redemptorystów, dziełach powstałych przy Radiu Maryja i Telewizji Trwam, o planach na przyszłość: geotermii, muzeum, wymianie sprzętu radiowego. – Dziękujemy wam, że uczestniczycie, że organizujecie – słowa wdzięczności kierował w stronę organizatorów i uczestników pielgrzymek, a także osób życia społecznego i politycznego za wsparcie i pomoc. – Chciejmy ducha nie gasić i podejmować te sprawy – zachęcał i wspominał o możliwości przekazania 1% na rzecz Radia Maryja i Telewizji Trwam. – Za to, że wybieracie dobre sprawy Bóg zapłać. Za każdą formę wsparcia dziękujemy – mówił o. Dawid Wilczyński.

Wicewojewoda lubelski Robert Gmitruczuk mówił o rodzinie, wolnej Ojczyźnie, cytował St. Wyspiańskiego. – "Bożego narodzenia ta noc jest dla nas święta. Niech idą w zapomnienia niewoli gnuśne pęta. Daj nam poczucie siły i Polskę daj nam żywą, by słowa się spełniły nad ziemią tą szczęśliwą. Jest tyle sił w narodzie, jest tyle mnogo ludzi, Niechże w nie Duch Twój zstąpi i śpiące niech pobudzi" – przypominał słowa z dramatu "Wyzwolenie". – Chciałbym serdecznie państwu podziękować, bo właśnie dzięki państwa zaangażowaniu, dzięki państwa wytrwałej wieloletniej, kilkunastoletniej pracy duch zstąpił i śpiące pobudził. W okresie nowego roku składamy życzenia zdrowia, szczęścia, pomyślności, wielu łask Bożych, ale pozwólcie państwo, że złożę życzenia słowami najpiękniejszej polskiej kolędy: "Podnieś rękę, Boże Dziecię! Błogosław Ojczyznę miłą! W dobrych radach, w dobrym bycie. Wspieraj jej siłę swą siłą…" na większą chwałę Boga i ukochanej Rzeczypospolitej – powiedział na zakończenie wicewojewoda Robert Gmitruczuk.

Poseł Agata Borowiec, dziękując za zaproszenie, złożyła wszystkim serdeczne życzenia. Podsumowała też swoją całoroczną pracę.

Po odczytaniu Ewangelii o narodzeniu Chrystusa nastąpiły radosne chwile dzielenia się opłatkiem i składania sobie serdecznych życzeń. Ten świąteczny czas umilały piękne polskie kolędy śpiewane razem z zespołami.

  

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.