Sesja Rady Gminy Biłgoraj. Rewitalizacja z kontrowersjami
Na ostatniej sesji Rady Gminy Biłgoraj radni jednomyślnie podjęli uchwałę w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji w gminie Biłgoraj. Niektóre punkty uchwały wzbudzały jednak wątpliwości i radnych i mieszkańców.
- Reklama -
Gminny program rewitalizacji nie jest obligatoryjny. Jest dobrowolny. Jest przeznaczony dla tych gmin, które chcą proces rewitalizacji poukładać. Bo rewitalizacja to nie tylko to, co kojarzy nam się negatywnie, czyli po prostu wyciąć drzewa, zabetonować, zrobić plac z fontanną i to jest rewitalizacja.
– Rewitalizacja, o której mówi ustawa z 2015 roku, jest to proces wielowymiarowy, wielopłaszczyznowy. I to jest nie tylko infrastruktura, ale także, a możne przede wszystkim, to są działania społeczne. Wskaźniki, które wzięliśmy pod uwagę dotyczą nie tylko infrastruktury, dotyczą także elementów społecznych. Ustawodawca kładzie nacisk na to, żeby tą marginalizację społeczną wyprostować, żebyśmy nie byli we takim punkcie jak byliśmy w zeszłym roku, że zrobiliśmy drogę i kawałek placu i to jest rewitalizacja – wyjaśnia Joanna Pastuszuk, reprezentująca firmę wynajętą do przygotowania planu rewitalizacji wyjaśnia istotę programu:
Radny Tomasz Brytan w imieniu swoim oraz mieszkańców poddał w wątpliwość paragraf uchwały dotyczący ustanowienia na rzecz gminy prawa pierwokupu wszystkich nieruchomości położonych na terenie objętym planem rewitalizacji. Pytał co ten punkt oznacza w praktyce.
- Reklama -
Wójt gminy Wiesław Różyński wyjaśnił, że tak jak Lasy Państwowe maja prawo pierwokupu działek przy lesie, tak samorząd decyduje o tym, w jakim kierunku indzie z rozwojem i co zrobi na swoim terenie. Jeśli ktoś chce sprzedać działkę, która w planie rozwoju ujętą jest jako miejsce strategiczne, to gmina ma prawo pierwokupu. Zwłaszcza jeśli chodzi o tereny położone w okolicy szkół, świetlic, boisk, bo w tych obszarach gmina nie posiada nieruchomości. W prawie pierwokupu nie chodzi o zabranie komuś nieruchomości, a o odkupienie jej przez Gminę Biłgoraj. Prawo pierwokupu polega też na tym, że gmina nie musi walczyć cenowo z konkurencją – tłumaczył.
-To nie jest tak, że wójt czy urzędnicy będą chodzić i wskazywać palcem działki, które zechcą nabyć. Chodzi o to, że w wypadku chęci sprzedaży nieruchomości położonej na obszarze rewitalizacji, sprzedający ma obowiązek wystąpienia najpierw do gminy z zapytaniem, czy ta jest zainteresowana nabyciem nieruchomości w ramach prawa pierwokupu. Urząd ma 30 dni na udzielenie odpowiedzi – dodaje Joanna Pastuszuk.
Programem rewitalizacji objęte zostaną sołectwa: Bukowa, Gromada, Majdan Gromadzki, Nadrzecze, Korytków Duży, Dyle, Wola Duża i Mała, Nowy Bidaczów, Ciosmy.
- Reklama -