- Reklama -

- Reklama -

Śladami Cudu nad Wisłą

W środę 30 września w Muzeum Ziemi Biłgorajskiej odbyła się konferencja pt. "Śladami Cudu nad Wisłą na Ziemi Biłgorajskiej". W jej pierwszej części odbyło się spotkanie z autorem książek historycznych Januszem Jarosławskim z cyklu "Szable Niepodległości". Podczas drugiej części wysłuchać można było wykładów Stanisława Schodzińskiego oraz Henryka Grabiasa.

- Reklama -

Poniżej 73 zdjęcia:

Otwarcia spotkania oraz powitania przybyłych gości dokonał dyrektor Muzeum Ziemi Biłgorajskiej Marek Majewski. O powstaniach listopadowym i styczniowym, Bitwie Warszawskiej oraz I wojnie światowej podczas swojego wykładu mówił Janusz Jarosławski, zaprezentowane zostały również szable. Autor przybliżył także swoją najnowszą dwutomową publikację „Szable Carskiej Rosji”.

– W pierwszym tomie został zaprezentowany rozbudowany esej o powstaniu listopadowym, a w drugim esej o powstaniu styczniowym. Ilustrować go będą zdjęcia szabel ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Narodowego w Warszawie, jak i zdjęcia z kolekcji prywatnych. Ukazane też będą nasze tereny biłgorajskie m.in. bitwa pod Panasówką, jak i wymarsz gen. Dwernickiego z Zamościa – zapowiada Janusz Jarosławski. 

Nagranie audio poniżej: 

Janusz Jarosławski jest miłośnikiem dawnej broni i barwy, od wielu lat zajmuje się popularyzacją wiedzy o polskiej broni białej. Jest współorganizatorem lekcji żywej historii, wystaw i ekspozycji muzealnych, spotkań i pikników historycznych. Publicysta, wydawca autor oraz współautor publikacji, poświęconych tematyce historycznej i broni białej, współautor książki „Bitwa Warszawska 1920” wraz z prof. Wojciechem Zabłockim. W sferze jego zainteresowań znajduje się historia wojen i wojskowości, konflikt polsko-bolszewicki, a także Wojsko Polskie w okresie II RP. Publikacje autora to projekty objęte patronatem honorowym Muzeum Wojska Polskiego, Muzeum Niepodległości, a także Narodowego Instytutu Wolności realizowane w ramach obchodów stulecia odzyskania niepodległości oraz odbudowy polskiej państwowości, towarzyszącego logo Programu Wieloletniego „Niepodległa”.

Licznie przybyli na konferencję goście oraz młodzież szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu biłgorajskiego m.in. koło historyczne z Zespołu Szkół CKR im. Wincentego Witosa w Różańcu Pierwszym mieli okazję wysłuchać także wykładów Stanisława Schodzińskiego oraz Henryka Grabiasa. 

- Reklama -

Tematem wystąpienia Stanisława Schodzińskiego była historia obrazu Cud na Wisłą w kościele św. Jerzego w Biłgoraju. Henryk Grabias mówił o kościele pw. św. Marii Magdaleny jako wotum wdzięczności za odzyskanie niepodległości i Cud nad Wisłą.

– Wspólnie z dyrekcją Muzeum Ziemi Biłgorajskim oraz Społecznym Komitetem Miejsc Pamięci Narodowej oraz panem Jarosławskim zorganizowaliśmy wspólną konferencję, aby uczcić stulecie Cudu nad Wisłą. Bitwa Warszawska jest niezmiernie ważna dla historii Polski i to wydarzenie na naszej ziemi odbiło się wielkim echem. W  Puszczy Solskiej został wybudowany kościół pw. św. Marii Magdaleny w 1928 roku jako wotum wdzięczności Cudu nad Wisłą w Bitwie Warszawskiej i odzyskania niepodległości – mówi Stanisław Schodziński, koordynator Akademii Myśli Chrześcijańskiej w Biłgoraju. – W 1937 roku został również namalowany i poświęcony obraz „Cud nad Wisłą”. Namalował go biłgorajski malarz Piotr Stępień. Chcemy przybliżyć naszym mieszkańcom, że mamy takie pamiątki – dodaje.

 

– Nie byłoby tego cudu, gdyby nie wiara ludzi, gdyby nie oddanie dla sprawy, gdyby nie to, że pomimo niedogodności i  wewnętrznych urazów potrafili zachować to, co jest polskie, katolickie, to co służyło przez całe wieki ludziom. Pragnieniem moim było przedstawić piękne cechy tych  ludzi, którzy mimo głodu i niedostatku umieli zachować się z godnością z pokorą i w ufności Bogu przetrwali wszystko – mówi Henryk Grabias, przewodniczący Społecznego Komitetu Upamiętniania Miejsc Pamięci Narodowej przy parafii pw. św. Marii Magdaleny w Biłgoraju. 

Po konferencji w sanktuarium św. Marii Magdaleny w Biłgoraju sprawowana będzie Msza święta w intencji Ojczyzny oraz poległych w Bitwie Warszawskiej.

Patronat nad wydarzeniem objęła Beata Strzałka, poseł na Sejm RP oraz starosta biłgorajski, którego reprezentowała Maria Gałka, etatowy członek Zarządu Powiatu Biłgorajskiego.

Red.

 

- Reklama -

1 komentarz
  1. Katarzyna mówi

    A tej pani z BCK to maseczka nie obowiązuje?

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.