- Reklama -

- Reklama -

- Reklama -

Sezon rowerowy – jak się do niego przygotować?

Wiosna jest idealną okazją, żeby zadbać o właściwe przygotowanie do sezonu rowerowego. Bez uwagi na to, czy używaliśmy jednośladu podczas trwania zimy, czy też stał on w piwnicy, zasługuje na przeprowadzenie porządnej konserwacji minimum raz do roku. Mycie, przegląd oraz smarowanie części to najważniejsze kwestie, które przygotują odpowiednio nasze dwa kółka do jazdy. Warto także wzmocnić swoją formę fizyczną i pomyśleć o tym, aby w naszej szafie znalazła się odpowiednia odzież rowerowa.

Dobrze przygotowany rower do sezonu – jak to zrobić?

Rower, zaliczany jest do pojazdów drogowych i mimo, iż nie ma silnika, zaś prędkość można mu nadawać za sprawą swoich mięśni, to wymaga sporej uwagi, tym bardziej przed rozpoczęciem się sezonu rowerowego. Sprawny pojazd, to również bezpieczny pojazd. Każdy typ roweru oparty jest na takim samym mechanizmie przekładni, czyli łańcuchu, zębatkach, jak i korbie zakończonej odpowiednimi pedałami. Bez względu na to, czy jeździmy amatorsko, czy też zawodowo, to istnieją obowiązkowe kwestie, o które powinniśmy zawsze zadbać.

Osoby będące amatorami, nierzadko starają się wybierać rower zamiast auta, żeby móc wspierać odpowiednio środowisko naturalne. Redukowanie ilości emitowanego CO2 do środowiska w czasie postępującego cieplarnianego efektu, jest bardzo ważna. A każdy rowerzysta żyjący w zgodzie z przyrodą, winien posiadać bezpieczny pojazd. Jest kilka elementów, które muszą pozostawać sprawne, żeby każdy uczestnik ruchu drogowego mógł się czuć w pełni bezpiecznie, a wśród nich:

Do jazdy na rowerze, trzeba się odpowiednio ubrać

- Reklama -

Bezpieczeństwo jazdy na rowerze, to nie tylko sprawny sprzęt, ale także cyklista przygotowany do jazdy i znający zasady ruchu drogowego. Na rower trzeba się także właściwie ubrać. Przyda się chociażby bielizna termoaktywna na rower, dzięki której nasze ciało będzie miało szansę oddychać, nawet podczas dużego upału. Za jej sprawą odprowadzana jest także nadmierna wilgoć i pot. Przydatne będą także specjalne buty do rekreacyjnej jazdy, które muszą być wygodne i miękkie. Do tego skarpety – najlepiej, jeśli będą one krótkie i wykonane z odpowiednio przewiewnego materiału. Jeśli nie zamierzamy nabywać specjalnych spodni rowerowych, warto założyć po prostu dres. Miejmy jednakże na uwadze, iż nogawki winny być ściągane. Musimy zapomnieć o spodniach typu dzwony, ponieważ mogą się one bardzo łatwo wkręcić w łańcuch, co zagraża bezpieczeństwu. U góry, najlepiej będzie się ubrać na tak zwaną cebulkę. Bluzka z krótkim rękawem, zaś na to bluza oraz kamizelka. Jeżeli na zewnątrz świeci mocno słońce, zawsze zakładajmy nakrycie na głowę, chyba iż jeździmy w kasku, co zdecydowanie stanowi najlepsze rozwiązanie. Warto także przemyśleć kwestię założenia odpowiednich rękawiczek rowerowych, czyli zapinanych na wysokości nadgarstka i bez palców, które ochronią dłonie w czasie upadków albo od zacisku kierownicy.

Stopniowe zwiększanie trudności, dystansu wycieczki 

Miejmy zawsze na uwadze, iż na rowerze, możemy się bardzo łatwo przeforsować. Niektórym osobom wydaje się, iż jeżdżenie na odpowiednim siodełku oraz przebieranie nogami, tym bardziej na płaskim terenie, nie jest obciążające. Tymczasem, w rzeczywistości po nazbyt długiej jeździe na dwóch kołach, możemy cierpieć z powodu bólów mięśniowych, tak samo jak po wykonywaniu intensywnych ćwiczeń czy też po bieganiu. Na początku sezonu, najlepiej wybierać się na bardzo krótkie wycieczki. Potem, można spokojnie wydłużać dystans o następne kilometry. Co jakiś czas należy się zatrzymać, napić się wody albo napoju wzmacniającego.

Podsumowując powyższe, przygotowanie do sezonu rowerowego, powinno obejmować nie tylko serwis samego jednośladu, ale także przygotowanie pod względem naszej kondycji. Na początku, nie możemy się zbytnio przemęczać, ale starać się stopniowo zwiększać sobie poziom trudności.

- Reklama -

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.