- Reklama -

- Reklama -

Śpiewali na chwałę Maryi i Ojczyzny

31 zespołów wzięło udział w XXIII Festiwalu Pieśni Maryjnej, który odbył się na polanie Dąbrowa w Aleksandrowie. Gwiazdą wieczoru był zespół Czerwone Gitary.

- Reklama -

Po raz kolejny w Górecku Kościelnym i amfiteatrze Dąbrowa w Aleksandrowie Festiwal Pieśni Maryjnej zgromadził rzeszę widzów. To już 23. edycja festiwalu, który niezmiernie cieszy się zainteresowaniem uczestników. W tym roku wzięło w nim udział 31 zespołów z powiatu biłgorajskiego i nie tylko. Śpiewać na chwałę Maryi przyjechały także zespoły z Lubyczy Królewskiej, Nielisza, Kocudzy, Rzeplina czy Łosińca.
– Festiwal zapoczątkował ks. Sochan, a odbywał się on w Górecku – mówi wójt gminy Aleksandrów Józef Henryk Biały. – Ze względu na to, że festiwal się rozrastał, a teren na którym się on odbywał, uszczuplał, doszliśmy do wniosku, że Dąbrowa to odpowiednie dla niego miejsce. Jest tu i namiot, i scena, i duże parkingi. Jest wspaniale, bo każdy tu może mile spędzić sierpniowe popołudnie – dodaje.

Mulawa wybory do 05.04.2024

Tegoroczny festiwal miał nieco inną formułę. Pierwsza jego część odbywała się w Górecku Kościelnym. To tu odprawiono Mszę świętą dla uczestników. Druga, koncertowa część, miała miejsce na Polanie Dąbrowa koło Aleksandrowa. – Do udziału w festiwalu zgłosiło się w tym roku bardzo dużo zespołów, lecz ze względów organizacyjnych i czasowych zakwalifikowano 31 zespołów, czyli ponad 460 uczestników – wylicza Ewa Maciocha z Urzędu Gminy Aleksandrów, która czuwała nad organizacją i prowadzeniem festiwalu. – Cieszymy się, że festiwal cieszy się tak dużym zainteresowaniem, mimo że nie ma nagród rzeczowych. Główną nagrodą jest złoty i srebrny różaniec. Sam fakt, że tak dużo zespołów chce wziąć w nim udział, świadczy, że takie wydarzenia są potrzebne – dodaje.


Występy uczestników oceniało jury: muzycy Andrzej Sar i Kornelia Niedbał oraz ks. dr Sławomir Korona. Po wysłuchaniu występów pierwszą nagrodę, czyli Złoty Różaniec w kategorii a`capella przyznano Chórowi Kameralnemu parafii pw. św. Jerzego w Biłgoraju. Srebrny Różaniec czyli druga nagroda powędrowała do Zespołu Śpiewaczego „Kocudzanki” z Kocudzy. Natomiast Bursztynowy Różaniec wyśpiewał Chór Kameralny „Lucus” z Łukowej. Wyróżnienie przyznano zespołowi „Marianki” z Kocudzy Drugiej.
W kategorii występ z akompaniamentem główną nagrodę otrzymał Zespół Wokalny „Iskierki” z Nielisza. Srebrny Różaniec powędrował do Zespołu Śpiewaczego „Kwiaty Roztocza” z Łosińca, a Bursztynowy Różaniec przyznano Zespołowi Śpiewaczemu Aleksandrowiacy z Aleksandrowa. Wyróżnienie otrzymał Zespół Wokalny „Pasja” z Lubyczy Królewskiej, Chór Parafialny „Jaśmin” z Rzeplina oraz Zespół Wokalno-Instrumentalny ZNP „Belferki” z Biłgoraja.


Zobacz zdjęcia i filmy z wydarzenia.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.