- Reklama -

- Reklama -

Solary i kotły w Łukowej. Co warto wiedzieć?

Prawie 9 mln zł będzie kosztować zakup i montaż 685 instalacji solarnych i 82 kotłów na biomasę w domach mieszkańców gminy Łukowa. Gmina przygotowuje się do realizacji zadania, na które prawie 7 mln zł dołożyła Unia Europejska.

„Poprawa jakości środowiska poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii szansą dla zrównoważonego rozwoju gminy Łukowa” to nazwa projektu, który realizuje samorząd w Łukowej. W ramach projektu zaplanowano zakup i montaż 685 instalacji solarnych próżniowych, moc instalacji będzie uzależniona od ilości użytkowników. Solary będą montowane w budynkach mieszkańców. W ramach projektu zaplanowano także montaż 82 kotłów na biomasę (pellet i drewno) do ogrzewania budynków i przygotowania ciepłej wody. Całkowita wartość projektu, według umowy podpisanej 18 kwietnia, wyniesie 8 802 043,20 zł. 6 mln 735 tys. zł pochodzi ze środków unijnych, reszta to wkład własny gminy. Termin zakończenia inwestycji to 20 września 2019 roku.

W maju odbyły się spotkania informacyjne z mieszkańcami, którzy zapisali się na solary i kotły. Natomiast na stronie internetowej Urzędu Gminy w Łukowej zamieszczono prezentację z informacjami, jak obsługiwać kolektory słoneczne i kotły.

Można się z niej dowiedzieć o budowie i działaniu kolektorów czy kotłów, sposobie ich montażu. Ważną informacją jest, że kolektory w gminie Łukowa będą montowane na dachach (oprócz pokryć z eternitu), oraz elewacjach (ścianach) budynków. Montaże kolektorów na gruncie nie będą natomiast realizowane.

- Reklama -

Właściciel budynku mieszkalnego przed zamontowaniom solarów powinien wykonać prace porządkowe, aby zapewnić dojście i możliwość montażu urządzeń solarnych. Jeżeli potrzebne będą niewielkie przeróbki czy prace budowlane niezbędne do montażu instalacji solarnej (np. pogłębienie pomieszczeń, wykonanie posadzek, fundamentów, cokołów lub podestów pod podgrzewacz ciepłej wody użytkowej, dodatkowych konstrukcji w przypadku montażu kolektorów, np. przy balustradzie balkonowej, itp.), powinien to zrobić we własnym zakresie. Demontaż istniejącego zasobnika ciepłej wody także leży po jego stronie. Gospodarz powinien pomyśleć także o podłączeniu zimnej wody do zasobnika c.w.u. w przypadku, kiedy nie ma doprowadzonej zimnej wody do pomieszczenia, gdzie zamontowany będzie zasobnik.

Przy montażu kotłów na biomasę bardzo ważna jest wentylacja kotłowni. Bez niej nie nastąpi montaż kotła.

Roboty montażowe podzielone będą na dwa etapy. Pierwszy etap trwać będzie od 1 sierpnia 2018 do końca roku 2018. Drugi etap: od 1 maja 2019 do 1 sierpnia 2019 r. Szczegółowy harmonogram w rozbiciu na sołectwa zostanie systematycznie przekazywany do Urzędu Gminy.

 

- Reklama -

2 Komentarze
  1. siara mówi

    Durniu jeden co miało byc to sie robi tak jak inne gminy a wybory nie mają nic wspólnego wójt i tak jest ostatnią kadencje ma to w d….e…ale takie durnie mają co pisac jak ty!!!!!

  2. Mieszkaniec mówi

    Wybory się zbliżają i od razu wójt ostro działa. Kilka lat się nic nie robił i i ostatni rok do wyborów i ostro działa. Kolektory,piece, nowe drogi i mosty;) A w papierach gminnych burdel jak był tak pozostanie…

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.