Smaki z Łukowej w Sitnie

Wakacje w pełni a kobiety z Łukowej nie próżnują. Po Dniu Dziecka przyszedł czas na realizację kolejnych pomysłów.

7 lipca do Sitna zjechali rolnicy z całej Polski. Stało się to za sprawą XXXIII Wystawy Zwierząt Hodowlanych, Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

W tym roku na wystawie zaprezentowało się aż 400 wystawców. Obok tradycyjnych gatunków zwierząt (bydło mleczne, owce, kozy, konie, drób użytkowy i króliki) każdego roku pokazywane są także zwierzęta ozdobne i egzotyczne. Jest też wystawa maszyn i urządzeń rolniczych, pokazy i kiermasze.
Na wystawie ze stoiskiem gastronomicznym zaprezentowały się także mieszkanki gminy Łukowa. Panie ze Stowarzyszenia Kobiet Gminy Łukowa częstowały pysznym bigosem, fasolką, pierożkami i goframi. Był też tradycyjny chleb ze smalcem i ogórkiem.
Stowarzyszenie Kobiet Gminy Łukowa powstało w sierpniu 2017 r. i działa na rynku regionalnym. Skupia 14 aktywnych kobiet w różnym wieku, pochodzących z gminy Łukowa. Stowarzyszenie, działając na rzecz lokalnej społeczności, uczestniczy w różnego rodzaju uroczystościach i przedsięwzięciach oraz reprezentuje gminę poza jej granicami.
– W tak krótkim okresie działalności udało się nam zorganizować takie przedsięwzięcia jak Obchody Dnia Dziecka dla mieszkańców gminy Łukowa, z którego dochód został przeznaczony na rozbudowę lokalnego placu zabaw, służącego jako atrakcja dla miejscowych dzieci. Organizowałyśmy także zabawę integracja pokoleń, na której bawili się i starsi, i młodzież. Uczestniczyłyśmy również w Festiwalu Dziedzictwa Kresów 2018 r. w Baszni Dolnej, gdzie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich z Obszy reprezentowałyśmy nasze województwo w konkursach kulinarnych, które miały miejsce podczas tej imprezy. Pomimo że to był nasz pierwszy publiczny występ i konkurencja była ogromna (33 stoiska), nasze Stowarzyszenie zdobyło dwie nagrody wśród dwóch możliwych konkurencji: III miejsce w kategorii „Najlepsza potrawa na bazie miodu” oraz wyróżnienie w kategorii „Kresowe jadło” – mówią członkinie stowarzyszenia. – Staramy się również pozyskiwać środki zewnętrzne na cele integracji lokalnej społeczności. W ostatnim czasie pozyskałyśmy pieniądze na zakup zestawu komputerowego, który będzie służył nie tylko nam, ale również wszystkim innym mieszkańcom, nieposiadającym dostępu do tego typu urządzeń, a wykazujących chęć i potrzebę skorzystania. Celem stowarzyszenia jest integracja społeczności lokalnej – dodają.

*

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.