- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Spędzają święta na granicy

Tegoroczne święta wielkanocne wielu żołnierzy WOT spędzi z dala od bliskich i swoich rodzin, pełniąc służbę na polsko-białoruskiej granicy w ramach operacji „Silne Wsparcie”.

- Reklama -

Istotą bowiem żołnierskiej służby jest obrona i troska o bezpieczeństwo ojczyzny.
Mimo wielu zadań, jakie obecnie realizują żołnierze WOT, przedświąteczny czas jest dla nich okresem pamięci i szczególnej troski o kombatantów, weteranów i osoby starsze. Z myślą o nich, pełniący służbę na wschodniej granicy żołnierze 2. Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej przygotowali kilkadziesiąt wielkanocnych święconek, które następnie wręczyli swoim bohaterom podczas świątecznych odwiedzin. Spotkania te jak zawsze były okazją do wielu wzruszeń, wspomnień i opowieści o przeszłości. To właśnie kombatanci i weterani są dla żołnierzy WOT wzorem oraz inspiracją do działania, dlatego chętnie angażują się w różne inicjatywy na ich rzecz.

- Reklama -

Żołnierze WOT od ponad siedmiu miesięcy prowadzą operację pk. „Silne Wsparcie”, w ramach której wykonują zadania na lądzie, wodzie i w powietrzu. Obecnie w działania te zaangażowanych jest już ponad 2000 żołnierzy WOT, którzy wspierają funkcjonariuszy Straży Granicznej na blisko połowie całkowitej długości polsko-białoruskiej granicy.
Każdej doby w systemie zmianowym żołnierze WOT wystawiają nawet ponad 300 patroli i setki posterunków rozmieszczonych wzdłuż polsko-białoruskiej granicy. Terytorialsi prowadzą też działania patrolowe w głębi strefy nadgranicznej, w tym także patrole łączone z funkcjonariuszami Straży Granicznej. Po zmierzchu na wybranych odcinkach granicy, pracują maszty oświetleniowe obsługiwane przez terytorialsów. Ponadto w województwie lubelskim żołnierze 2. LBOT prowadzą patrole konne w terenie trudno dostępnym oraz patrole wodne na rzece Bug.Bardzo ważnym i efektywnym narzędziem operacji „Silne Wsparcie” są bezzałogowce rozpoznawcze FlyEye, które od początku operacji spędziły w powietrzu ponad 1000 godzin, wykonując blisko 500 operacji powietrznych, z czego ponad 70% w nocy.

por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2. LBOT

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.