Skąpią grosza stowarzyszeniom

Nasze gminy corocznie podejmują odpowiednie uchwały, które dotyczą współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi. Taka uchwała została podjęta też przez radnych gminy Biszcza. W gminie Biszcza w tym roku na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe przeznaczono kwotę w wysokości 65 tys. zł. Jednak nie wszystkie te pieniądze trafią do organizacji. Jak tłumaczył sekretarz gminy Zbigniew Kita, ostateczna wysokość środków wynika z zabezpieczenia jej w budżecie gminy.

W tym miejscu warto zauważyć, że największa pula środków została przeznaczona dla Klubu Sportowego "Albatros". Jest to 35 tys. zł. Stowarzyszenie Orkiestry Dętej Złota Nuta w Biszczy otrzymało 14 tys. zł. Po 1 tys. zł otrzymały: Stowarzyszenie na Rzecz Bukowiny, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Biskiej i Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Biszczy.

Trzeba przyznać, że samorząd gminy Biszcza w ostatnich latach i tak docenił biszczańskie stowarzyszenia. Jeszcze dwa lata temu na realizację zadań publicznych przez organizacje pozarządowe gmina Biszcza przeznaczyła kwotę w wysokości 33 tys. Teraz jest to kwota przekraczająca 50 tys. zł. Jednak podwyżka nie dotyczy wszystkich stowarzyszeń. – Program jest dobry, ale środki finansowe zabezpieczone dla organizacji są śmieszne. Przy organizacji imprez to za te pieniądze nie jestem w stanie nawet pokryć kosztu wyżywienia występujących dzieci – mówił Andrzej Fus. Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Bukowiny tłumaczył, że podczas organizacji dwóch dużych imprez w ciągu roku koszt wyżywienia występujących dzieci wynosi około 1600 zł. – W innych gminach środki są korzystniej dzielone dla organizacji. U nas się utarło, że jest to 1 tys. zł – dodawał.

Miejmy nadzieję, że włodarze gminy w końcu docenią potencjał swoich społeczników i w przyszłych latach kwota na organizacje pozarządowe się zwiększy.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.