- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Słyszeliście o Zofiampolu?

Zofiampol. To jest jest dziś część wsi zwanej Dereźnia Zagrody (gm.Biłgoraj). Mało kto wie, że w tym dawnym przysiółku był kiedyś folwark z młynem i stawem rybnym. Do dziś po dawnym zespole folwarcznym zostało starorzecze Czarnej Łady wraz z groblą dawnego stawu, przy którym był usytuowany młyn. Przypominamy o tym w "Nowej Gazecie Biłgorajskiej".

- Reklama -

Dawną część Dereźni zamieszkiwali zagrodnicy, którzy służyli „Panu na Zofiampolu”. Włościanie byli zobowiązani do odrabiania pańszczyzny pieszej, opłacania „czynszu dopłacanego” oraz oddawania danin w postaci natury (jaja, drób). Włościanie byli dodatkowo obciążeni tzw. podatkiem liwerunkowym (za posiadanie ugoru), oprócz tego opłacali podymne i szarwark (reperacja dróg, młyna, grobel). Dokument z 1845 roku wzmiankuje, iż mieszkańcy Dereźni Zagrody posiadali „podłe grunta”, czyli piaszczyste. Z tego powodu dzierżawca poprosił zarząd Ordynacji, by czynsz zmniejszono im o jedną czwartą – pisze Michał Kańkowski z Biłgorajskiego Towarzystwa Regionalnego,

Co ciekawie, folwark w pierwszych latach istnienia nosił nazwę Zofiampol Kolonia. W 1851 roku Ordynacja oddała go w dzierżawę Piotrowi Potockiemu.

W latach 30 XX w. (od 1930 do 1936 roku) dobra folwarczne zostały rozpalcerowane i przekazane mieszkańcom Dereźni Zagrody. Budynki rozebrano i wkrótce pamięć o nich zaginęła.  Od zagrodników pochodzi obecna część wsi Dereźnia. Jeszcze dawniej mówiono na nie po prostu „Morgi”.

(…)

- Reklama -

Więcej ciekawych historii o powiecie biłgorajskim, tylko w papierowym wydaniu „Nowej Gazety Biłgorajskiej”. Biłgorajskie Towarzystwo Regionalne co tydzień odkrywa, przypomina i pokazuje unikalne zdjęcia i nieco zakurzone opowieści.

W każdy wtorek w kioskach, sklepach i punktach kolportażu. Czekamy też na archiwalne zdjęcia i zapomniane historie od Was (nowa@gazeta,bilgoraj.pl)

Najwięcej aktualnych informacji z powiatu biłgorajskiego, na najlepszym lokalnym portalu:

WWW.GAZETABILGORAJ.PL

 

 

- Reklama -

Zostaw odpowiedź