Sezon grzewczy rozpoczęty, bądźmy czujni!

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju przypomina, że okres użytkowania urządzeń ogrzewczych w domach mieszkalnych to co roku okres zwiększonej ilości pożarów i wypadków związanych z zatruciem tlenkiem węgla, popularnie nazywanym czadem. Podczas sezonu grzewczego 2016/2017 (okres od 1 października do końca marca) na terenie powiatu biłgorajskiego doszło do 63 pożarów w budynkach mieszkalnych i 5 zdarzeń związanych z wystąpieniem tlenku węgla. To jest o 22 więcej w stosunku do sezonu grzewczego 2015/2016.

W minionym okresie grzewczym podczas 6 zdarzeń (w 2 pożarach i 5 miejscowych zagrożeniach), w których stwierdzono obecność tlenku węgla, 6 osób zostało poszkodowanych (objawy podtrucia tlenkiem węgla). W jednym ze zdarzeń (podobnie jak w poprzednim sezonie grzewczym) odnotowano, że osoby przebywające w budynku zaalarmowała czujka tlenku węgla. Po przybyciu strażacy stwierdzili obecność tlenku węgla w wysokości 700 ppm (0,07%). Jest to stężenie, przy którym już po 45 minutach ekspozycji dochodzi do objawów silnego zatrucia, natomiast po dwóch godzinach do tzw. trwałej śpiączki. Niestety, w ubiegłym sezonie grzewczym nie obyło się bez ofiar śmiertelnych. – W pożarze budynku mieszkalnego zginęła 1 osoba. Większość zdarzeń, do których byli wzywani biłgorajscy strażacy, to pożary, w których doszło do zapalenia się sadzy w przewodach kominowych powstających najczęściej wskutek zaniedbań użytkowników lub właścicieli budynków związanych głównie z zaniechaniem czyszczenia przewodów kominowych – informuje st. kpt. Albert Kloc, naczelnik Wydziału Operacyjno-Szkoleniowego, oficer prasowy KP PSP w Biłgoraju.

Jak co roku KP PSP w Biłgoraju przypomina, że pożary mogą okazać się tragiczne w skutkach, pociągając za sobą ofiary śmiertelne. Jedną z przyczyn powodujących śmierć mieszkańców podczas użytkowania pieców jest tzw. czad, czyli tlenek węgla powstający w wyniku niecałkowitego spalania paliwa, np. w wyniku niesprawnej wentylacji w kotłowni, zanieczyszczonego komina czy w łazienkach bez dostatecznej wentylacji, w których zainstalowany jest piecyk gazowy. W temperaturze pokojowej jest to bezbarwny i bezwonny gaz. Ma silne własności toksyczne. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet śmierć.

Życie kolejny raz pokazuje, że bardzo skutecznym zabezpieczeniem przed niebezpieczeństwem zatrucia się tlenkiem węgla są elektroniczne czujki tlenku węgla oraz czujki dymu. Przedmiotowe czujki wyposażone są w akustyczny sygnalizator tzw. „syrenę” alarmującą mieszkańców o ewentualnym zagrożeniu. Należy je instalować w korytarzach, najlepiej w pobliżu sypialni, aby ostrzeżenie nadeszło w porę. Zakup i instalacja takich czujek pozwala niejednokrotnie na ocalenie mienia oraz tego, co jest bezcenne – naszego życia. Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Biłgoraju apeluje do mieszkańców miasta Biłgoraj i powiatu biłgorajskiego o szczególną ostrożność i przestrzeganie instrukcji obsługi pieców ogrzewczych na paliwo stałe i gazowe.

- Reklama -

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.

Nowa Gazeta Biłgorajska nie bierze odpowiedzialności za treść komentarzy.