- Reklama -

- Reklama -

Skuteczna akcja ratunkowa – jak wiele zależy od „złotej godziny”?

W obliczu zagrożenia życia lub zdrowia, wszystkie poboczne potrzeby odsuwają się na drugi plan. Zaistniała sytuacja stresowa sprawia, że zmysły wyostrzają się, a organizm produkuje adrenalinę, która poprawia krążenie krwi, napina mięśnie i zwiększa częstotliwość pracy serca. Reakcja organizmu wskazuje na to, co najważniejsze podczas akcji ratunkowej, czyli czas. Walka odbywa się o każdą minutę, ponieważ może być ona kluczowa podczas ratowania życia. Czym jest zatem złota godzina i jaką rolę odrywa podczas akcji ratunkowej?

- Reklama -

60 cennych minut

Czas, w którym poszkodowany powinien uzyskać specjalistyczną pomoc medyczną to godzina (i to maksymalnie!). Na szczególnie ciężkie, postępujące obrażenia narażeni są uczestnicy wypadków drogowych. Aby można im było udzielić pomocy medycznej, najpierw należy wyciągnąć rannych z samochodów, a to staje się coraz bardziej czasochłonne. Dlaczego? Służby ratownicze dwoją się i troją, aby przeprowadzić szybką i sprawną ewakuację rannego ze zniszczonego samochodu. Tymczasem koncerny motoryzacyjne projektują wzmocnione konstrukcje oraz coraz to bardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa. Paradoksalnie to, co ma za zadanie chronić pasażerów, w obliczu sytuacji kryzysowej może jedynie utrudnić i opóźnić akcję ratunkową.

toyota Yaris

Jak nie przekroczyć złotej godziny?

Naukowcy i służby na całym świecie starają się wdrożyć innowacje i nowe techniki, które pozwolą skrócić czas niezbędny do ustabilizowania funkcji życiowych i przetransportowania rannego na SOR, czyli Szpitalny Punkt Ratunkowy. W tym celu zaprojektowano system zarządzania bezpieczeństwem publicznym DART (https://sprint.pl/pl/uslugi/system-zarzadzania-bezpieczenstwem-publicznym-dart). Wykorzystuje go zarówno policja, pogotowie, straż pożarna, jak i centrum zarządzania kryzysowego. System wdrożono już w wielu polskich miastach, m.in. w Olsztynie, Łodzi, Poznaniu, Kielcach, Gdańsku czy Chorzowie. Pozwala on na koordynację działania służb miejskich oraz lokalizowanie pojazdów na mapie miasta, dzięki czemu wzrasta szybkość reakcji na wypadki.

Gdy akcja ratunkowa trwa zbyt długo

Dodaj szybkie ogłoszenie drobne na naszym portalu:

Pojęcie „złota godzina” pochodzi z lat 60. XX wieku i zostało wprowadzone przez R. Adamsa Cowleya. Oczywiście należy wziąć pod uwagę, że jest to czas umowny i nie trwa dokładnie godziny. Jednak przedłużająca się akcja ratunkowa może spowodować rozległe ubytki neurologiczne i powikłania pourazowe. Zastosowanie się do zasady złotej godziny pozwala ograniczyć skutki wstrząsu mózgu, zatrzymać zmiany w obrębie narządów wewnętrznych, a także wprowadzić bardziej skuteczne formy leczenia. Warto wiedzieć, że około 30% zgonów z powodu urazu wielonarządowego następuje w ciągu 2-3 godzin od wypadku – dlatego tak ważny jest czas i złota godzina.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.