- Reklama -

- Reklama -

Sobotni protest w Biłgoraju (film)

W sobotnie popołudnie 31 października ulicami miasta przeszedł drugi biłgorajski protest kobiet i mieszkańców. Marsz kobiet rozpoczął się w Parku Solidarności w Biłgoraju, następnie przeszedł ulicą Kościuszki, Zamojską, Długą, Bohaterów Monte Cassino. Spacer zakończono na Placu Wolności. Galeria zdjęć poniżej.

- Reklama -

 

31 października w Biłgoraju odbył się już drugi marsz biłgorajskich kobiet, pierwszy odbył się w minioną środę 28 października. Pisaliśmy już o tym w artykule Strajk kobiet w Biłgoraju (kliknij tutaj). Poprzednio, jak i tym razem wzięło w nim udział kilkaset osób, które przeszły ulicami Biłgoraja, chcąc zamanifestować swoją opinię co do zagrożonej wolności kobiet w Polsce.

– Jestem tutaj dzisiaj, ponieważ nie zgadzam się z decyzją trybunału, uważam, że każdy z nas ma wolną wolę. Nawet Bóg nam dał wolną wolę, więc nie możemy zmuszać kobiet do takiego heroizmu. Nikt z nas nie jest w stanie poczuć tych emocji, które kobieta czuje w sytuacji, gdy jej ciąża jest zagrożona, kiedy dziecko może się urodzić chore. Dlatego uważam, że to każda z nas powinna o tym w swoim sumieniu decydować, z tego powodu tutaj przyszłam – informuje jedna z uczestniczek marszu.

Oprócz manifestujących tym razem obok miejsca rozpoczęcia marszu, przed pomnikiem Armii Krajowej pojawiła się grupa osób, które odmawiały modlitwę różańcową oraz koronkę.

– Znajdujemy się przy pomniku Armii Krajowej w Biłgoraju. W miejscu, gdzie kiedyś tworzyła się Solidarność i my rozpoczynamy modlitwę Koronką do Bożego Miłosierdzia, następnie odmówimy różaniec, modląc się w intencji wszystkich grzechów profanacji oraz dyskredytowania naszej wiary, oraz kościoła katolickiego w Polsce – mówi jedna z osób modlących się przy pomniku AK w parku Solidarności w Biłgoraju.

- Reklama -

Tak jak zapowiadali protestujący, również i dziś nie było żadnych incydentów z ich strony, tj. niszczenia kościołów czy miejsc pamięci narodowej.

 Pomimo tego, że dziś pojawiły się w sieci szkalujące informacje na temat marszu, z naszej strony nie doszło do żadnych aktów wulgaryzmu. Wręcz przeciwnie, w naszą stronę za to usłyszeliśmy pogróżki od osób pilnujących biłgorajskich kościołów. Nie zabrakło również wymownych gestów z ich strony – przyznaje Beata, jedna z uczestniczek marszu.  

Potwierdza to również rzecznik Komendy Powiatowej Policji w Biłgoraju. To właśnie kilkudziesięciu funkcjonariuszy tej jednostki policji czuwało nad bezpieczeństwem demonstrantów.

Podczas sobotniego protestu nie doszło do żadnych incydentów, na przykład takich związanych z  niszczeniem miejsc kultu – informuje mł. asp. Joanna Klimek z biłgorajskiej policji.

Red. 

 

- Reklama -

8 Komentarze
 1. Ewa mówi

  Wielki szacunek dla pana z krzyżem i pań z różańcami.

  1. Krystyna mówi

   a ty to tak na powaznie czy z przekasem. Bo według mnie takim osobom nalezy sie wiadro zimnej wody na głowke a nie szacunek. Co to pokazuja to jest jakies szalenstwo. Widziałam wczesniej jednego w maseczce z flaga i krzyzem tez. Co za hipokryzja. innych by gnebił a sam moze miec diabła za skóra. Niech kazdy sie zajmie soba a nie innymi. Mamy w koncu wolna wola . I tego sie trzymajmy.

 2. Marlena12 mówi

  Ruch Biała Róża Angeliki Jarosławskiej Sapieha miażdży PiS zobaczcie jej wystąpienie sprzed półtora roku przed Pałacem Kultury i Nauki.. Dzisiaj przerodził sie w Ogólnopolski Strajk Kobiet.. Biłgoraj i LUBELSZCZYZNA dumni z Ciebie.
  https://www.youtube.com/watch?v=VpoL5YmBoC8&feature=share&fbclid=IwAR2YN2-2BwlTVEt-7NqHVu1J1S_LfsYUQI3Dvyr61uy2mHE4wkkXLmOjycU

 3. Piotrek mówi

  Niech nikt nie zapomina kto wylałdo wiaderko w takim momecie

 4. george mówi

  dzis na marsz kobiet,jutro do kosciola

 5. Maria mówi

  Prokuratura powinna wyłapać te dwie co prowokują i ukarać za nielegalne marsze. Dość narażania ludzi w czasie epidemii.

  1. Rycha mówi

   A przepraszam bardzo wczorajsze nagle zamknięcie cmentarzy i spowodowanie tłumów przy i na było bardzo bezpieczne w czasach epidemii, tak?

  2. Nikola mówi

   Te pani prokurator zeby ciebie nie złapali za złamanie jakiego sprzepisu i głowki nie ogolili. Nie feruj tak wyroków . Kazdy ma prawo protestowac wiec protestuja . A ty mimo ze kobieta jestes przeciw. No niełądnie nieładnie. chyba juz jestes po i ciebie to nie dotyczy w takim razie rozumiem i wybaczam. mózg masz juz zaslepiony agitacja toruska i nic do niego nie dociera. Znam ten typ ludzi. Mam take w rodzinie nawet. I zakazdym razem sie dziwie. Jak mozna byc tak tepym tak ograniczonym i tak głupim. zadne argumenty zadne słowa. Nic nie dociera tam. Ona wie swoje i tyle. to jakis fanatyzm. a jak wiadomo fanatyzm jest gorszy od faszyzmu nawet.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.