Krystyna Deryło

- Reklama -

Spotkania Akademickie w Bukowinie

W minioną niedzielę na placu obok dawnego kościółka rektorskiego w Bukowinie odbyły się IX Spotkania Akademickie. Uroczystość jest kontynuacją współpracy podjętej przez PWSZ w Zamościu z organizacjami działającymi w Bukowinie – wsi, która niegdyś należała do Akademii Zamojskiej. Ich początkiem było uroczyste posiedzenie senatu uczelni, połączone z seminarium pod nazwą "Powrót profesorów zamojskich do Bukowiny", co miało miejsce w 2008 roku. Rozpoczęło ono kolejne spotkania akademickie.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kościele pw. Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny w Bukowinie, sprawowaną przez miejscowego proboszcza ks. Stanisława Bełza i ks. Jerzego Frankiewicza z Duszpasterstwa Akademickiego. Następnie został wygłoszony wykład na temat: "Adam Burski – historyk z Akademii Zamojskiej", który wygłosił dr Jacek Feduszka.

- Reklama -

Po Mszy św. zaproszono wszystkich do udziału w drugiej części spotkania, do Gospodarstwa Agroturystycznego "Kary Mustang" w Bukowinie. W spotkaniu uczestniczyli m.in.: poseł Genowefa Tokarska, kadra i studenci PWSZ w Zamościu z rektorem dr. hab. Andrzejem Samborskim, kanclerzem Jerzym Kornilukiem i dr. Jackiem Feduszkiem, zastępca wójta gminy Biszczy Bernadeta Cichorz. Na scenie wystąpili uczniowie Szkoły Podstawowej w Bukowinie. Dzieci zaprezentowały aż 13 układów tanecznych, zachwycając zgromadzoną widownię. Na koniec uczniowie pochwalili się też swoimi umiejętnościami wokalnymi. Zespół wokalny zaśpiewał utwory: "Wiła wianki" i "Choć, pomaluj mój świat". Następnie prezentowali się dorośli: Zespół Klubu Seniora "Kocudzanki" z Kocudzy I, Zespół Uniwersytetu Trzeciego Wieku "Retrospekcje" z  Biłgoraja, Zespół Stowarzyszenia KGW "Marianki" z Kocudzy II, Zespół Śpiewaczy "Krzewina" z Bukowiny, studentka PWSZ w Zamościu wraz z wykładowcą dr. Januszem Skwarkiem. Była też Kapela Stacha z Woli i duet akordeonistów. Każdy wykonawca otrzymał statuetkę jako pamiątkę IX Spotkań Akademickich. Wręczał je prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bukowiny Andrzej Fus. Na koniec zaplanowano dyskotekę. 

Niedzielnym spotkaniem byli zachwyceni goście z Zamościa. – Jestem usatysfakcjonowany i szczęśliwy, że tak dużo osób jest zainteresowanych tymi spotkaniami. Są wśród nas osoby dorosłe, ale także młodzież i dzieci. Byłem tutaj w ubiegłym roku, było pięknie i równie ciekawie. Czas szybko płynie, nie stoimy w miejscu, idziemy cały czas do przodu, co widać także u was – mówił dr hab. Andrzej Samborski

Organizatorzy spotkań akademickich to Stowarzyszenie na Rzecz Bukowiny, Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Szymona Szymonowica w Zamościu, parafia rzymskokatolicka pw. Najświętszego Serca Jezusa w Biszczy, Wójt Gminy Biszcza oraz Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju PWSZ w Zamościu "Pro Akademia", Szkoła Podstawowa w Bukowinie, Gospodarstwo Agroturystyczne "Kary mustang" w Bukowinie. Inicjatywa została dofinansowana przez UG w Biszczy, Starostwo Powiatowe w Biłgoraju, Bank Spółdzielczy w Biszczy, Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju PWSZ w Zamościu "Pro Akademia", Państwową Wyższą Szkołę Zawodową im. Szymona Szymonowica w Zamościu oraz Stowarzyszenie na Rzecz Bukowiny.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.