- Reklama -

- Reklama -

Śpiewali z miłości do Ojczyzny (FOTO)

- Reklama -

4 listopada w Biłgorajskim Centrum Kultury odbył się XXI Festiwal Pieśni Patriotycznej i Legionowej. Z roku na rok festiwal cieszy się coraz większą popularnością.
Wokalistów powitała dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury Renata Socha, która przypomniała, że festiwal powstał dwadzieścia lat temu z potrzeby serca, poczucia patriotyzmu i świadomości historycznej środowisk prawicowych Ziemi Biłgorajskiej. Jego pierwotnym celem było uczczenie rocznicy odzyskania przez kraj niepodległości. Jak podkreśliła dyrektor Socha, organizatorzy byli zdania, że uchronienie od zapomnienia pieśni patriotycznych i legionowych to obowiązek osób żyjących w czasach teraźniejszych. Festiwal jest też bez wątpienia lekcją patriotyzmu dla młodego pokolenia.
Celem festiwalu jest propagowanie patriotyzmu wśród dzieci i młodzieży, rozwijanie wrażliwości inspirowanej historią i sztuką oraz edukacja patriotyczna. Nie bez znaczenia jest równie stworzenie możliwości powszechnego udziału dzieci i młodzieży w festiwalowych prezentacjach. – Z potrzeby serca, świadomości historycznej i poczucia patriotyzmu środowisk prawicowych Ziemi Biłgorajskiej w 1995 roku narodził się pomysł uczczenia kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomysł polegał na wydobyciu z zapomnienia, często znajdujących się na indeksie zakazanych, pieśni i piosenek patriotycznych, które towarzyszyły przez dziesiątki lat naszym przodkom w walce o wolność, o wolną Polskę, o polski język, o polską szkołę, naszą tradycję i tożsamość narodową – mówiła dyrektor.
Festiwal uroczyście otworzył starosta Marian Tokarski. – To, co piękne i wartościowe, nie ginie, nie umiera, ale trwa i jest kontynuowane. Tak jest z Festiwalem Piosenki Patriotycznej i Legionowej, który zainicjowano przed dwudziestu jeden laty. Nie jest to zwykły festiwal, jakich wiele organizowanych jest na Ziemi Biłgorajskiej, ten Festiwal to wydarzenie wyjątkowe, niesie bowiem ze sobą obok walorów artystycznych także, a może przede wszystkim walory wychowawcze – mówił. Dodał, że prezentowane są tu pieśni, które były tworzone przez naszych przodków, kiedy Polska jeszcze odzyskiwała niepodległość, walczyła o własną tożsamość i godne miejsce wśród narodów europejskich.
Wykonawców oceniała komisja w składzie: Sławomir Niemiec (laureat konkursu Polskiego Radia „Nowa Tradycja”, instruktor Zespołu Kameralnego Biłgorajskiego Centrum Kultury, pasjonat muzyki źródłowej, z którą koncertował w Rosji i Chinach) – przewodniczący jury; Jerzy Odrzywolski (instruktor Gminnego Ośrodka Kultury w Biłgoraju, prowadzi Chór w Korytkowie oraz zespół folkowy); ksiądz Piotr Spyra (absolwent kierunku jazz i muzyka estradowa UMCS, dyrektor Zamojskiej Szkoły Ewangelizacji, Lider Zespołu „Razem za Jezusem”, kompozytor, aranżer, współorganizator spotkania Exodus Młodych); Anna Świca (nauczyciel MDK), sekretarz jury.
Po wysłuchaniu 19 podmiotów wykonawczych w pierwszej kategorii wiekowej – szkoły podstawowe – komisja przyznała tytuł laureata. Otrzymali je: Laura Rapa, Zespół Szkoły Podstawowej i Gimnazjum w Dereźni; Hanna Bury i Julian Litwin, Zespół Szkół Samorządowych w Tereszpolu-Zaorendzie; Chór „Tęcza”, Zespół Szkół w Księżpolu; Julia Fijałkowska, Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach; Elżbieta Jakubiec, Gminny Ośrodek Kultury w Modliborzycach; „Wesołe Nutki”, Szkoła Podstawowa nr 1 w Biłgoraju; Aleksandra Tracz, Szkoła Podstawowa w Potoku Wielkim.
W drugiej kategorii wiekowej – gimnazja – wysłuchano 13 podmiotów wykonawczych. Tytuł laureata otrzymały: Martyna Koman, Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju; Weronika Flis, Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju; Gabriela Duma, Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju; Emilia Obirek, Zespół Szkół Publicznych w Suścu.
W trzeciej kategorii wiekowej – szkoły ponadgimnazjalne – zaprezentowało się 8 podmiotów wykonawczych. Tytuł laureata otrzymali: Zespół Wokalno-Instrumentalny, Zespół Szkół Budowlanych i Ogólnokształcących w Biłgoraju; Ewelina Komosa, Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraj; RCEZ BAND, Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Biłgoraju, Roksana Kniaziowska, Młodzieżowy Dom Kultury w Biłgoraju.
Wszyscy laureaci są nominowani do Festiwalu Piosenki i Pieśni Patriotycznej w Warce.
Organizatorem Festiwalu był Młodzieżowy Domu Kultury.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.