- Reklama -

Spacer śladami biłgorajskich Żydów

W niedzielne przedpołudnie odbył się "Spacer śladami biłgorajskich Żydów", podczas którego można było poznać historię Biłgoraja. Spacer odbył się w ramach trwającego Festiwalu Kultur.

Biłgorajski Festiwal Kultur to nie tylko występy sceniczne. To również spora dawka historii o dawnym Biłgoraju. W niedzielne przedpołudnie organizatorzy zaprosili na spacer śladami biłgorajskich Żydów.

O historii Biłgoraja oraz jest wielokulturowości odpowiadał Tomasz Brytan, historyk, regionalistka, pracownik Muzeum Ziemi Biłgorajskiej. Słuchacze tego ciekawego wykładu dowiedzieli się o wzajemnych relacjach mieszkańców Biłgoraja w okresie międzywojennym. Poznali również sylwetkę i twórczość noblisty – mieszkańca Biłgoraja Izaaka Baszewisa Singera.

- Reklama -

– Biłgoraj ma ponad 400 lat. Społeczność żydowska gościła tutaj od początku. Założyciel miasta Adam Gorajski i jego spadkobiercy byli kalwinami. Byli bardzo tolerancyjni. W XVI wieku nie było ograniczeń zamieszkiwania przez jakąkolwiek społeczność – mówił.

Tradycyjnie chętni poznania życia i kultury biłgorajskich Żydów zebrali się przy pomniku – ławeczce I. B. Singera. Następnie udali do Zagrody Sitarskiej. Uczestnicy spaceru odwiedzili m.in. Miasteczko na Szlaku Kultur.

Tomasz Brytan podkreślił, że I. B. Singer to jeden z pisarzy, który rozsławił Biłgoraj. – Singer po wojnie nigdy do Biłgoraja nie powrócił. Nie chciał widzieć Biłgoraja, którego już nie ma. On chciał pamiętać ten Biłgoraj, który ma w głowie, który wykorzystywał w swoich utworach – mówił Tomasz Brytan.

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.