- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Sposób działania oceny punktowej BIK

- Reklama -

Co to jest Scoring BIK?

Scoring BIK czyli ocena punktowa zdolności kredytowej, jest wyznaczana po to aby instytucja pożyczkowa mogła ocenić ryzyko kredytowe. Innymi słowy scoring informuje bank lub firmę pożyczkową czy dany klient w przeszłości i/lub obecnie terminowo spłaca swoje zadłużenia. Jeśli tak, kredytodawca chętniej podejmie współpracę z takim klientem.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Ocena punktowa wyznaczana jest na podstawie porównania profilu klienta z innymi klientami, którzy w przeszłości otrzymali pożyczkę/kredyt. Jest to dość skomplikowane, ale w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że im więcej punktów posiada klient, tym mniejsze prawdopodobieństwo, że wystąpią jakieś problemy ze spłatą pożyczonych pieniędzy.
Co więc robić aby nazbierać jak najwięcej punktów w BIK?
W zasadzie prościej jest odpowiedzieć co robić aby punktów nie tracić, bowiem w BIK każdy klient, który pojawił się w bazie po raz pierwszy otrzymuje maksymalny pakiet punktów. Jeśli będzie rzetelnym kredytobiorcom, może być pewny, że punktów nie utraci. Punkty odejmowane są jeśli: następuje opóźnienie w spłacie (aby temu zapobiec, naturalnie należy regulować wszystkie zobowiązania w terminie), konsument w ostatnim czasie zaciągnął dużo nowych kredytów lub bardzo często składa wnioski o przyznanie kredytu (jest to informacja, która może świadczyć o tym, że klient jest w dużej potrzebie i nie do końca panuje nad swoimi finansami ), konsument wykorzystał limit kredytowy lub nieustannie ten limit wykorzystuje.
A co jeśli klient nie ma żadnej historii kredytowej?
Brak historii kredytowej jest sporym utrudnieniem przy podejmowaniu decyzji w sprawie wniosku o kredyt. BIK nie potrafi wówczas podpowiedzieć bankowi czy skokowi jakie jest ryzyko kredytowe w przypadku takiego klienta. Dlatego warto jest pomyśleć o swojej historii kredytowej długo przed wnioskowaniem o kredyt. Aby zbudować zaufanie i uwiarygodnić swoją rzetelność warto jest zaciągnąć niewielką pożyczkę lub dokonać zakupu na raty. Wzorowa spłata takich drobnych zobowiązań pozwoli na zbudowanie zaplecza, które stanowczo przyśpieszy i umożliwi zaciągnięcie większego kredytu bądź pożyczki.
Dla klienta ze złą historią kredytową pozostają pożyczki bez BIK
Niestety każdy klient, który ma obecnie spore zaległości w spłatach zobowiązań i ciągle nie wyrabia się w terminie, nie otrzyma kredytu bankowego. Oczywiście, nie zostanie tak na zawsze. Po upływie trzech lat od uregulowania wszelkich zaległych zobowiązań BIK przestaje odejmować punkty za nieterminowość. Co ciekawsze, nie ma możliwości aby wykasować negatywne dane wcześniej, nie uda się to nawet oferującym takie czyszczenie kancelariom reklamującym się w internecie.

Innym rozwiązaniem dla konsumenta ze złą historią kredytową są pożyczki bez BIK http://chwilowkidlasprytnych.com/chwilowka-bez-bik-jest-to-mozliwe/. Taka pożyczka udzielana przez instytucje pożyczkowe pozabankowe są przeważnie na niewielkie kwoty (do kilku tysięcy złotych), z uwagi na ryzyko niewypłacalności pożyczkobiorcy. Niektóre firmy stosują również zabezpieczenie pożyczki w postaci samochodu czy złotej biżuterii. Niestety z reguły oferty firm pożyczkowych są znacznie droższe niż kredyty bankowe.
Pomyśl o założeniu konta na stronie BIK
BIK to nie tylko instytucja monitorująca spłaty klientów banków, skoków i instytucji pożyczkowych, ale również narzędzie służące tym klientom do monitorowania ich zobowiązań. Zakładając konto na stronie BIK można mieć stały wgląd do swojego konta i podejmować ewentualne kroki wyjaśniające, jeśli do bazy trafią niepoprawne dane. Dodatkowym atutem konta BIK jest również Alert BIK, system informujący klienta, że w tym momencie odbywa się próba zaciągnięcia zobowiązania w banku lub instytucji pożyczkowej na jego dane personalne.

Materiał zewnętrzny

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.