- Reklama -

- Reklama -

Smog dokucza mieszkańcom

Mieszkańcy Tarnogrodu skarżą się, że powietrze którym oddychają jest coraz gorszej jakości. Władze gminy apelują do mieszkańców o wymianę starego źródła ogrzewania.

Na problem zwróciła uwagę radna Elżbieta Zań. – Mamy COVID i musimy często wietrzyć pomieszczenia. Niestety nie możemy tego robić ze względu na smog. Specjaliści twierdzą, że smog bardzo szkodzi – mówiła.

Paweł Dec stwierdził, że zdarzają się sytuację iż mieszkańcy palą śmieci. Stosują również nieodpowiedni opał m.in. mokre drewno. – Jeśli ktoś widzi, że sąsiad pali np. śmieci może wezwać policję. Policja wchodzi do mieszkańca,  idzie do kotłowni i patrzy czym jest palone. W ogólnopolskich mediach nie ma dnia żeby nie było mowy o smogu. Niektóre miasta mimo pandemii wysyłają straże miejskie do kontroli – mówił. Dodał, że można apelować do mieszkańców o to, aby zadbali o powietrze. Gmina Tarnogród jest zgazyfikowana. – Jeżeli cena gazu będzie na takim poziomie wielu mieszkańców może sobie pozwolić na ogrzewanie domu gazem – mówił. Dodał, że warto stosować piece węglowe piątej generacji. – To nasza odpowiedzialność i postawa obywatelska. Gmina nie jest władna do takich rzeczy. Kontrolować piece może straż miejska lub policja – dodał.  Burmistrz zwrócił również uwagę na rządowy program “Czyste powietrze”, do którego mieszkańcy mogą składać wnioski.

- Reklama -

Warto zauważyć, że problem smogu pojawia się jesienią i zimą. Poprzez zanieczyszczone powietrze powietrze toksyczne pyły, metale ciężkie trafiają do naszych płuc, krwi, a wraz z nią do różnych narządów, np. serca, mózgu. Zaostrzają astmę, alergię, niewydolność serca. Wywołują dokuczliwy kaszel, duszność, ból głowy, podrażnienie oczu, gardła.

 

 

- Reklama -

- Reklama -

4 Komentarze
 1. capus mówi

  niech osrodek zdrowia i ich pracownicy wezną sie do roboty

 2. Marcin mówi

  Ponizszy Komentarz dotyczy również ,a może przedewszystkim Biłgoraja tu sytuacja jest znaczenie gorszaa

 3. Marcin mówi

  Janusze truciciele czekają na weekend lub na godziny wieczorne i palą czym się da . mMyśląc że zaoszczędza na ogrzewaniu i wywozie śmieci… w glebokim poważaniu mają co myślą i czują inni mieszkańcy naszego miasta. karygodne ! Czy włodarze miasta nie potrafią, czy nie chcą zlecać odpowiednich działań ? Zaraz się pojawią glosy ze ,,cos ,, robią.
  Otóż nie! Na moim osiedlu mam conajmniej 5 zatwardziałych zwolenników spalania guwna i zaczadzania naszych płoć, na Waszych osiedlach pewnie tez takich nie brakuje. Dlaczego nie da się skutecznie rozwiązać problemy skoro wiadomo kto notorycznie truje ? Totalna nieudolność osób mających narzędzia do zastosowania odpowiednich działań.
  NIE DYGAJ opiepszyc sąsiada. On się nie boi wrzucać guwna do Twoich płuc. Może by zrobić akcję na fb pietnujaca trucicieli? Oczywiście z zachowaniem RODO. To jest realne narzędzie walki z cichym i zabujcami. Na służby trudno w tej sprawie liczyć.

 4. perełka mówi

  A suszarnie tytoniu to nie wytwarzaja smogu , auta szczególnie ciezarowe to nie powoduja zanieczyszczen. To nie tylko piece ale wszyscy wytwarzamy smog i nim oddychamy i chorujemy. nie mzona jednym zakazac a drudzy niech robia co chca. , Nasz kraj jest od dawna smietnikiem eUROPY IO JAKOS NIKT NIE KRZYCZY. Co jakis czas pojawiaja sie informacje o pozarach ogromnych składowisk odpadów i co?? cisza. Smieci jada do nas z kazdej strony a Polak dla paru zlotych składuje to na swoim placu albo wynajmuje inny i tam wszystko zrzuca. W tym niebezpieczne odpady. I co?? Cisza. moze wiec trzeba zaczac od góry, Albo zaczniemy chronic srodowisko albo bedziemy szybciej umierac. Taka kolej rzaczy jest. a ze ludzie sa nieodpowiedzialni to rzecz wiadoma powszechnie. Wystarczy sie przejechac i zobaczyc jak np wypalaja trawy i chwasty na polach. Smieci tez pala stertami obok domow. I nikogo to nie wzrusza jakos. Wiec albo wezmiemy sie za wszysko i zrobimy porzadek albo wyginiemy wkrótce jak mamuty.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.