- Reklama -

- Reklama -

Słyszeliście o … Rycerzach Kolumba? Są w Biłgoraju

Słyszeliście o Rycerzach Kolumba w Biłgoraju? A no właśnie. Gdy tymczasem w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju do zakonu Rycerzy Kolumba wstąpił kolejny brat, tym samym stał się członkiem największej na świecie katolickiej bratniej organizacji. O co w ogóle chodzi?

- Reklama -

Zakon Rycerze Kolumba został założony w 1882 r. przez ks. Michaela J. McGivneya i niewielką grupkę świeckich mężczyzn w parafii pw. Najświętszej Maryi Panny w New Haven (USA). Przyświecały im dwa cele: zapewnienie pomocy wdowom i sierotom po śmierci żywiciela rodziny oraz wzajemna pomoc we wzrastaniu w wierze i budowaniu bliskich wzajemnych relacji w ramach bratniego stowarzyszenia katolickich mężczyzn. Organizacja rozrastała się, wkraczając w kolejne stany USA. Po 140 latach, realizując dzieła miłosierdzia, Rycerze Kolumba są obecni m.in. w USA, Kanadzie, Meksyku na Filipinach, Portoryko, Polsce, na Ukrainie i Litwie.

Rycerzem może zostać każdy mężczyzna, który ukończył 18 lat, jest praktykującym katolikiem przystępującym do sakramentów świętych, żyjącym w zgodzie z nauczaniem Kościoła. Opiekunem duchowym na całą Polskę jest arcybiskup Wacław Depo, były biskup Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej.

– Czasy się zmieniły, ale powołanie nie uległo zmianie. Dziś już nie nosimy kutej zbroi, hełmów, ale wciąż jesteśmy wzywani do zakładania zbroi Chrystusa, dzierżąc tarczę wiary i miecz ducha, to jest Słowo Boże. Nasz Kościół wciąż potrzebuje mężczyzn oddanych tej misji, mężczyzn, którzy chcą być Jego silną prawą ręką. Rycerze Kolumba to wspólnota katolickich mężczyzn w służbie Kościoła katolickiego, połączonych zasadami miłosierdzia, jedności braterstwa – mówi brat Marcin, Wielki Rycerz.

- Reklama -

W obecności innych rycerzy, po wysłuchaniu pouczenia przedstawionego przez ks. kapelana, złożeniu przyrzeczenia i oddaniu się Najświętszej Dziewicy kandydat Tomasz włączył się w postulat Rycerzy Kolumba. Rycerz Kolumba otrzymał różaniec i odznakę zakonu, a na zakończenie został przyodziany szarfą, która stanowi jedność z ojcem św. Franciszkiem.

Dlaczego mężczyźni zostają Rycerzami Kolumba? – Bliskie są mi zasady Rycerzy Kolumba, którzy prowadzą życie pełne cnót, bronią wiary i służą potrzebującym, a ich źródło znajdują w Najświętszej Eucharystii, kiedy jednoczą się z Chrystusem w Eucharystii i widzą Go w sobie nawzajem i w tych, którym służą – mówi Tomasz, nowo przyjęty rycerz.

Więcej o tym co dzieje się w parafiach, w dodatku kościelnym „Nowej Gazety Biłgorajskiej”. W każdy wtorek czeka w kioskach, sklepach i punktach kolportaży. A jeśli coś ważnego dzieje się w Twojej parafii? Piszcie:   nowa@gazetabilgoraj.pl

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Mietek mówi

    Co to religia potrafi zrobić z człowieka.

Zostaw odpowiedź